6. októbra 2021

Október patrí v magazíne Forbes opäť bohatstvu. Nielen tomu v podobe majetku najbohatších Slovákov (jeho prehľad prinášame v našom už deviatom výročnom rebríčku), ale i v podobe ideí, úsilia, potenciálu. Na 190 stranách si tak môžete prečítať aj rozhovor so šéfdizajnérom značky VW Jozefom Kabaňom, príbeh slovenských spolumajiteľov čerstvého európskeho „jednorožca“ BBG či to, prečo si Elena Kohútiková myslí, že ženy majú na to, aby bolo 21. storočie ich dobou.

A tu sú ďalšie dôvody, prečo sa októbrový magazín oplatí prečítať:

Jozef Kabaň je späť doma

Jozef Kabaň, šéfdizajnér VW. Foto: Volkswagen AG

Nepochybne najúspešnejší slovenský dizajnér Jozef Kabaň, ktorý ešte ako študent začínal prácou pre koncern Volkswagen a prešiel viacerými jeho značkami, sa vlani po krátkej odbočke v iných automobilkách vrátil späť. Tentokrát na miesto šéfdizajnéra značky VW. Je to fantastické obdobie, hovorí Kabaň o časoch, keď sa láme pohľad na auto a dizajnéri rozmýšľajú nielen o tom, ako mobilitu zmenia nové pohony a materiály aj ako sa zmenia spôsoby, akými budú ľudia v aute ľudia tráviť čas.

Reklama

Kto sú najbohatší Slováci

Opäť sme priniesli rebríček 32 najbohatších Slovákov. Ilustrácia: Lukáš Krippel/Forbes

Títo muži (a ženy, aj keď poväčšine v akcionárskom pozadí) ovládajú veľké holdingy, budujú nové stavby, produkujú oceľ, papier, energiu či potraviny, vytvorili globálne úspešné digitálne produkty, vlastnia stávkové spoločnosti i športové kluby. Ich stopy nájdete takmer všade. Kto patrí do najnovšieho rebríčka najbohatších Slovákov?

Miliardová firma so slovenskou stopou

Peter Both (vľavo) a Dominik Brichta z BBG. Foto: Miro Nôta

E-commerce firmy fungujúce pod značkou BBG majú za sebou čerstvé investičné kolo, ktoré ich ohodnotilo na viac ako miliardu dolárov a získali tak status „jednorožca“. Čo je na tom zaujímavé? Popri nemeckom majoritnom vlastníkovi má skupina BBG aj dvoch slovenských spoluvlastníkov Dominika Brichtu a Petra Botha, ktorí veľmi aktívne fungujú aj v najvyššom vedení.

Kohútiková o ženách a biznise

Elena Kohútiková, prezývaná aj Lady Euro. Foto: Miro Nôta

Známa bankárka Elena Kohútiková hovorí, že 21. storočie sa môže stať storočím žien. Vyslovuje to napriek tomu, že postavenie žien vo svete biznisu sa stále mení len veľmi pomaly. Aby sme sa stali modernou krajinu, musíme v tomto ohľade zabrať – pomôže to firmám, ktoré ženy vytiahnu vyššie, i celej spoločnosti.

Slávna história vína

V októbrovom čísle sa venujeme histórii aj súčasnosti vína. Foto: Múzeum mesta Bratislavy

Johann Fischer a Michal Schönbauer, Hubertovci či Palugyayovci. Tí všetci kedysi preslávili vína z malokarpatskej oblasti ďaleko za hranicami vtedajšej monarchie. Vďaka čomu sa dokázali presadiť? Historik Štefan Hrivňák hovorí v rozhovore o začiatkoch vinárstva v tejto oblasti i slávnych dobách, v ktorých vinice v dnešnej Bratislave zaberali každú voľnú plochu. A venujeme sa nielen histórii, ale aj súčasnosti vína – preto si v aktuálnom vydaní môžete prečítať tiež príbeh modranskej rodiny Rarigovcov a ich nádeji menom Šarkaperky.

Mikrofóny hviezd

Svetovo používané mikrofóny z Považskej Teplej. Foto: Miro Nôta

Niekedy vzniknú špičkové veci uznávané aj na opačnom konci sveta na miestach, kde by ste ich nečakali. Trebárs v Považskej Teplej, dedinke poblíž Manínskej tiesňavy. Miloš Rojko tam so synom a pár spolupracovníkmi vytvára špičkové mikrofóny, na ktoré nahrávajú hollywoodske štúdiá i známe mená ako Peter Gabriel či Hans Zimmer.

Nech sa vám októbrový magazín dobre číta! A ak si ho chcete objednať, tu je ideálny spôsob. Poštovné je na nás.