8. apríla 2021

Ivan Chrenko, rozhodujúci vlastník developerskej skupiny HB Reavis, ktorá okrem strednej Európy podniká aj v Londýne či v Nemecku, je už piaty rok členom rebríčka najbohatších ľudí sveta magazínu Forbes. Dostal sa tam ako prvý Slovák žijúci v domovskej krajine (Andrej Babiš, rodák z Bratislavy a český premiér, v rebríčku zastupuje Českú republiku). 

V tom aktuálnom, ktorý americký Forbes zverejnil tento týždeň, mu patrí s odhadovanými 1,7 miliardami dolárov 1 833. miesto. Majetok mu medziročne narástol o 200 miliónov dolárov. Aký má za sebou slovenský miliardár rok?

Pandémia má na stavebný biznis – a hlavne taký, ktorý sa v Chrenkovom prípade koncentruje predovšetkým na kancelársky segment a v menšej miere na obchodné centrá – utlmujúci efekt. V prípade najbohatšieho Slováka však spôsobila i ďalšiu významnú zmenu: narušila rozbehnutý predaj významnej časti jeho firmy.

No zároveň to bol pre najväčšieho developera krajiny rok plný transakcií, ktoré sa týkali nielen jeho hlavnej firmy, ale tiež investícií do nových biznisov.

Kľúčové fakty

Pozrite si, čím vlani Chrenkov biznis prechádzal:

Reklama
  • Začiatkom roka 2020 sa začali šíriť správy o tom, že Ivan Chrenko predáva svoj stredoeurópsky biznis. Spoločnosť ich neskôr Forbesu potvrdila.
  • Chrenko mal už koncom roka 2019 rozbehnutý predaj dvojtretinovej väčšiny v stredoeurópskej časti HB Reavisu (ponechať si mal celé nemecké a londýnske projekty). Na druhej strane obchodu mali byť americké investičné firmy Blackstone a Oak Tree. Obchod, ktorý mal mať miliardovú hodnotu, napokon zmarila pandémia. Investori z rokovaní vycúvali.
  • Pandémia pozastavila aj otvorenie obchodného centra a autobusovej stanice Nivy, ktoré mali privítať prvých nájomníkov, kupujúcich i cestujúcich vlani. V júni 2020 však HB Reavis oznámil významný posun. Nový termín otvorenia: koniec leta 2021.
  • V polovici vlaňajška sa udiali veľké transakcie v Londýne. Chrenkovci tam predali projekt 20 Farringdon Street za zhruba 120 miliónov libier, ďalší menší projekt kúpili.
  • V decembri sa HB Reavis zbavil po dvoch rokoch svojej rekordnej americkej investície (58 mil. dolárov) do siete coworkingových centier CIC Boston. Cenu ani kupujúceho nezverejnili.
  • Chrenko má však aj dôvod na radosť. E-shop Factcool, do ktorého nalial 17 miliónov eur, sa vlani dostal konečne do zisku. Pandémia mu pomohla sa výrazne rozbehnúť.
  • Aj začiatok tohto roka priniesol Chrenkovi dobré správy. Startup Exponea, do ktorého v uplynulých rokoch investoval okolo 35 miliónov eur a bol v ňom rozhodujúci vlastník, predali americkému Bloomreachu. Hoci cenu neupresnili, mala byť vo výške, ktorá investorov uspokojila. A tak hoci sa nepodaril Chrenkov plán urobiť z Exponey „jednorožca“, na investícii nestratil.
Otvorenie obchodného centra a autobusovej stanice Nivy pre pandémiu posunuli na leto 2021. Foto: HB Reavis

Dôležitý citát

„Pointa bola, že Ivan (Chrenko) nestratí kontrolu nad celým HB Reavisom a bude mať finančného investora, ktorý dá na stôl veľa peňazí,“ priblížil Forbesu vlani obchod, ktorý sa napokon neudial, CEO skupiny HB Reavis Marián Herman.

Podstatné pozadie

Ivan Chrenko rozbehol developerský biznis ešte v 90. rokoch, HB Reavis vtedy postavil prvé bratislavské biznis centrá Bratislava Business Center I a II. Odrazovým mostíkom do ďalších stredoeurópskych krajín bol predovšetkým mimoriadne úspešný projekt obchodného centra Aupark z roku 2001, ktorý neskôr predal spoločnosti Rodamco.

Developovať začal tiež v Budapešti, vo Varšave či v Prahe (z tej sa však už stiahol). Veľkým krokom do veľkého sveta bol Londýn, v ktorom sa zapísal projektom 33 Central. V roku 2017 ho predal zhruba za 300 miliónov libier americkej banke Wells Fargo: bola to prvá veľká transakcia po odhlasovaní brexitu v britskom referende a vyslúžila si veľkú pozornosť aj tamojších developerov.

Neskôr k zoznamu krajín pridal Nemecko, projekty jeho HB Reavis stavia v Berlíne a chystá i v ďalších mestách. Veľkým projektom – a to doslova – je výstavba najvyššej budovy EÚ v poľskej metropole.

Chrenko sa do globálneho zoznamu miliardárov dostal prvýkrát ako 49-ročný v roku 2017. Jeho majetok vtedy Forbes odhadoval na 1,1 miliardy dolárov, čo ho dostalo na 1 795. miesto v prestížnom rebríčku.

Prekvapivý fakt

Chrenko, ktorého developerský biznis sa zameriaval v uplynulých rokoch na kancelárie, obchodné centrá a logistiku, sa v Bratislave podľa správy portálu yim.ba chce pozrieť aj na bývanie. Na mieste pôvodne uvažovaných parkovacích a kancelárskych budov v zóne Nivy by mali vyrásť bytové veže.

Podobné úvahy pripustil vlani v septembrovom rozhovore pre Forbes aj CEO skupiny Marián Herman. „Keby som mal dnes tú slobodu, veľkú časť zóny Nivy zmením na byty. Ale 16 rokov sme bojovali o tieto povolenia. Zmena by znamenala minimálne niekoľko rokov zdržania. Ale stojí to za zváženie, vidíme, že pri cene nových bytov na úrovni 5-tisíc eur za meter štvorcový sa biznis model už vyrovná kanceláriám. V niečom ich dokonca predčí,“ vysvetľoval vtedy.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?