5. októbra 2021

Pondelňajší niekoľkohodinový výpadok sociálnych sietí Facebook, Instagram a aplikácie Whatsapp stálo spoločnosť Marka Zuckerberga viac, ako asi očakávali. Dôvera investorov v akcie spoločnosti klesla o 4,8 percenta, čo sa odrazilo aj v jej odhadovanom imaní. To kleslo počas jedného dňa o 5,9 miliardy dolárov. 

Imanie Zuckerbergovej spoločnosti je aktuálne na hodnote 117 miliárd dolárov, čo z neho robí podľa Forbesu šiesteho najbohatšieho muža planéty. Výpadok spomínaných aplikácií spôsobil pokles imania aj prevádzkovej riaditeľke Facebooku Sheryl Sandberg, a to o 1,9 miliardy dolárov.

Dva dôvody pádu akcií

Akcie Facebooku aktuálne tlačia dole hneď dve udalosti. Po prvé ide o spomínaný výpadok, pričom stratu na inzercii za týchto niekoľko hodín spoločnosť vyčíslila na desiatky miliónov dolárov. Práve na nej podľa posledného kvartálneho výkazu utŕži americká spoločnosť okolo 330 miliónov dolárov denne. Facebook naposledy postihol podobný výpadok v roku 2019, keď sieť nefungovala dlhých 14 hodín. V roku 2008 „blackout“ trval jeden celý deň.

Druhým dôvodom, prečo akcie Facebooku letia smerom nadol, je utorňajšie vypočúvanie v americkom kongrese, počas ktorého bývalá produktová manažérka spoločnosti Fances Haugen prehovorila o neetickom konaní Facebooku, ktorý uprednostňoval zisky nad záujmami svojich užívateľov. Kritizovala napríklad nedodržiavanie zásad proti šíreniu dezinformácií počas prezidentských volieb v USA.

Dlhodobo sa však o Facebooku dá povedať, že jeho akcie rastú. Už len preto, že za posledných 5 rokov zaznamenali nárast o viac ako 150 percent.

Reklama

Autorom pôvodného článku je Abram Brown z Forbes.com. S prispením Forbes Slovensko. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?