7. októbra 2021

Covidová mapa sa začína viac červenať. Platí to najmä smerom na východ a sever Slovenska. Celkovo pribudnú od pondelka tri okresy v bordovej farbe. Ich počet stúpne na 16. Červených okresov bude naďalej 20 a oranžových, teda aktuálne s najmenším rizikom, ich zostáva 11. Pripravuje sa už aj prihlasovanie na tretiu dávku pre ľudí s oslabenou imunitou. Ako sa vyjadril premiér Eduard Heger, na zhoršujúcu sa situáciu existuje jediné riešenie. 

V 11 okresoch došlo k sprísneniu opatrení. Platí, že oranžová farba prevláda na západnom Slovensku, kde je vyššia miera zaočkovanosti. Oranžová je aj Bratislava, kde je zaočkovaných až 75 percent populácie nad 50 rokov.

Regionálna covid mapa platná od pondelka 11. októbra

 

Reklama

„Aktuálne máme okolo 1600 prípadov denne, čiže oproti minulému týždňu je to nárast o zhruba štvrtinu. Prijali sme do nemocníc okolo 550 pacientov, kým týždeň predtým to bolo pod 400. Aktuálne máme hospitalizovaných 700 pacientov s potvrdeným covidom, čo je nárast o 50 %, a ventilovaných až 76 pacientov,“ povedal na úvod Matej Mišík, šéf Inštitútu zdravotných analýz.

„Veľkú časť týchto príjmov [do nemocníc] tvorili nezaočkované osoby, čo je veľmi pekný dôkaz efektívnosti vakcín,“ dodal Mišík.

Prihlásenie na tretiu dávku

Ministerstvo zdravotníctva momentálne pracuje na spustení očkovania treťou dávkou. „Verím, že budúci týždeň sa už naozaj bude očkovať treťou dávkou,“ hovorí infektologička Alena Koščalová. Treba však rozlišovať, či ide o očkovanie pre ľudí s vážne oslabenou imunitou.

„Pri týchto osobách dávame takzvanú dodatočnú dávku, ktorá tvorí súčasť ich základnej schémy očkovania,“ dodala lekárka s tým, že sa môže podávať už štyri týždne po druhej dávke.

Ide podľa nej o prioritnú skupinu, preto by malo byť toto očkovanie spustené ako prvé. „Už dnes môžu títo ľudia kontaktovať svojich špecialistov, aby im vystavili elektronický alebo papierový výmenný lístok, alebo aby im poslali SMS či e-mail, aby vedeli nejakým spôsobom preukázať, že patria do tejto skupiny. V najbližších dňoch sa otvorí aj systém, aby sa mohli prihlasovať.“

Booster dávka

Druhou skupinou sú osoby, ktoré nemajú oslabenú imunitu. „Títo ľudia môžu dostať posilňovaciu dávku, takzvanú booster dávku,“ vysvetľuje Koščalová. Táto dávka môže byť podaná najskôr po uplynutí šiestich mesiacov od prvotného kompletného  zaočkovania.

„Tretia skupina sú osoby staršie ako 18 rokov, ktoré sú vo zvýšenom riziku nákazy. Sem patria napríklad zdravotníci, klienti a zamestnanci domovov sociálnych služieb a terénni pracovníci,“ dodáva doktorka Koščalová. Tretia booster dávka sa však podľa nej nevzťahuje na tých, ktorí sú kompletne zaočkovaní a zároveň aj prekonali ochorenie Covid-19.

Podľa slov ministra zdravotníctva sa opätovne vynára potreba povinného očkovania pracovníkov domovov sociálnych služieb. „Zatiaľ to nie je témou dňa, ale vzhľadom na aktuálnu situáciu sa tým budeme musieť znova zaoberať,“ uviedol minister Vladimír Lengvarský.

Nové testy a ich preplácanie

Slovensko nakúpi 10 miliónov nových testov na Covid-19, ktoré by mali uspokojiť potreby testovania nielen v školstve a zdravotníctve, ale majú slúžiť aj pre potreby firiem, ktoré sa rozhodli testovať svojich zamestnancov.

Podľa Lengvarského zatiaľ zostáva otázkou preplácanie testov, ktoré vyžadujú od svojich pacientov lekári. Dnes si musia platiť za každý takýto test päť eur. Na problém zvýšenej finančnej záťaže upozorňuje Asociácia na ochranu práv pacientov SR.

Slovensko daruje ďalšie vakcíny do zahraničia. Aktuálne to bude zhruba 400-tisíc dávok AstraZeneca, ktoré poputujú do Rwandy a Kene. Celkovo tak už do menej vyspelých krajín odišlo cez program Covax 770-tisíc vakcín.

„Hoci to nie sú naši susedia, zvyšuje to kredibilitu Slovenskej republiky ako partnera,“ povedal štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus.

Zaočkovanosť a rušenie opatrení

„Najväčší problém je, že máme nízku mieru zaočkovanosti,“ povedal po rokovaní vlády premiér Eduard Heger a dodal, že keď budeme mať zaočkovanosť, ako majú severské krajiny, tak nebudeme mať opatrenia. „Vidíme, že to funguje.“

„Ja nechcem, aby to pôsobilo ako nátlak na ľudí. Verím, že toto je taký silný argument, že ľudia si uvedomia, že je to ten hlavný dôvod, prečo sa oplatí očkovať,“ vyhlásil.

„A druhý dôležitý argument je, že 80-percentný podiel hospitalizovaných sú nezaočkovaní ľudia. Verím, že tieto dva údaje pomôžu ľuďom rozhodnúť sa,“ dodal Heger a vyjadril obavy z toho, že podľa neho u nás nebude narastať vôľa očkovať sa.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?