Veľký okruh

Veľký okruh

Maggie Shipstead

Prvá beletria z Forbes knižnice

„Kruhy sú úžasné, pretože sú nekonečné. Všetko, čo je nekonečné, je úžasné. Ale nekonečno je aj mučivé. Vždy som vedela, že nikdy nedoženiem horizont, no napriek tomu som sa za ním celý život hnala. Podujala som sa vykonať bláznovstvo, ale nemala som na výber.“

Príbeh o ťažkom živote, odvahe a veľkom sne letkyne Marian Gravesovej. Ako prvá žena sa v 50. rokoch minulého storočia rozhodne obletieť svet po takzvanej hlavnej kružnici. Či svoj cieľ dosiahne, a ako sa jej cesta životom ukončí, čitateľ so zatajeným dychom zisťuje až do posledných strán tohto románu.

Už v perinke prídu dvojčatá Marian Gravesová s bratom Jamiem o matku i otca. Detstvo počas prohibície a nezvládnutá výchova strýkom Wallaceom nasmerujú obe deti mimo hlavné cesty bežného života. Marian si už ako trinásťročná ilegálnym rozvozom pálenky zarába na svoj sen – stať sa pilotkou. Osud Marian a jej blízkych vedie na miesta, ktoré sú plné násilia, manipulácie a závislostí, dramatické kulisy príbehu tvoria historické udalosti medzi dvoma svetovými vojnami a neskôr. Marian sa naučí lietať, pašuje alkohol z Kanady do USA, potom lieta s tovarom a pasažiermi na drsnej Aljaške. Počas druhej svetovej vojny vstúpi do leteckých síl ATA vo Veľkej Británii. Vojna jej však vzala viac, ako dokáže zniesť, a tak sa rozhodne splniť si ešte jeden sen – preletieť okolo Zeme ponad severný a južný pól. Dokáže dokončiť svoj veľký okruh? Čo ju čaká na konci?

Marianin príbeh rozpletá rozprávanie Hadley Baxterovej, kontroverznej hollywoodskej hviezdičky, ktorá po škandále dostane ponuku zahrať si v životopisnom filme rolu Marian. Kniha o jej živote a lete okolo Zeme ani scenár, na základe ktorého vzniká film, však neodhaľuje celú pravdu o odvážnej pilotke. Hadley Marianine tajomstvá, ktoré sa prepletajú aj s jej životným príbehom, odhaľuje iba postupne a až do šokujúceho konca.

Autorka Maggie Shipstead sa s románom Veľký okruh (Great Circle) dostala do užšieho výberu šiestich najlepších titulov v prestížnej Booker Prize 2021 a rovnako aj Women‘s Prize For Fiction 2022.

Počet strán: 592
Formát: 155 × 230 mm
24.00 EUR vrátane DPH a dopravy
Objednávka