6. októbra 2021

Windows 11 je na veľké prekvapenie mnohých ľudí dostupný už od včerajška. Prečo toľké prekvapenie? Prieskum medzi tisíckami Američanov, ktorí používajú Windows, totiž minulý týždeň ukázal, že až 62 percent z nich ani netušilo, že sa nový operačný systém chystá.

Prišli by ste o niečo, keby vás informácia o Windows 11 minula? A obsahuje posledná verzia niečo zásadné oproti Wisndows 10?

Odpoveď na obe otázky znie nie. Avšak neznamená to, že by ste sa Windows 11 mali vyhnúť. Vyskúšali sme za vás, či má cenu upgradovať na najnovší operačný systém z dielne Microsoftu.

Lavína vizuálnych vylepšení

Jedno je hneď na prvý pohľad jasné. Windows 11 prináša lavínu vizuálnych vylepšení a je to zatiaľ asi najkrajšia verzia Windowsu v histórii.

Rozhodnutie o umiestnení ikon na paneli úloh uprostred spodnej časti obrazovky však vyvolalo nevôľu u niektorých užívateľov. Predovšetkým u tých, ktorí sú stále zaryto presvedčení, že by počítače mali byť v nudne béžovom sfarbení a dizajn je u nich až na poslednom mieste.

Reklama

Ale na tých by sme nemali brať ohľad. Už len preto, že nové rozhranie je po pár dňoch používania veľmi prirodzené. Ale ak vás bude naozaj rušiť vaše softvérové feng-šuej, tak si ikony aj v novej verzii môžete presunúť do ľavého spodného rohu, ako ste zvyknutí.

Najpôsobivejšou novinkou sú však takzvané Snap Layouts, čiže štruktúrovanie niekoľkých obrazoviek. Keď prejdete myšou na ikonku maximalizovanie okna, umožní vám presunúť okno do ľavej alebo pravej časti obrazovky, prípadne ponúkne ďalšie nastavenia.

Tieto možnosti zobrazenia okien sú k dispozícii už vo verzii Windows 10, avšak teraz sa dajú nájsť ďaleko ľahšie a podstatne tak uľahčujú prácu s viacerými oknami. Bohužiaľ to však vyzerá, že nová „vychytávka“ je obmedzená len pre aplikácie Microsoftu. A tak dúfajme, že to tak nezostane.

Widgety

Ďalšie úpravy nového Windowsu sú už menej ohromujúce. Microsoft to skúša znova s widgetmi, ktoré na ploche prvýkrát predstavil pri verzii Windows Vista.

Tentoraz sa widgety objavujú z ľavej strany obrazovky a ukazujú lištu so správami, športovými výsledkami či trebárs počasím. Aj tu sa však ponuka widgetov obmedzuje len na aplikácie od Microsoftu. Ak firma neotvorí widgety aj pre tretie strany, je takmer isté, že si mnoho fanúšikov táto funkcionalita nenájde.

Menej rušivých prvkov

Microsoftu sa však podarilo odviesť dobrú prácu, čo sa týka upratania a uhladenia operačného systému. V menu nájdete menej rušivých prvkov ako v predchádzajúcich Windowsoch.

„Old-schoolový“ panel nástrojov sa tu síce stále nachádza, ale s šikovne prerobenou ponukou nastavenia skoro nie je potrebný.

Ako bolo už spomenuté, ide o pekne vyzerajúce operačný systém, ale čo obsah?

Nové prvky

Čo sa týka nových prvkov, je tu len málo vecí, nad ktorými by sa človek pozastavil. Aspoň zatiaľ.

Microsoft počas veľkého letného oznámenia sľúbil, že do novej verzie Windowsu zapojí aj aplikácie z Androidu, ale tento plán bol šikovne odložený až na rok 2022. Ak sa toto Microsoftu skutočne podarí, mohol by sa Windows 11 stať ďaleko lákavejšou voľbou pre majiteľov tabletov alebo notebookov 2 v 1.

K dispozícii by tak bol softvér navrhnutý pre dotykovú obrazovku, namiesto rozhrania pre myš a klávesnicu. Dovtedy však zostáva Windows pre majitelia tabletov nešikovným operačným systémom.

Významnejšia zmena nastala v zabudovanom app priestore, kde sa Microsoft v podstate vydáva na milosť vývojárov a umožňuje im predávať ich softvér bez nároku na províziu. A to za podmienky, že softvérový vývojár používa svoj vlastný mechanizmus platby.

Jedna z atrakcií app store je aj to to, že vás nechá ľahko nakupovať s uloženými platobnými údajmi. Ale ak musíte znovu zadávať platobné údaje a zakladať nový účet zakaždým, keď si niečo kupujete z Microsoft Store, tak je to ešte menej lákavý úkon, než bol doteraz.

Pre milovníkov počítačových hier

Milovníci počítačových hier si však prídu na svoje. Predplatitelia Xbox Game Pass Ultimate môžu streamovať hry priamo cez predinštalovanú aplikáciu Xbox, čo odstraňuje nepríjemnosti s inštalovaním a aktualizovaním hier.

Nová technológia DirectStorage potom posiela časť herných dát uložených na vysokorýchlostnom SSD disku priamo na grafickú kartu a obchádza tak centrálnu jednotku, čo by mohlo vylepšiť herný výkon.

Vďaka Auto HDR (vyššiemu dynamickému rozsahu) by mali vybrané hry na HDR monitoroch aj vyzerať výrazne lepšie. Avšak všetky tieto prvky budú prístupné aj pre Windows 10.

Reklama

Medzi ďalšie vítané novinky patrí lepšia podpora využívania viacerých monitorov, haptická odozva pre dotykové perá, alebo tiež začlenenie Microsoft Teams priamo do operačného systému, čo môže uľahčiť prácu z domu. Napriek tomu v rámci nových prvkov nie je nič, čo by používateľov Windows 10 malo mrzieť, že nebudú mať.

Posilnenie ochrany

Najpádnejším dôvodom, prečo upgradovať na Windows 11, je zrejme silnejšia ochrana. Microsoft totiž obmedzuje upgrade na nový Windows iba pre novšie procesory (zhruba od roku 2018) a pre počítače so šifrovacími čipmi Trusted Platform Module 2. To na jednu stranu vyvolalo kritiku, ale súčasne to znamená aj to, že sa Windows 11 vyhne niektorým veľkým dieram v ochrane, ktoré boli neopraviteľné v starších procesoroch.

To umožňuje Microsoftu chrániť počítač pred nebezpečnými softvérmi, ktoré sa inštalujú bez vášho vedomia. Bez toho, aby sme sa vnárali do príliš technických detailov, je tu aj nová ochranná funkcia Vizualization Based Security, ktorá bráni cudziemu softvéru prístup do určitých častí operačného systému, čo opäť znižuje potenciálny vplyv vírusov.

Microsoft v oblasti ochrany tiež upravuje update Windowsu tak, aby zmenšil veľkosť bezpečnostných aktualizácií. Podľa Microsoftu budú o 40 percent menšie a budú bez problémov prebiehať na pozadí. Microsoft sa tiež podľa vzoru firmy Apple presúva k systému jedného veľkého updatu ročne namiesto polročného cyklu, ktorý doteraz používal.

Windows 10: vydržať alebo vymeniť?

Ak si kupujete nový počítač, tak je Windows 11 jasná voľba. Je to kvalitný operačný systém s množstvom užitočných detailov a vyzerá rovnako atraktívne ako MacOS od firmy Apple. Ak si tak napríklad k Vianociam plánujete kúpiť nový notebook, nie je dôvod kupovať si staršiu verziu.

Pre súčasných používateľov verzie Windows 10 nie je rozhodnutie také jednoznačné. Prísny systém podmienok, ktoré musia počítače pre upgrade spĺňať, vyradí veľkú časť súčasných používateľov staršieho Windowsu, takže tí túto dilemu nebudú musieť riešiť.

Ale aj keď váš počítač bude pre upgrade vhodný a Microsoft vám ponúkne v nasledujúcich mesiacoch aktualizáciu cez Microsoft Update, existuje rozumný dôvod, prečo možnosť nevyužiť.

Článok vyšiel na webe Forbes.com. Autorom je Barry Collins

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?