26. januára 2021

Exponea, slovenský startup, doteraz väčšinovo vlastnený najbohatším Slovákom Ivanom Chrenkom, má nového majiteľa. Stane sa súčasťou americkej spoločnosti Bloomreach, s ktorou už v októbri minulého roka oznámili strategickú spoluprácu. Cenu za transakciu nezverejnili. Bloomreach podľa portálu TechCrunch tiež informoval, že zároveň získal investíciu 150 miliónov dolárov od Sixth Street Growth a jeho aktuálna valuácia je 900 miliónov dolárov.

Exponea poskytuje nástroj na automatizáciu digitálneho marketingu a personalizáciu komunikácie cez všetky kanály. Funguje na báze strojového učenia a ďalších algoritmov umelej inteligencie. Vznikla v roku 2016, do roku 2019 získala investície zhruba 35 miliónov eur, pričom posledné investičné kolo ju ocenilo na odhadovaných 300 miliónov eur.

Všetky investície prišli zo strany investičného vehiklu LRJ Capital (neskôr Growws), ktorý väčšinovo kontroluje Ivan Chrenko. Ten je známy predovšetkým ako zakladateľ a väčšinový vlastník developerskej skupiny HB Reavis, no v uplynulých rokoch sa investične vybral aj do nových oblastí. Okrem Exponey vložil peniaze napríklad do kúpy polovičného podielu v investičnom roboporadcovi Finax či v módnom e-shope Factcool.

Bloomreach je API firma zameraná na e-commerce zákazníkov, ktorým pomáha s vyhľadávaním a s webovými stránkami. Získaním Exponey sa dostane ku komponentu automatizácie digitálneho marketingu, ktorý jej chýbal, napísal portál TechCrunch. Bloomreach transakciou získa k svojim 300 ľuďom aj 200 zamestnancov Exponey a tiež 250 nových zákazníkov.

„Mali sme spoločnú víziu a spoločné smerovanie produktov… Obe spoločnosti sú založené na dátovo orientovaných optimalizačných technológiách a obe sú podnikateľsky produktovo orientované,“ povedal pre TechCrunch CEO a spoluzakladateľ Bloomreach Raj De Datta.

Reklama

Chcú sa dostať na burzu

Podľa informácií Forbesu by mal v spojenej firme zostať akcionárom aj Ivan Chrenko, hoci za časť Exponey mal získať aj hotovosť. Časť zo zamestnancov, podľa Forbesu viac ako stovka, ktorí boli súčasťou opčného programu firmy, získala tiež významnú sumu. De Datta potvrdil, že časť novo získaných zdrojov vo výške 150 miliónov dolárov použili práve na kúpu Exponey, no zvyšok má ísť tiež do rozvoja tejto produktovej línie. Cieľom Bloomreachu je dostať sa v budúcnosti na burzu. Cieľ, s ktorým sa Chrenko vraj pustil do podpory Exponey – vybudovať z nej miliardovú firmu – sa tak môže naplniť až pod novým väčšinovým majiteľom.

Jožo Kováč a Peter Irikovský, ktorí stáli za rozbehom startupu Exponea na titulke Forbesu v novembri 2017. Kováč z neho v roku 2018 odišiel. Foto: Ondřej Pýcha

Zostáva aj doterajší CEO a menšinový spoluvlastník Exponey Peter Irikovský, ktorý bude v predstavenstve spojenej firmy. V súvislosti s akvizíciou informoval, že všetky tímy v Exponei zostávajú a každý dostane možnosť získať akciové opcie v spojenej spoločnosti.

„Investori v Exponei získavajú skvelú návratnosť svojej investície a sme vďační, že sme túto kapitolu uzavreli s takým úspechom. Všetci zamestnanci sa rozhodli prerolovať väčšinu svojich investícií do Bloomreach, čo je silné znamenie záväzku a viery vo výbornú spoločnú budúcnosť,“ napísal v blogu na stránke Exponey.

Chrenkovi patrilo v ostatnom rebríčku najbohatších Slovákov prvenstvo s odhadovaným majetkom 1,65 miliardy eur. Je tiež jedným z dvoch ľudí trvalo žijúcich v domovskej krajine, ktorí sa dostali do Forbes globálneho rebríčka najbohatších ľudí sveta.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?