10. októbra 2021

Prvý októbrový týždeň sa niesol v znamení najmä príjemných noviniek. Priniesol nám októbrové vydanie magazínu Forbes aj nový diel podcastu Nevyhorení, v ktorom psychologička vyvracia tvrdenie, že emócie nepatria na pracovisko. Súťaž CE ZA AR 2021 ocenila najlepšie slovenské architektonické diela. Microsoft predstavil užívateľom Windows 11 (aké zmeny prináša si môžete pozrieť tu). Okrem najbohatších Slovákov za rok 2021 vyšiel aj rebríček najbohatších Američanov, z ktorého prvýkrát po 25 rokoch vypadol exprezident USA Donald Trump.

Ďalšie udalosti uplynulého týždňa:

Čo sa dialo vo svete? Po čínskom Evergrande ohlásil problémy ďalší developer. Problémy hlási aj nemecká automobilka Mercedes, ktorej v dôsledku nedostatku polovodičov klesá predaj. Niekoľkohodinový výpadok Facebooku na celom svete podporil pád akcií spoločnosti, ich klesanie má však na svedomí viacero faktorov.

A nižšie si už môžete pozrieť päticu najčítanejších článkov z webu Forbes.sk. Príjemné čítanie!

Bohatší ako Rockefeller

Najbohatší muž všetkých čias: Bez Bystrice by to nebol muž so 400 miliardami

Americký novinár Greg Steinmetz kedysi pre americký Forbes pripravoval profily najbohatších ľudí planéty. Keď neskôr začal pracovať na knihe o nemeckom bankárovi a obchodníkovi Jakobovi Fuggerovi, myslel si, že bude písať akoby rozšírený profil miliardára. Napokon knihu dával dohromady sedem rokov. Dostala názov Najbohatší muž všetkých čias.

Reklama
Foto: Albrecht Dürer – voľné dielo/Forbes

Sťahovanie do Dubaja

Azyl v púšti. Prečo sa boháči z celého sveta potichu sťahujú do Dubaja?

V lete pricestoval technologický podnikateľ z amerického západného pobrežia do Spojených arabských emirátov. Nasledovala ho jeho rodina, rodinná kancelária a tiež 30 luxusných áut. Všetko, čo potrebuje miliardár pre život v Dubaji.

Nový rebríček

32 najbohatších ľudí Slovenska 2021

Encyklopédia najúspešnejších, a teda najbohatších biznismenov v Slovenskej republike. Rebríček sa zostavuje na základe metodiky, podľa ktorej magazín Forbes vypočítava podobné celosvetové rebríčky už viac ako tridsať rokov.

Nekonečný boj s plastom

Svet je zavalený plastovým odpadom, je tu však nádej. Číňania ho dokážu rozložiť

Každú minútu skončí v oceáne jedno nákladné auto plné plastového odpadu. Túto hrozivú štatistiku má na svedomí najmä fakt, že náklady na recykláciu plastových materiálov značne prevyšujú výnosy. A tak sa po celom svete zrecykluje odhadom len deväť percent všetkého plastového odpadu.

Úspešné ženy

Príbeh sekretárky: Vďaka svojmu vynálezu vybudovala miliónovú spoločnosť

Ženy sa už dávno stali súčasťou pracovnej sily, no napriek tomu je prekvapivé, ako sa niektoré veci nezmenili. V súčasnosti už nevaria kávu ako v minulosti, ale manažujú firemné kalendáre či virtuálne porady. Jedna vec však zostáva: túto profesiu zastávajú takmer výlučne ženy – sekretárky a administratívni zamestnanci predstavujú skupinu zhruba dvoch miliónov profesionálov, no len 6 percent z toho sú muži.

Bette Nesmith Graham vynašla korekčnú tekutinu Mistake out (neskôr Liquid Paper). Foto: Archív UNIVERSITY OF NORTH TEXAS LIBRARIES SPECIAL COLLECTIONS
Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk
Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?