8. júna 2020

Prvý slovenský developer, ktorý sa vo väčšom rozhodol pôsobiť na londýnskom trhu, tam minulý týždeň oznámil nový predaj a novú kúpu. HB Reavis patriaci najbohatšiemu Slovákovi Ivanovi Chrenkovi (v najnovšom globálnom rebríčku svetových miliardárov na 1415. mieste s 1,5 miliardami dolárov) tak má v meste na Temži aktuálne tri rozpracované projekty.

Chrenka na vysokokonkurenčnom trhu nezastavujú ani ťažké podmienky súvisiace skôr s ekonomickými dôsledkami politických rozhodnutí, respektíve pandémie, než so stavebníctvom.

Tri predaje za stámilióny

Vo veľmi neistých časoch tesne po oznámení výsledkov referenda o brexite v roku 2016 predal svoj prvý kancelársky projekt v Londýne 33 Central za 300 miliónov libier. Vtedy išlo vôbec o prvú veľkú transakciu na londýnskom realitnom trhu po tom, čo si Briti odhlasovali odchod z Únie. Kupcom bola americká banka Wells Fargo.

O dva roky neskôr predal developer ďalší londýnsky projekt, menšiu kancelársku budovu Cooper & Southwark (7-tisíc m2). Cenu ani meno privátneho kupca nezverejnili.

Najnovší londýnsky predaj, projekt 20 Farringdon Street, prišiel teraz v časoch koronavírusovej pandémie (a naďalej nejasného konca brexitu). HB Reavis, ktorý o obchode informoval minulý týždeň, opäť nezverejnil meno kupca ani cenu. Povedal iba, že ide o privátneho investora.

Reklama

HB Reavis posúva otvorenie Stanice Nivy na budúci rok

Britské špecializované portály neskôr uviedli, že na druhej strane obchodu je hongkonské konzorcium vedené Patrickom Wongom z realitnej a investičnej spoločnosti Tenacity. Cena sa mala dostať na 120 miliónov libier (135 miliónov eur). HB Reavis tieto informácie pre Forbes nekomentoval.

Projekt 20 Farringdon Street umiestnený v centrálnej časti Londýna, ktorý developerská skupina kúpila ešte v roku 2014, dokončili o štyri roky neskôr. Pozostáva z 8-tisíc štvorcových metrov kancelárskych priestorov a sídli v ňom aj coworkingový koncept HB Reavisu HubHub.

Veľké plány

Najambicióznejší projekt Ivana Chrenka zostáva One Waterloo (Elizabeth House), ktorý jeho skupina získala v máji roku 2017 za zhruba 250 miliónov libier, pre ňu rekordnú investíciu. Je situovaný pri stanici Waterloo, najrušnejšom dopravnom uzle v Británii, a len pár minút chôdze od známeho Londýnskeho oka.

Bratislavskú vežu Twin City získali Kórejčania

Plán výstavby bol pôvodne 87-tisíc štvorcových metrov, no projekt skupina neskôr upravila.Vlani už informovala, že projekt má priniesť približne 110-tisíc m2 pracovných priestorov, nové maloobchodné prevádzky a taktiež transformovať verejné priestory v okolí. Práce sa majú začať v tomto roku a potrvajú odhadovaných päť rokov.

Časť plánovaného megaprojektu One Waterloo. Vizualizácia: HB Reavis

HB Reavis má v meste tiež projekt Bloom Clerkenwell (13-tisíc m2) nachádzajúci sa neďaleko 20 Farringdon Street. Najnovším prírastkom z tohto roku je redevelopment projektu Quick & Tower House (12,5-tisíca m2) v časti Shoreditch. Práce na ňom sa majú začať budúci rok.

Okrem toho pokračuje v rozbehnutých stavbách na ďalších trhoch – v Berlíne, Budapešti, Varšave aj v domovskej Bratislave.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?