17. decembra 2020

Rok 2020 sa blíži ku koncu, ale spoločnosť Penta Real Estate ešte stihla prekonať jeden z rekordov na realitnom trhu. Predala totiž kancelársky komplex Churchill Square pri hlavnej stanici v Prahe za viac ako 150 miliónov eur. A to napriek tomu, že zástupcovia firmy predtým tvrdili, že budov v centre Prahy sa už zbavovať nebudú.

Komplex kúpili spoločnosti Českomoravská Nemovitostná (ČMN) a Corporate Finance House Group (CFH). Ide o najväčší tohtoročný obchod na trhu s kancelárskymi nehnuteľnosťami v Česku.

Foto: Archív Penta Real Estate

Projekt Chuchill začal na brownfielde v centre Prahy vznikať v roku 2017, keď Penta Real Estate začala výstavbu dvoch kancelárskych budov a o rok neskôr začala spoločnosť SUDOP vedľa budovať rezidenčný objekt.

Prvá z kancelárskych budov sa na začiatku roka 2019 stala novou centrálou spoločnosti Deloitte a tento rok v júni obsadila prevažnú časť druhého objektu spoločnosť Fortuna Entertainment Group. Komplex nových kancelárskych budov dopĺňajú v prízemnej časti maloobchodné priestory a služby.

Deolitte Foto: Archív Penta Real Estate

Veľký záujem investorov

„Pôvodne sme už nechceli naše budovy v centre Prahy predávať. Nečakane veľký záujem investorov však bol silným argumentom, aby sme urobili výnimku. Je známe, že investíciám do kvalitnej architektúry vo výnimočnej pražskej lokalite renomovaní záujemcovia veria aj v čase pandémie koronavírusu,“ uviedol riaditeľ Penty Real Estate pre komerčnú výstavbu Pavel Streblov.

Reklama

V súťaži, kde boli aj ponuky investorov z Nemecka, Rakúska a Spojených štátov, zvíťazila realitná skupina ČMN v spoločnom venture so spoločnosťou CFH. Obe firmy už majú v Prahe spoločnú obchodnú históriu, príkladom môže byť budova City West C1 a C2, kde sídli spoločnosť Vodafone na Prahe 5, Crystal s VZP na Vinohradoch alebo budova blox na Prahe 6. U CFH ide už o štvrtú investíciu v Prahe od roku 2016.

Najväčšie investície na kancelárskom realitnom trhu

„Churchill Square svojou kvalitou a lokalitou presne zapadá do našej stratégie, ktorá sa zameriava na prémiové kancelárske budovy v Prahe. Kúpou daných budov sme upevnili našu pozíciu na trhu a etablovali sme sa medzi desiatimi najväčšími majiteľmi kancelárskych priestorov v Prahe,“ uviedol predseda predstavenstva ČMN Radek Stacha.

Najväčšiu transakciu tohto roka na kancelárskom trhu financovala nemecká banka Helaba. Tá sa už predtým podieľala v Česku na financovaní akvizície obchodného centra Palladium či na realizácii developerského zámeru CTP v oblasti logistiky.

Článok vyšiel na webe Forbes.cz.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?