Vitajte v dobe autoritárov

Vitajte v dobe autoritárov

Gideon Rachman

Žijeme v novej dobe.

Autoritárski vodcovia sa stali ústrednými postavami globálnej politiky. Od roku 2000 sa samozvaní vládcovia dostali k moci v takých odlišných hlavných mestách ako Moskva, Peking, Dillí, Brazília, Budapešť, Ankara, Rijád či Washington.

Sú to nacionalisti a sociálni konzervatívci. Majú nulovú toleranciu voči menšinám, odlišnému názoru alebo záujmom cudzincov. Doma o sebe tvrdia, že stoja na strane obyčajných ľudí, ktorých sú pevne odhodlaní brániť proti „globalistickým“ elitám, a v zahraničí sa prezentujú ako stelesnenie svojich národov. Okrem toho, všade, kam prídu, posilňujú kult svojej osobnosti. Navyše, títo lídri nepôsobia len v autoritárskych politických systémoch, ale začali sa objavovať aj v baštách liberálnej demokracie.

Kým na Západe brexit a zvolenie Donalda Trumpa v roku 2016 znamenali prelom, nová éra sa začala na samom začiatku nového milénia, keď sa v Rusku dostal k moci Vladimir Putin. Ako a prečo sa na scéne objavil tento nový štýl autoritárskeho vládnutia? Ako veľmi je pravdepodobné, že vovedie svet do vojny alebo hospodárskeho kolapsu? A ktoré liberálne sily sú a naďalej budú schopné nielen udržať týchto autoritárov na uzde, ale aj zvrátiť súčasný trend?

Nech už ide o Trumpa, Putina, Bolsonara, Erdogana, Siho či Módího, Gideon Rachman odhaľuje zložité a často prekvapivé vzťahy medzi týmito lídrami.

Kniha poskytuje prvú skutočne globálnu reflexiu nového nacionalizmu a ponúka odvážnu a originálnu paradigmu pre pochopenie sveta, v ktorom práve žijeme.

Gideon Rachman je hlavným zahraničnopolitickým komentátorom denníka Financial Times. V roku 2016 získal Orwellovu cenu za žurnalistiku a na udeľovaní cien European Press Prize bol vyhlásený za komentátora roka. Pätnásť rokov pracoval ako zahraničný korešpondent týždenníka The Economist vo Washingtone, Bangkoku a Bruseli. Je autorom kníh Zero Sum World a Easternization: War and peace in the Asian Century.

Počet strán: 336
Formát: 145 x 210 mm
11.80 EUR vrátane DPH a dopravy
Objednať