20. novembra 2019

Ako investuje najbohatší Slovák Ivan Chrenko? Obchodník s cennými papiermi Finax, ktorý na slovenskom trhu popularizuje pasívne investovanie cez ETF, vám to chce ukázať. 

Ivan Chrenko, väčšinový majiteľ domácej developerskej jednotky HB Reavis, ktorá sa aj v ďalších európskych krajinách presadila hlavne s kancelárskymi projektami, sa okrem nehnuteľností zaujíma aj o malé technologické firmy. Do viacerých z nich aj investoval. V tomto roku získal za 1,5 milióna eur tiež polovičný podiel vo fintech spoločnosti Finax. Celú firmu dovtedy vlastnil jej spoluzakladateľ Juraj Hrbatý, brat známeho tenistu Dominika.

Od mraziarní cez drogériu po nehnuteľnosti.
Tieto slovenské športové hviezdy sú aj podnikateľmi

Ivan Chrenko, ktorého Forbes zaradil na prvé miesto aktuálneho rebríčka najbohatších Slovákov s odhadovaným majetkom dosahujúcim takmer 1,4 miliardy eur, navyše do Finaxu vložil ako klient 1 milión eur (teda necelé promile svojho majetku).

Reklama

Rebríček najbohatších Slovákov nájdete tu

Miliardár, ktorý si dôsledne stráži súkromie, verejne nevystupuje, oficiálne žiadosti o rozhovory odmieta a na verejnosť sa dostalo len minimum jeho fotiek, sa navyše stal „tvárou“ firmy doteraz zameranej hlavne na drobných investorov. Finax sprístupnil pohľad na jeho účet. Čo sa z neho dá vyčítať?

Investovanie Ivana Chrenka

Chrenko na účet najskôr vložil koncom mája 100-tisíc, o dva mesiace neskôr ďalších 900-tisíc eur. Zvolil si investičný horizont 20 rokov (Ivan Chrenko má 52 rokov) a vyváženú stratégiu, v ktorej je zhruba 60 percent akciových a 40 percent dlhopisových investícií. Zatiaľ sa mu darí – zarobil 53 300 eur (5,33 %).

Ivan Chrenko je najbohatší Slovák
Ivan Chrenko. Ilustrácia: Tina Minor

Aj v jeho prípade pomohol rast akciových trhov, ktoré napriek niekoľkým zaváhaniam v tomto roku stúpajú. „Bez ohľadu na to, či ste sporiteľom alebo privátnym klientom, vždy sa musíte snažiť pre svoje peniaze hľadať dlhodobo najvýhodnejší spôsob ich zainvestovania s čo najmenšími nákladmi,“ cituje Finax Chrenka. Samozrejme, hlavná časť zárobkov Ivana Chrenka sa deje v jeho developerskom biznise. Len vlani vďaka dobrým číslam HB Reavisu hodnota jeho majetku stúpla o viac ako pätinu.

Vytiahnutie informácií o konkrétnom účte Finax už využil vo svojich začiatkoch, vtedy sprístupnil „Dominov“ účet. Ten si v bývalej firme svojho brata Juraja Hrbatého, kde zároveň pôsobí ako člen Poradnej rady, vlani v máji uložil na otvorenom účte 100-tisíc eur.

Finax chce byť konkurenciou

Finax sa zameral na zjednodušený prístup k investovaniu do ETF (exchange traded funds, v preklade fondy obchodované na burze, pozn. red.), ktoré mapujú vývoj vybraných indexov. Vytvoril niekoľko základných stratégií podľa rizika, ktoré chce klient podstúpiť, a zvolenej dĺžky investičného horizontu. Ide o takzvané pasívne investovanie, kde sa správca investície nesnaží prekonať trh. Spravidla býva výrazne lacnejšie než aktívne spravované investície.

Finax tak chce na tunajšom trhu konkurovať napríklad podielovým fondom. Výhodu má i v tom – a aktívne ju klientom pripomína – že v prípade investícií obchodovateľných na burze klienti neplatia po roku daň z výnosu. Podielové fondy túto prednosť nemajú.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk