9. augusta 2019

Najväčší slovenský developer HB Reavis vo svojej novej centrále v bratislavskom Twin City skúma, ako funguje pracovný život v moderných kancelárskych priestoroch. Trendy, po ktorých je na trhu obrovský dopyt, tak topmanažéri skúšajú na vlastnej koži.

Rozhodnutie, že senior manažéri už nebudú mať vlastné pracovné miesta, dnes vo veľkej firme prekvapí asi málokoho. V prípade HB Reavis však nešlo o módu, ale o samozrejmosť a predovšetkým o exaktný proces.

„Naše nové priestory sme koncipovali ako showcase, ukážku office trendov,“ hovorí Marian Herman, CEO HB Reavis Group. Tretí najväčší európsky developer kancelárskych priestorov si do Twin City nainštaloval moderné technológie vrátane systému Indoor Positioning. „Údaje z tohto systému nám umožňujú veľmi presne zistiť, ako funguje naša organizácia,“ vysvetľuje Herman.

Kórejčania kúpili Twin City Tower na Nivách, zaplatili 120 miliónov

Je známe, že je veľký rozdiel v tom, akým spôsobom pracujú napríklad manažéri firmy v porovnaní trebárs s právnikmi alebo účtovníkmi. „Tí vlastné miesta potrebujú, na mítingoch alebo interakciou s kolegami strávia možno 10 – 15 percent času,“ hovorí Herman.

Vďaka dátovej analytike aj vlastným skúsenostiam sa HB Reavisu potvrdilo, že manažment vlastné kancelárie skutočne nepotrebuje. „Ja by som na vlastnom pracovisku trávil menej ako 30 percent času, viac ako 50 percent trávim na mítingoch, prípadne na cestách,“ hovorí CEO. „Vrcholový manažment preto využíva zdieľané spoločné priestory alebo focus roomy. Vrátane malých mítingoviek, ako je napríklad Music room. Malé porady dvoch – troch ľudí sa často dejú práve tam.“

HB reavis kancelária office pekná moderná kancelária šéf manažment bratislava hlavné mesto
Vďaka inteligentnému systému zamestnanci vedia zistiť, kde sa ich kolegovia práve nachádzajú. Foto: Miro Nôta

Kancelárie prechádzajú v poslednom období veľkými zmenami. „Z niekdajšieho ’bricks and mortar’, teda pre firmy nákladovej položky, sa už do veľkej miery zmenili na nástroje pre HR oddelenia,“ hovorí Marian Herman.

Filozofia je zrejmá: ak sú priestory dobre vyriešené, ľudia, ktorí v práci trávia osem hodín, budú spokojnejší a efektívnejší. Celý „workspace sektor“ čoraz viac oceňuje pridanú hodnotu, ktorú kvalitné pracovné priestory poskytujú – a kladie dôraz na to, aby porozumel procesom, ktoré tvoria vnútorný život firmy. „Vďaka technológiám sme schopní získavať množstvo dát o tom, ako sa priestory využívajú. A následne dokážeme ľuďom pomôcť ich využívanie aj zlepšiť,“ hovorí Herman.

Už v predchádzajúcej budove sedelo predstavenstvo HB Reavis v jednej kancelárii, jednotliví členovia vedľa seba. Šéf HB Reavis Group mal vlastnú kanceláriu naposledy pred tromi, možno štyrmi rokmi. „Zmena si žiada čas, potrebujete zmeniť pracovné návyky, napríklad znížiť množstvo papiera. Ak máte vlastnú kanceláriu, robievate kôpky podľa projektov, na ktorých pracujete. Kancelária je potom plná dokumentov. Ale dá sa žiť aj bez toho, v duchu filozofie all digital.“

Realitný úver roka: HB Reavis, 175 miliónov na projek Nivy

Analytika poskytuje údaje aj o interakciách medzi oddeleniami či priamo ľuďmi, čo sú samozrejme zaujímavé informácie pre manažment každej firmy. „Napríklad vidíte, koľko času trávite na mítingoch, či sú veľké, alebo sa častejšie stretávate one on one, prípadne one on two. Máte prehľad o tom, či sú porady skôr praktickejšie, do pol hodiny, hodiny, alebo väčšie, štvor-päťhodinové. Ak zistíte, že niektoré oddelenia trávia štyri-päť hodín na porade, môžete sa zamyslieť, či je ten čas efektívne využitý, či by nebolo vhodné trochu zmeniť pracovné návyky či rutinu.“

HB Reavis funguje ako projektovo riadená organizácia. „V rámci projektových ostrovčekov sme tiež zmenili štýl práce tak, aby ľudia, ktorí pracujú spolu v minitíme, mali miesto, kde sa vedia stretnúť a vymieňať si informácie,“ vysvetľuje šéf HB Reavis.

Vedenie z údajov o fungovaní tímov napríklad vidí, ako development manažér, čiže v podstate manažér projektu, komunikuje so všetkými oddeleniami – od architektov cez lízingový tím, dizajnérov, komerčný tím, finančný tím po právnický tím.

Analýza toho, kde práve je a čo robí, sa nevyhýba ani CEO HB Reavis. Kde vlastne sedí šéf, keď je „u seba“? „Z 50 percent to znamená, že som na mítingu,“ opakuje štatistiku Marian Herman. „Úloha ’nájdi šéfa’ je u nás pomerne jednoduchá. Na obrazovkách zistíte, kde sa práve nachádza každý človek. Viete ho vyhľadať.“

Viac o pracovnom prostredí najväčšieho slovenského developera si môžete prečítať v augustovom vydaní magazínu Forbes. Kúpiť si ho môžete tu

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk