6. apríla 2021

Ako ukazuje výročný rebríček amerického Forbesu, zakladateľ Amazonu Jeff Bezos je najbohatším človekom sveta po štvrtý rok za sebou, tentoraz s majetkom 177 miliárd dolárov. Na druhom mieste je s majetkom 151 miliárd zakladateľ a šéf Tesly Elon Musk.

Obom sa majetok medziročne výrazne zvýšil – Bezosovi o 64 miliárd dolárov a Muskovi o neuveriteľných 126 miliárd. Akcie Amazonu i Tesly, v ktorých si držia väčšinu majetku, totiž výrazne rástli. Musk o miliardu predstihol najbohatšieho Európana, zakladateľa luxusného impéria LVMH Bernarda Arnaulta.

Slovenskí miliardári bohatli aj v kríze

Dlhodobo najbohatší Slovák, zakladateľ realitnej firmy HB Reavis Ivan Chrenko, je v rebríčku s majetkom 1,7 miliardy dolárov na 1 833. mieste, vlani mu patrila 1 415. priečka. Najväčší partner Penty Jaroslav Haščák s 1,2 miliardy na 2 378. mieste, rok predtým bol na 1 990. mieste. Päťdesiattriročný Chrenko zbohatol medziročne o 200 miliónov dolárov, oproti predpandemickému roku 2019 o 100 miliónov. O dva roky mladší Haščák mal v rokoch 2019 a 2000 majetok na úrovni miliardy dolárov.

Z českých miliardárov zostáva v tomto vydaní rebríčka na čele Petr Kellner (110. miesto, 17,5 miliardy), ktorý koncom marca zomrel pri havárii vrtuľníka. Do Forbes rebríčka najbohatších ľudí sveta nebývajú zaradení ľudia po smrti, avšak Kellner zomrel po tom, čo americký Forbes dokončil zoznam na rok 2021, preto je jeho majetok zahrnutý do európskeho súčtu.

Reklama

Český premiér, slovenský rodák Andrej Babiš, je na 859. priečke s majetkom 3,5 miliardy dolárov. Medzi českými zástupcami pribudla v rebríčku aj nová tvár – Eduard Kučera, spoluzakladateľ českej firmy pre počítačovú bezpečnosť Avast.

Z krajín Európy má najviac zástupcov Nemecko, počet miliardárov z tejto krajiny stúpol na 136 oproti vlaňajším 107, ich celkový majetok má hodnotu 625 miliárd dolárov.

Pribudlo 660 miliardárov

Uplynulý rok bol extrémny, a nielen pre pandémiu, ale aj pre veľké príchody na burzu, rast ceny kryptomien a najmä raketový rast cien akcií. Aj preto sa počet miliardárov v 35. výročnom rebríčku Forbes najbohatších ľudí sveta zvýšil na rekordných 2 755, čo je o celých 660 viac ako vlani, keď rebríček preriedila prvá vlna pandémie.

Ďalším rekordom je počet nováčikov – 493, čo by sa dalo prepočítať na plus jedného miliardára každých 17 hodín počas celého roka. V rebríčku je 210 nových Číňanov či občanov Hongkongu. Ďalších 250, ktorí v minulosti z rebríčka vypadli, sa vrátilo. Neuveriteľných 86 percent je bohatších ako vlani.

Spolu majú miliardári v rebríčku majetok 13,1 bilióna dolárov, čo je obrovský skok z 8 biliónov v roku 2020. Spojené štáty majú miliardárov stále najviac, 724, druhá je Čína (s Hongkongom a Macaom) so 698 miliardármi.

Rebríček bol zostavený na základe cien akcií a výmenných kurzov z 5. marca. Kompletný rebríček v angličtine nájdete tu. Každodenný vývoj majetku najbohatších ľudí nájdete na real-time billionaires rankings.

Top 10 najbohatších ľudí sveta

10. Mukesh Ambani

Zdroj bohatstva: ropa, telekom
Hodnota: 84,5 mld. USD
Krajina: India

Mukesh Ambani, zakladateľ Reliance Industries. Foto: Flickr/Greg Rubenstein, v licencii CC BY 2.0

9. Sergey Brin

Zdroj bohatstva: Google
Hodnota: 89 mld. USD
Krajina: USA

Sergey Brin, spoluzakladateľ Google. Foto: Flickr/TED Conference, v licencii CC BY-NC 2.0

8. Larry Page

Zdroj bohatstva: Google
Hodnota: 91,5 mld. USD
Krajina: USA

Larry Page, spoluzakladateľ Google. Foto: Flickr/Niall Kennedy, v licencii CC BY-NC 2.0

7. Larry Ellison

Zdroj bohatstva: Oracle, softvér
Hodnota: 93 mld. USD
Krajina: USA
Larry Ellison. Foto: SITA

6. Warren Buffett

Zdroj bohatstva: Berkshire Hathaway, investície
Hodnota: 96 mld. USD
Krajina: USA

Warren Buffett. Foto: SITA/AP/Andy Kropa

5. Mark Zuckerberg

Zdroj bohatstva: Facebook
Hodnota: 97 mld. USD
Krajina: USA

Mark Zuckerberg, CEO Facebooku. Foto: SITA/AP

4. Bill Gates

Zdroj bohatstva: Microsoft
Hodnota: 124 mld. USD
Krajina: USA

Bill Gates. Foto: Mueller/MSC, CC BY 3.0 DE, via Wikimedia Commons

3. Bernard Arnault a rodina

Zdroj bohatstva: LVMH
Hodnota: 150 mld. USD
Krajina: Francúzsko

CEO LVMH Bernard Arnault. Foto: SITA

2. Elon Musk

Zdroj bohatstva: Tesla
Hodnota: 151 mld. USD
Krajina: USA

Foto: SITA

1. Jeff Bezos

Zdroj bohatstva: Amazon
Hodnota: 177 mld. USD
Krajina: USA

Zakladateľ Amazonu Jeff Bezos. Foto: SITA/AP/John Locher

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?