19. novembra 2020

Pred dvoma rokmi to ešte vyzeralo, že najbohatší Slovák Ivan Chrenko nemá dôvod na radosť zo svojej investície do trenčianskeho e-shopu Factcool. Pandémia však rozbehla predaje a teraz e-shop naplno prejavuje svoj potenciál. Ponaučenie? Aj nepriaznivý vývoj sa dá otočiť, keď nastane vhodný čas a biznis zveríte do rúk správnym ľuďom. 

Trenčiansky e-shop Factcool, za ktorým stojí najbohatší Slovák Ivan Chrenko (Forbes odhaduje jeho majetok na 1,65 miliardy eur), má za sebou pomerne turbulentné obdobie.

Ako otočiť loď

Na začiatku bol zakladateľ Slavomír Zaťko, počas ktorého „panovania“ mal e-shop našliapnuté na úspech. No potom nastala zmena, Ivan Chrenko sa so Zaťkom za bližšie nešpecifikovaných okolností vyrovnal a do vedenia Factcoolu nasadili partneri fondu profesionálov z McKinsey. Malo to naštartovať  biznis, ibaže… Nič také sa nestalo.

„Ponúkali samé drahé riešenia. To, čo sa dalo vyriešiť za pár dní, trvalo mesiace a namiesto startupového ducha tu zavládla korporátna kultúra. V kópii e-mailov bolo zakaždým pre istotu desať ľudí,“ opisuje v rozhovore pre novembrový Forbes toto obdobie rodák z českej Vysočiny Petr Král (32), ktorý sa dostal do pozície CEO iba pred 1,5 rokom. 

„Bohužiaľ, ukázalo sa, že skúsenosti z korporátneho sveta nedokážu nahradiť skúsenosti z e-commerce. A že najímať ľudí od konkurencie je mimoriadne kontraproduktívne. Ľudí na DNA inej firmy len tak ľahko nepreformátujete,“ vysvetľuje terajší CEO Factcoolu, prečo predošlé vedenie nedokázalo e-shop rozbehnúť aj napriek tomu, že išlo o skúsených manažérov. 

Reklama
Do trenčianskeho e-shopu Factcool investuje najbohatší Slovák Ivan Chrenko.
Do vedenia trenčianskeho e-shopu Factcool sa pred 1,5 rokom dostal 32-ročný rodák z českej Vysočiny Petr Král. Foto: Miro Nôta pre Forbes

Pred 1,5 rokom mu však zavolal jeden z investorov, aby prišiel do Bratislavy. Tam mu po ponúkol dve možnosti – buď Factcool prevezme on a skúsia to, alebo to celé ukončia. Král sa rozhodol ísť do toho.

„Dostal som týždeň na to, aby som urobil prvé kroky – rozpustil som IT tím v Prahe, to bolo asi 30 ľudí, pričom sme ušetrili aj na nájme v centre mesta. Trochu sme to vyčistili aj v Trenčíne. V podstate odišiel vrcholový manažment a zostali len lokálni ľudia. Mali sme premyslený postup, ako firmu oživiť, ale aj obmedzené prostriedky,“ spomína Král. 

Ivan Chrenko im na rozbeh e-shopu vyčlenil iba milión eur, ale nakoniec sa ukázalo, že keď budú dobre hospodáriť, pôjde to. Už koncom minulého roka sa vyšvihli na nulu a síce neurobili ešte žiaden zisk, ako hovorí, aj čierne čísla potešili. 

Návrat ku koreňom

Peniaze však neboli jediný problém, ktorý musel nový CEO prekonať. Ďalším, ako sa už zakrátko ukázalo, bolo dostať ľudí na svoju stranu.

Niektorí si mysleli, že som nastrčený od investorov. Ďalší, že som spáchal puč na predchádzajúce vedenie. Musel som ich presvedčiť, že smer, ktorý udávam, má zmysel a firma má budúcnosť. To sa zlomilo na konci prvého štvrťroka tohto roka a teraz si myslím, že už fungujeme dobre,“ hovorí a je viditeľne rád, že má toto obdobie reštrukturalizácie za sebou.

Petr Král sa snaží prinavrátiť Factcool ku svojim startupovým koreňom. A zatiaľ sa zdá, že mu to vychádza. Foto: Miro Nôta pre Forbes

Na to, aby firmu rozbehol, sa rozhodol do nej prinavrátiť startupového ducha a do vedenia tímov posunúť predovšetkým mladých ľudí do 30 rokov. Rovnako musel zmeniť prístup, zabudnúť na typicky korporátne „papierovačky“ a analýzy, vyhrnúť si rukávy a pustiť sa do toho po hlave. Čo to znamená?

„To, že keď v pondelok zistíme, že niečo nefunguje, tak si sadneme do zasadačky a od utorka fungujeme inak. Niečo na webe vypneme alebo nahodíme,“ vysvetľuje Král. Factcool sa tak po niekoľkých rokoch vrátil ku svojim startupovým koreňom. 

Postupne všetky dieliky skladačky do seba zapadli. Prišiel marec a e-shop vykázal prvý zisk. Odvtedy Factcool len a len rastie a ako Petr Král povedal počas rozhovoru v polovici októbra, má za sebou rekordne úspešné dni, keď zaznamenali aj 7-tisíc objednávok denne.

Ivan Chrenko má dôvod na úsmev

Kým minulý rok Factcool uzatváral s tržbami 30,6 milióna a konečne sa namiesto straty dostal na nulu, tento rok očakáva tržby na úrovni 55 miliónov eur a plánuje dosiahnuť hrubý zisk okolo 1,5 milióna eur.

Pôvodne sme si určili, že tento rok dosiahneme konsolidované tržby 48,6 milióna eur a hrubý zisk zhruba 300-tisíc eur. Iba za prvých osem mesiacov sme plánované tržby presiahli o tri milióny,“ vyratúva Král. 

Ivan Chrenko.
Najbohatší Slovák Ivan Chrenko investuje aj do e-commerce projektov. Ilustrácia: Tina Minor pre Forbes

Z tejto správy sa môže tešiť najmä najbohatší Slovák Ivan Chrenko, predovšetkým rozhodujúci majiteľ developerskej skupiny HB Reavis, ktorý trenčiansky e-shop vlastní prostredníctvom svojho podielu v pražskom fonde Growws Sicav.

Práve tieto dobré čísla majú byť dôvodom, pre ktorý sa začal Ivan Chrenko o Factcool viac zaujímať. „Je vidno, že ho to baví, aj ľudia z jeho blízkeho okolia mi povedali, že takého nadšeného ho už dávno nevideli. Ale môžu za to najmä naše čísla,“ pripúšťa Král. 

Najnovšie pre e-shop vyčlenil milión eur, aby si na sklad vopred kúpili „best-sellerové“ produkty a predpripravili sa tak na nápor, ktorý so sebou prinesú zľavy počas Black Friday a následne Vianoce. Najbohatší Slovák Ivan Chrenko tak celkovo do e-shopu Factcool zainvestoval už 17 miliónov eur.

Pandémia podporuje rast e-shopov

„Ťahúňom“ rastu trenčianskeho e-shopu sa stala aj pandémia Covid-19. „V polovici marca, keď sa zatvorili hranice, nastal asi 30- až 35-percentný prepad a nevedeli sme, čo bude. Po dvoch týždňoch sme sa už dostali na rovnaké čísla ako pred covidom a od apríla do júna sme mali akoby druhé Vianoce, dosahovali sme vyššie predaje ako vlani v decembri,“ spomína Král. 

Podľa neho tento nárast podnietili aj lockdowny a snaha o izoláciu. Ľudia trávili dlhé dni na internete, čo sa odrazilo aj na väčšej návštevnosti ich stránky, aj na náraste vyhľadávania e-shopu na Googli.

„Myslím, že si ľudia chceli urobiť radosť. Naša výhoda spočíva v tom, že sa nezameriavame na luxusné značky, takže kto chcel, vedel si u nás kúpiť šaty aj za 10 eur,“ hovorí Král.

Do trenčianskeho e-shopu Factcool investuje najbohatší Slovák Ivan Chrenko.
Petr Král vedie e-commerce firmu Factcool, do ktorej Ivan Chrenko, najbohatší Slovák, investoval už 17 miliónov. Foto: Miro Nôta

Factcoolu sa darí najmä na Balkáne – v Srbsku je trhovou jednotkou a najväčší dopyt pociťuje z Rumunska, Česka, Chorvátska, Maďarska a tiež zo Slovenska, Bulharska a dokonca aj z Grécka, kam startupisti vstúpili iba vlani.

Reklama

Nedávno sa po pár rokoch vrátili aj na Ukrajinu, od ktorej si sľubujú, že potiahne ich budúcoročný rast a pozerajú sa aj na ďalšie možné expanzie na juhovýchode Európy. Najviac ich láka Albánsko, Macedónsko a Čierna Hora.

Ak sa to podarí, tak by sme mali mať budúci rok obsadenú celú strednú a východnú Európu, okrem Bieloruska a Moldavska,“ hovorí CEO e-shopu, ktorý pošle do sveta denne 20-tisíc kúskov oblečenia.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?