6. októbra 2021

Exprezident Donald Trump má majetok v odhadovanej hodnote 2,5 miliardy dolárov, čo znamená, že mu chýba 400 miliónov dolárov, aby sa dostal do tohtoročného rebríčka Forbes 400 medzi najbohatších Američanov. Realitný magnát je rovnako bohatý ako pred rokom, keď sa v rebríčku umiestnil na 339. mieste, ale od začiatku pandémie schudobnel o 600 miliónov dolárov.

Technologickým akciám, kryptomenám a ďalším aktívam sa v ére covidu darilo. Avšak hodnota mestských nehnuteľností, ktoré tvoria veľkú časť Trumpovho majetku, sa znížila, čo bývalého prezidenta vyradilo z najexkluzívnejšieho klubu v krajine.

Ak Trump hľadá vinníka, môže začať od seba. Pred piatimi rokmi mal jedinečnú príležitosť diverzifikovať svoje bohatstvo. Po voľbách v roku 2016 federálni etickí predstavitelia tlačili na Trumpa, aby sa zbavil svojho majetku v oblasti nehnuteľností. To by mu umožnilo reinvestovať výnosy do široko založených indexových fondov a prevziať úrad bez konfliktu záujmov.

Nevýhodná výnimka

Ostatní vo výkonnej moci nemajú inú možnosť, ako počúvať etických úradníkov. Ľudia vlastniaci majetok, ktorý by mohol byť v konflikte s ich každodennou prácou vo vláde, riskujú porušenie zákona o trestnom konflikte záujmov.

Ako však Trump hrdo poznamenal na tlačovej konferencii deväť dní pred vstupom do Bieleho domu, prezident je z tohto štatútu vyňatý. „V skutočnosti by som mohol súčasne podnikať a riadiť vládu,“ povedal novinárom v Trump Tower. „Nepáči sa mi, ako to vyzerá, ale keby som chcel, dokázal by som to. Bol by som jediný, kto by to dokázal.“

Reklama

Trump sa rozhodol, že si svoj majetok nechá. V tom čase mal po odpočítaní dlhu odhadovanú hodnotu majetku 3,5 miliardy dolárov. Ak by sa namiesto toho rozhodol všetko predať, existuje šanca, že by musel zaplatiť pomerne veľké dane z kapitálových výnosov. Trump získal svojich päť najcennejších holdingov už dávnejšie, takže pravdepodobne má v každom z nich uzamknuté obrovské nezdanené zisky.

Ak by zaplatil maximálnu možnú daň z kapitálových výnosov – 23,8 % federálnej vláde a 8,8 % štátnym orgánom New Yorku za každý cent, ktorý vlastnil, vyšlo by ho to na približne 1,1 miliardy dolárov, takže by mu zostalo 2,4 miliardy dolárov.

Ešte bohatší

To, čo by sa na prvý pohľad zdalo ako obrovská obeta, sa však mohlo zmeniť na lukratívny kapitál. Investovaním  napríklad 2,4 miliardy dolárov do indexového fondu S&P 500 by sa Trumpovo bohatstvo v súčasnosti zvýšilo na 4,5 miliardy dolárov, čo by znamenalo, že by bol o 80 percent bohatší, než je dnes. Inými slovami, odmietnutie odpredaja ho stálo 2 miliardy dolárov.

A to je konzervatívny odhad — mohlo ho to stáť oveľa viac. Málo známa časť federálneho daňového zákonníka umožňuje vládnym pracovníkom, ktorí sa zbavujú svojich podielov, získať dokument nazývaný osvedčenie o odpredaji, ktorý im umožňuje vyhnúť sa plateniu daní z kapitálových výnosov.

Je to v podstate vládny spôsob, akým láka úradníkov, aby urobili správnu vec a zabránili konfliktu záujmov. Keďže na Trumpa sa nevzťahoval tento štatút, pravdepodobne sa mu nepodarilo zabezpečiť si výhodu.

Walter Shaub, ktorý v čase, keď Trump prešiel do svojej novej funkcie, viedol Úrad pre vládnu etiku, povedal pre Forbes, že by bol rád, keby Trumpovi odovzdal osvedčenie o odpredaji, ale nie je jasné, či by ho úradníci v rámci úradu pre vnútorné príjmy akceptovali. Podľa Shauba sa na to Trumpov tím ani nepýtal. „Nikdy neprejavili záujem o odpredaj,“ povedal.

Po prvýkrát mimo

Ak by sa Trumpovi podarilo vyhnúť sa dani z kapitálových výnosov, teoreticky mohol v deň vstupu do Bieleho domu reinvestovať 3,5 miliardy dolárov do indexu S&P 500. V tomto alternatívnom scenári by do septembra 2021 (keď Forbes uzatváral svoj každoročný rebríček) mal Trumpov majetok hodnotu zhruba 7 miliárd dolárov. Bolo by to dosť na to, aby sa dostal na miesto 133. najbohatšieho človeka v krajine. Namiesto toho je prvýkrát v štvrťstoročí mimo Forbes 400.

Článok vyšiel na webe amerického Forbesu, autorom je Dan Alexander

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?