1. decembra 2020

Druhý najbohatší Slovák má na krku obvinenia z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Spolumajiteľa Penta Investments Jaroslava Haščáka v utorok popoludní zadržal vyšetrovateľ po tom, ako bol predvolaný na výsluch. V sídle Penty v bratislavskom Digital Parku zasahovali desiatky policajtov. Na otázku novinárov, z čoho je obvinený, Haščák odpovedal: „To neviem ani ja.“

O policajnej razii u miliardára Haščáka ako prvý informoval Denník N. Podľa informácií portálu aktuality.sk vyšetrovateľ obvinil aj bývalého šéfa kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Ľubomíra Arpáša a jeho manželku Danu. S firmou pod kontrolou Jaroslava Haščáka mali Arpášovci v septembri 2006 uzavrieť zmluvu na fiktívne poradenské služby za 194-tisíc eur. V skutočnosti išlo podľa polície o odmenu za predaj nahrávky Gorila. Arpáš, ktorý je vo väzbe za inú trestnú činnosť, bol obvinený aj zo zneužívania právomocí verejného činiteľa.

Čo hľadali v budove?

Policajná razia v sídle Penty podľa všetkého súvisí s dokumentmi ku kauze Gorila. „Brali mobily a notebooky, aj ľudí zadržali. Radoví zamestnanci, čo boli vtedy na tých poschodiach tam museli ostať a stáť pri stene s rukami za chrbtom,“ povedal svedok razie pre Denník N. O tom, že Arpáš mal po odchode zo SIS vyniesť nahrávku Gorila a predať ju Haščákovi, sa písalo v analytickom spise, ktorý v roku 2011 unikol na internet.

Zvláštny status sa objavil aj na facebookovom profile premiéra Igora Matoviča, ktorý sa v utorok výnimočne nezúčastnil na rokovaní Ústredného krízového štábu. „Mafia je len tak silná, ako slabý je štát. Bodka,“ napísal predseda vlády. Zatiaľ nie je jasné, či narážal na zásah polície v sídle Penty.

„Nemám žiadne bližšie informácie. Len mi dali vedieť, bol som na ústrednom krízovom štábe a viem, že prebiehajú úkony, treba to rešpektovať,“ povedal na tlačovej konferencii minister vnútra Roman Mikulec.

Reklama

Vedenie finančnej skupiny Penta označilo policajný zásah aj vznesenie obvinenia voči spolumajiteľovi spoločnosti za „neopodstatnené a neprimerané“. „Jaroslav Haščák sa dnes zúčastnil plánovaného výsluchu, ktorý sa mal týkať vyšetrovania približne päť rokov starého podozrenia z trestnej činnosti z údajného nelegálneho obchodovania s nahrávkami z kauzy Gorila. Zásadne odmieta akékoľvek nelegálne konanie v súvislosti s aktivitami bývalého príslušníka SIS Ľubomíra Arpáša. Podnikne všetky právne kroky na svoju ochranu,“ reagoval na zadržanie šéfa Penty hovorca investičnej skupiny Martin Danko.

Jeho majetok presahuje miliardu eur

Z pohľadu majetku je Jaroslav Haščák slovenskou dvojkou a je zároveň druhým Slovákom, ktorý sa dostal do globálneho rebríčka najbohatších ľudí sveta. Majetok Haščáka po uplynulom roku vytiahli nad miliardu výborné výsledky skupiny, ktoré reportovala za vlaňajšok. Penta Investments má rozsiahle aktivity v zdravotníctve, nehnuteľnostiach, stávkovaní, financiách, priemysle i v médiách. Nielen na domácom trhu, pôsobí vo viacerých krajinách strednej Európy a Balkánu.

Zisk vlani síce nedosiahol na rekordnú hodnotu z roku 2018 (288 miliónov eur), no nebol ďaleko – chýbalo len 23 miliónov. V skupine sa naďalej darilo zdravotníckej aj realitnej odnoži biznisu. Zdravotníctvo tvorí čoraz väčší diel z aktivít Penty a siaha od jej siete nemocníc, združenej vo Svete zdravia, po tisíce lekární Dr.Max na ôsmich trhoch strednej Európy (sieť je už štvrtá najväčšia v Európe) až po slovenskú zdravotnú poisťovňu Dôvera.

Čoraz viac rastie tiež váha realitnej časti biznisu, ktorú rozvíja mohutne v Bratislave i Prahe. A vlani silnela i stávková Fortuna, hoci tento rok bude jej biznis silne poznačený koronakrízou. Naopak, Haščákova skupina sa tento rok zbavila tradičného českého výrobcu lietadiel Aero Vodochody, v ktorom nevedela nájsť dostatočne ziskový biznis. 

Kauza Gorila aj Kočnerova Threema

O neželanú publicitu má Jaroslav Haščák postarané od čias zverejnenia spisu Gorila, podľa ktorého sa mal tajne stretávať v byte na Vazovovej ulici v Bratislave s rôznymi ľuďmi z politiky a biznisu. Vlani pribudol prepis jeho údajnej komunikácie so súdeným podnikateľom Mariánom Kočnerom.

Otázky vzbudilo aj septembrové stretnutie s predsedom parlamentu Borisom Kollárom a vyhlásenie, že Haščák pripravuje knihu o slovenskom biznise a politike.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?