20. novembra 2019

Profesionálni športovci majú často problém uchytiť sa v živote po skončení kariéry. Ak však spoja zarobený kapitál a vlastnú súťaživosť, môžu uspieť aj v náročnom biznise.

Zhruba tri desiatky slovenských športovcov môžu povedať, že si počas kariéry zarobili toľko, že by mohli spokojne žiť aj z úrokov, prípadne konzervatívne uložiť peniaze do nehnuteľností.

Viacerí sa však rozhodli svoje úspory zhodnocovať rizikovejším, ale potenciálne výnosnejším spôsobom. Prehľad slovenských športovcov – podnikateľov zoraďujeme podľa abecedy, prednosť pri výbere dostali tí, ktorí (spolu-)založili vlastné firmy pred aktívnymi športovcami so sponzorskými zmluvami.

Kamarátky chcú prevrátiť naruby svadobný priemysel. Investovala do nich aj Serena Williamsová 

Dominika Cibulková

Svoj prvý podnikateľský krok, kolekciu športového oblečenia Domi, predstavila pred piatimi rokmi, keď ešte nemala 25 rokov. Stavila (aj) na bojový pokrik „Pome,“ ktorý vo svete ako prvý spopularizoval Dominik Hrbatý.

Výhodou Cibulkovej podnikania je práve fakt, že je známa po celom svete. „Evidujeme napríklad zvýšený záujem o tričká z Mexika,“ povedal pre Forbes pred časom v rozhovore Cibulkovej manžel Michal Navara.

Tento rok otvorila Cibulková svoju tenisovú akadémiu, koniec kariéry nedávno oznámila počas prezentácie svojho životopisu.

Marián Gáborík

Podobne ako Dominika Cibulková, otvoril svoj prvý projekt, hokejovú arénu MG Rink v Trenčíne, ešte ako mladý hokejista. „Je prvým slovenským športovcom, ktorý investoval viac ako 50 miliónov korún na výstavbu zimného štadióna,“ uvádza sa na stránke MG Rinku.

Nedávno rozbehol spoločne s hokejovým komentátorom Borisom Valábikom podcast „nielen o hokeji“ s názvom Boris a Brambor. Nazbierať veľa klikov a počúvaní, zdá sa, nebude trvať dlho.

Dominik Graňák

Zrejme najúspešnejší slovenský hokejista, ktorý nehral v NHL, na sklonku kariéry otvoril halu pre extrémne športy v bratislavských Vajnoroch. Výška investície mala dosiahnuť 1,5 milióna eur.

Návratnosť by mala prísť po asi ôsmich rokoch, ako však hovorí Graňákov brat Adam, „sme opatrní, ide o pesimistický variant.“

Shaq, člen predstavenstva: slávny basketbalista je manažérom siete pizzerií Papa John´s 

Marek Hamšík

Hamšík podpísal na začiatku roka zmluvu za 9 miliónov ročne v čínskom Dailan Yifang, doma sa mu o podnikanie stará otec Richard.

K futbalovej škole a dávnejším investíciám do pozemkov v Banskej Bystrici pribúdajú postupne ďalšie, napríklad kaštieľ vo Vlkanovej, v ktorom, ako Richard Hamšík povedal pre Nový čas, chcú spraviť „menší rezort spojený s gastrom, eventmi a so svadbami,“ ako aj priemyselný park s rozlohou 14-tisíc štvorcových metrov.

Napokon, jeho predajca vín Hamsik Winery k talianskemu prossecu pridal už aj slovenské vína a okrem orientácie na horecu začína predávať aj v retaili.

Michal Handzuš

Rovnako Banskobystričan sa s Marekom Hamšíkom pozná už viac ako desaťročie a dlhší čas je aj partnerom a spolumajiteľom dvoch spoločných developerských firiem.

Daniela Hantuchová

Hantuchová predstavila pri odchode z tenisu nadáciu a značku energetických tyčiniek D-One.

Vzhľadom na popularitu niekdajšej členky top desiatky svetového rebríčka v zahraničí (dostala sa, napríklad, na titulnú stranu magazínu ESPN), môže zabojovať o úspech napríklad na japonskom či americkom trhu.

Marián Hossa

Aj Marián Hossa má možno viac fanúšikov v Chicagu, prípadne Kanade, ako na Slovensku, jeho firma je však typicky slovenská a rodinná.

Mraziarne Ho & Pe Family spoluzakladal, podobne ako Cibulková či Hamšík, ešte počas aktívnej kariéry. Tržby z pirohov, knedličiek a distribúcie mrazených či chladených potravín prekročili vlani už tridsať miliónov eur a firme sa podarilo po zložitých rokoch dostať do zisku.

Dominik Hrbatý

Ani Dominik Hrbatý nepatrí medzi športovcov, ktorí by počas kariéry nemysleli na to, čo bude ďalej. Investície, spočiatku zamerané na nehnuteľnosti a development, nabrali v minulých rokoch nový rozmer – pôsobenie v poradnej rade obchodníka s cennými papiermi Finax.

Firmu vlastnil jeho brat Juraj, nedávno do nej vstúpil fond miliardára Ivana Chrenka. „Domino,“ ako hovorí jeho vizitka, „zarobil dobrými investíciami viac peňazí ako tenisom a bude radiť v otázkach užívateľského komfortu a potrieb veľkých klientov.“

Samostatná firma Dominika Hrbatého, Nehnuteľnosti, vykazuje aktuálne aktíva viac ako tri milióny eur.

Zdeno Chára

Rovnako ako Marek Hamšík ešte stále hrá na najvyššej úrovni, nedávno absolvoval svoj 1500. zápas v základnej časti NHL. Už tretí rok však spolupracuje na vývoji a marketingu nového typu nálepky na čepeľ hokejky, ktorá má nahradiť tradičné pásky.

V startupe Specter Sports, ktorý sa nedávno pre americký trh premenoval na Rezztek, figuruje spolu so spolumajiteľom Esetu Antonom Zajacom. Pred mesiacom Rezztek uspel na bostonskom Mass Challenge a mieri na americký trh.

Matej Krajčík

Po konci futbalovej kariéry sa vrátil do rodinnej firmy, ktorej ako tínedžer pomáhal s rozbehom. Reťazec 101 Drogerie má tržby už viac ako 60 miliónov eur, je tak najväčšou čisto slovenskou firmou v našom prehľade. Vybudoval ju Matejov otec, rovnako bývalý futbalista Emil Krajčík.

Juraj Kucka

Futbalový reprezentant Juraj Kucka odohral nedávno svoj dvestý zápas v talianskej Serie A, piaty rok začína jeho veľká reštaurácia Meridiana v Bojniciach.

„Náš starký bol čašník, odmalička sme ho videli pri práci. Bral nás so sebou do reštaurácií, v ktorých robil. Mohli sme sa motať, kde sme chceli, v kuchyni, v skladoch,“ spomínal brat Juraja Kucku Patrik v rozhovore pre Forbes.

Peter Sagan

„Prečo taký seriózny,“ vyskočí na zákazníka reklama na novú líniu oblečenia. A, samozrejme, úsmev Petra Sagana, ktorý „nechce, aby ho porovnávali, pretože je neporovnávateľný.“ Bicykle, medaily, mince, telefóny, spotrebiče – spolupráca s Petrom Saganom je snom asi každého predajcu.

Aj keď sme v úvode článku povedali, že uprednostníme skôr športovcov, ktorí majú okrem osobnej značky a sponzorských spoluprác aj „klasické“ vlastné firmy, Sagana vynechať samozrejme nemôžeme.

Velitsovci

Martin a Peter Velitsovci idú rýchlo do kopca. Presnejšie, tržby firmy cyklistických dvojičiek, ktorá v Púchove vyrába cyklistické oblečenie Isadore, vlani dosiahli takmer dva milióny eur. Šesť rokov stará firma predáva najviac v Nemecku, relatívne novým veľkým trhom je pre ňu aj Francúzsko.