24. februára 2021

Donedávna bola „len“ najvyššou budovou v Poľsku, po osadení veže sa 310-metrová Varso Tower stala najvyšším mrakodrapom Európskej únie. Nová dominanta Varšavy je súčasťou multifunkčnej investície Varso Place, ktorú realizovala spoločnosť HB Reavis. Tá patrí do portfólia najbohatšieho Slováka Ivana Chrenka.

Mrakodrap má 53 poschodí a navrhlo ho architektonické štúdio Foster + Partners, ktoré je známe svojimi priekopníckymi projektmi v súlade s trendom udržateľného rozvoja. Dokončiť by ho mali budúci rok.

Foto: archív HB Reavis

Ako uvádza Reuters, pre šírenie koronavírusu sa všetko v oblasti výstavby a prenájmov spomalilo. „Ako v prípade celého hospodárstva, aj oblasť prenájmu kancelárií prežívala minulý rok ťažké obdobie. Mnohé potenciálne rozhodnutia nájomcov boli pozastavené alebo odložené na neskôr,“ dodáva Maciej Olczyk, manažér stavebného projektu.

Jedna z najekologickejších

Súčasťou projektu Varso Place sú kancelárie, hotel, inovačné centrum a obchodná a servisná pasáž. Na vrchole budovy sa nachádzajú aj dve vyhliadkové plošiny, vo výške 205 a 230 metrov, a na 46. až 48. poschodí bude otvorená aj reštaurácia s výhľadom na Varšavu.

Podľa informácií HB Reavis bude Varso Tower jednou z najekologickejších budov v Poľsku, čo majú potvrdzovať aj certifikáty BREEAM a WELL na najvyššej úrovni.

Reklama

Koncom minulého roka sa developerovi podarilo predať inú varšavskú budovu Postepu 14, získala ju rakúska firma Ca Immo. Odhadovaná cena transakcie je 87 miliónov eur.

HB Reavis je spoločnosť, ktorá sa venuje oblasti real estate develompentu. Je medzinárodným poskytovateľom pracovných priestorov a aktuálne pôsobí na šiestich trhoch – menovite sú to Slovensko, Veľká Británia, Poľsko, Maďarsko, Nemecko a Česká republika. Skupina patrí do portfólia najbohatšieho Slováka Ivana Chrenka, ktorého majetok Forbes odhaduje na 1390 mil. eur.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?