Kuriérky

Kuriérky

Judy Batalionová

Nevypovedané príbehy odbojárok v Hitlerových getách

Odvážne „dievčatá z geta” s nervami z ocele podplácali stráže gestapa, flirtovali s nemeckými vojakmi, pašovali ľudí, hotovosť, dokumenty, informácie a zbrane, no v neposlednom rade šírili pravdu o tom, čo sa páchalo na Židoch.

Jeden z najdôležitejších príbehov druhej svetovej vojny, ktorý sa rozhodol sfilmovať aj Steven Spielberg. Písali o ňom USA Today, Washington Post, Boston Globe, Publishers Weekly a stal sa bestsellerom NEW YORK TIMES.

Mocná a inšpirujúca kniha Kuriérky prerozpráva skutočné svedectvá mimoriadnych žien, ktorých odvážne, no málo známe činy zatienil čas. Je to nezabudnuteľný príbeh vojny, boja za slobodu, výnimočnej chrabrosti, ženských priateľstiev a prežitia napriek neprajnému osudu.

Autorka Judy Batalionová, vnučka poľských preživších holokaustu, vás v knihe Kuriérky prenesie späť do roku 1939 a zoznámi vás s Reniou Kukiełkovou, pašeráčkou zbraní a kuriérkou, ktorá počas svojich peších a vlakových pútí naprieč okupovaným Poľskom riskovala život. Okrem Renie vám predstaví aj iné kuriérky, ozbrojené bojovníčky, tajné agentky a sabotérky, ktoré počas svojich misií takisto nasadzovali vlastný život.

Kuriérky ukrývali revolvery v bochníkoch chleba a zaváraninových pohároch a pomáhali budovať systém podzemných bunkrov. Flirtovali s nemeckými vojakmi, podplácali ich vínom, whisky a domácou stravou, svojím árijským vzhľadom ich zvádzali a potom zastrelili. Do povetria vyhodili koľajnice nemeckej zásobovacej trasy, ako aj mestskú vodovodnú sieť. Taktiež ošetrovali zranených a učili deti. To boli kuriérky.

Spoznajte autorku Judy Bataionovú

Judy Batalionová je autorkou knihy White Walls: A Memoir About Motherhood, Daughterhood, and the Mess in Between. Písala pre New York Times, Vogue, Washington Post a mnoho ďalších publikácií. Na Harvardovej univerzite získala bakalársky titul v odbore história vedy, na Courtauldovom inštitúte Londýnskej univerzity doktorát z histórie umenia. Pracovala ako kurátorka v múzeu a prednášala na univerzite. Narodila sa v Montreale, kde sa naučila hovoriť po anglicky, francúzsky, hebrejsky a jazykom jidiš. V súčasnosti žije s manželom a ich tromi deťmi v New Yorku.

Slovenský preklad: Marek Gernát

Počet strán: 548
Formát: 152 x 222 mm
20.80 EUR vrátane DPH a dopravy
Objednať