14. novembra 2019

Developerská spoločnosť najbohatšieho Slováka Ivana Chrenka, HB Reavis, ukončila jednu zo svojich najväčších transakcií na slovenskom kancelárskom trhu. Twin City Tower z dielne londýnskych architektov John Robertson Architects odkúpil juhokórejský investor zastúpený Valesco Group spolu s AIP Asset Management.

Transakciu oznámil HB Reavis ešte v júni, no vďaka finančnému vysporiadaniu transakcie je odpredaj budovy Twin City Tower finálne uzavretý až teraz. Kórejci za vežu zaplatili 120 miliónov eur, pričom ide o prvý vstup juhokórejského kapitálu na slovenský realitný trh. Kúpna cena odráža výnos akvizície na úrovni 5,75 %.

Twin City na Nivách. Foto: HB Reavis

Majoritným nájomcom Twin City Tower je americká technologická firma Amazon. Twin City Tower má 23 poschodí, na ktorých ponúka 34 752 metrov štvorcových plochy, vrátane strešnej záhrady a panoramatického výhľadu. Súčasťou sú aj tri podzemné podlažia s 456 parkovacími miestami a 1 360 metrami štvorcovými maloobchodných prevádzok.

Projekt už stihol získať aj niekoľko ocenení, akými sú napríklad Stavba roka, či cena za najvýraznejší čin v oblasti udržateľnej architektúry a výstavby.  Za architektonickým konceptom stojí popredné britské štúdio John Robertson Architects a slovenský ateliér Siebert + Talaš.

HB Reavis plánuje veľký obchod v Budapešti. Predáva časť kľúčového projektu

Reklama

Dizajn budovy a jej medené obloženie má byť odkazom na dedičstvo bývalej industriálnej zóny a továrne na káble. Projekt ako jediný na Slovensku ašpiruje na certifikát BREEAM na úrovni Outstanding, zároveň prebieha aj posudzovanie projektu na certifikát WELL.

HB Reavis je medzinárodným poskytovateľom pracovných priestorov a aktuálne pôsobí na šiestich trhoch. A na tom slovenskom je momentálne najväčším projektom developera zóna Nové Nivy, ktorej súčasťou je aj novo predaná kancelárska budova. V niekdajšej industriálnej zóne Bratislavy chce HB Reavis vybudovať nové centrum mesta, ktoré bude spájať technologické firmy, startupy, retailové značky a možnosti na trávenie voľného času.

Je v Music Roome, na terase či na porade? Šéfa HB Reavis si zamestnanci nájdu na displeji

Ulica Mlynské nivy sa rekonštruuje od mája 2017 a tento rok má developer dokončiť najvyššiu budovu na Slovensku, Nivy Tower. O rok neskôr pribudne nová autobusová stanica. Celkové náklady na projekt by sa mali vyšplhať na 345 miliónov eur, pričom HB Reavis naň získal najväčší real estate úver na Slovensku za minulý rok.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk