10. marca 2021

Väčšinový majiteľ developerskej skupiny HB Reavis a najbohatší Slovák Ivan Chrenko urobil v roku 2018 v tichosti najväčšiu slovenskú investíciu v USA. Kúpil podiel v startupových inovačných centrách Cambridge Innovation Center (CIC) za 58 miliónov dolárov (zhruba 45 miliónov eur). O dva roky neskôr sa jej v tichosti zbavil.

Informáciu o predaji zmienila firma na štyroch riadkoch v koncoročnej správe. Podľa nej svoj podiel v CIC skupina predala v decembri 2020. Dôvodom má byť „zmena strategického vnímania CIC v rámci globálnych aktivít HB Reavis v nehnuteľnostiach“.

Informáciu o kupcovi zhruba 27-percentného podielu, o cene ani o dôvodoch a vplyve pandémie pri rozhodovaní Forbesu neposkytli ani v HB Reavise, ani v CIC.

Foto: CIC Warsaw

„Sme súkromná spoločnosť, a preto nekomentujeme žiadne detaily o vlastníkoch,“ napísala Emilia Epstein, výkonná asistentka CEO CIC Tima Rowa. (Pred dvoma rokmi vstup HB Reavisu do štruktúr firmy Rowe, ktorý sieť zakladal, komentoval slovami, že investícia strategického investora, ako je HB Reavis, im umožní „dramaticky akcelerovať rozširovanie globálnej siete inovačných centier, vrátane chystaného otvorenia v Poľsku“.)

Moderné coworkingové centrá

HB Reavis teraz hovorí, že sa chce dlhodobo venovať rozvoju vlastnej siete coworkingových centier HubHub a flexibilných servisovaných priestorov Qubes.

Reklama

„Aj napriek zmenám náš obchodný vzťah s CIC naďalej pretrváva, patria k jedným z najväčších nájomcov v našom poľskom projekte Varso Place, kde aktuálne dokončujeme aj najvyššiu budovu v EÚ – Varso Tower,“ dopĺňa hovorca HB Reavis Slovakia Sebastián Révay.

Pre HB Reavis ide napriek striedmym vyjadreniam k transakcii o veľký krok. V čase nákupu podielu totiž jeho ľudia hovorili, že táto investícia môže mať veľký vplyv na budúcnosť slovenského developera. Bola súčasťou zmien, ako HB Reavis pretvoriť z developera, ktorý budovu postaví a predá, na dlhodobejšieho poskytovateľa pracovných priestorov.

Chceli know-how

CIC, ktoré Rowe rozbehol ešte v roku 1999 a prešli ním v časoch svojho rozbehu mnohé známe mená, vrátane spoločností ako Facebook, Google/Android či Amazon, malo priniesť know-how, ktorým vie lákať do svojich priestorov silný mozgový potenciál.

Priestory CIC vo varšavskom projekte HB Reavisu Varso Place. Foto: CIC Warsaw

Ale tento magnet nekončil pri dverách inovačného centra. Do jeho blízkosti priťahoval ďalšie „nestartupové“ firmy. Pre majiteľa či správcu budovy to má samozrejme nezanedbateľný efekt v podobe rastúcich cien, ktoré si môže vypýtať za prenájom.

“Jednou z motivácií, prečo sme vstúpili do CIC, bol aj fakt, ako vie pôsobiť na cenu nehnuteľností,“ potvrdzoval v roku 2018 generálny riaditeľ HB Reavisu Marian Herman.

Od startupov k testovaniu a očkovaniu

Cambridge Innovation Center založené Timom Rowem v americkom Cambridgei sa od založenia pred 22 rokmi postupne rozrástlo na deväť veľkých inovačných centier (prevažne v USA), ktoré pre členov tvorili nielen coworkingové priestory, ale aj silný obsah vo forme vzdelávania, mentoringu a networkingu. Priťahovali strartupistov i investorov.

Americký koncept jeho majiteľ postupne potiahol aj do Európy a Ázie. Zatiaľ poslednú pobočku (8-tisíc štvorcových metrov) otvorili vlani vo Varšave v projekte, ktorý tam stavia HB Reavis. Podľa správ z roku 2018 si vo Varšave mali prenajať 30 percent budovy Varso II, zhruba 14-tisíc štvorcových metrov.

Globálna pandémia však výrazne zmenila fungovanie ľudí a ich ochotu či možnosť zdieľať pracovné priestory. Pre firmy typu CIC, alebo svetovo najznámejší coworking WeWork, to znamenalo veľké výpadky. Kendall Square v Cambridge (kde je prvé a najväčšie centrum CIC) bolo v ohrození, rozprával nedávno pre Boston Business Journal Dougan Sherwood, jeden z vysoko postavených ľudí v CIC: „Ako startup sme si museli ujasniť, čo urobíme, aby sme zachránili túto firmu.“

Riešenie našli, keď v auguste rozbehli odnož CIC Health, ktorá prevádzkuje sieť 180 testovacích miest na Covid-19 prevažne v oblasti Nového Anglicka. Odberné miesto majú aj vo svojom centre na Kendall Square a zapojili sa aj do prevádzky vakcinačných centier.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?