V lete pricestoval technologický podnikateľ z amerického západného pobrežia do Spojených arabských emirátov. Nasledovala ho jeho rodina, rodinná kancelária a tiež 30 luxusných áut. Všetko, čo potrebuje miliardár pre život v Dubaji.
„Pre deti je to tu bezpečné. Los Angeles už nie je také, aké bývalo. Počas pandémie tu vzrástla kriminalita,“ hovorí podnikateľ, päťdesiatnik, ktorý nechce byť menovaný. Nájsť mu bývanie a priestor, kam zaparkuje svojich 30 áut, nebolo ľahké, hovorí Rohal Kohyar, marketingový riaditeľ spoločnosti Luxhabitat Sotheby’s International Realty.
Napokon našli vilu na súkromnom pozemku s prízemím, ktoré bolo možné prestavať na obrovskú garáž. Jednoduché nebolo ani založenie rodinnej kancelárie. Takéto organizácie manažujú súkromný majetok v stovkách miliónov dolárov, čo je práca, ktorá si vyžaduje tím zhruba 30 špecialistov.
„Plat pre výkonného asistenta sme museli zvýšiť, aby sa kvôli tejto pozícii boli ľudia ochotní vrátiť do Spojených arabských emirátov,“ hovorí Zahra Clark zo spoločnosti Tiger Recruitment.
Počas pandémie sa mnohí americkí pracovníci vrátili z emirátov domov. Ale keďže sa do Dubaja aktuálne sťahuje veľa bohatých amerických rodín, personálne agentúry musia nádejným investičným profesionálom ponúkať rôzne motivačné bonusy, aby ich prilákali späť.
Nejde už len o dovolenku
Kohyar odhaduje, že svoje majetky prenieslo tento rok do Dubaja asi 20 miliardárov a realitná spoločnosť Luxhabitat Sotheby’s International Realty zaznamenala vlani až 300-percentný nárast obchodov.
Podľa dubajskej obdoby katastra objem predajov nehnuteľností v auguste tohto roka vzrástol medziročne o 136,5 percent. Predaj víl v luxusnej štvrti Dubai Hills Grove vzrástol o 124 percent, niektoré obydlia sa pohybovali v cenových reláciách nad 100 miliónov durhamov (27 miliónov dolárov). „Bežne predáme jednu či dve takéto vily ročne. Tento rok sme ich už predali deväť,“ hovorí Kohyar.
Do nového domova si boháči sťahujú nielen svoje rodiny, rodinné biznisy, ale aj autá. Ilustračné foto: Unsplash
Už aj predtým v Dubaji zažívali realitný boom, no tentokrát je to podľa Kohyara iné. „Ľudia, ktorí tieto vily nakupujú, ich kupujú s tým, že v nich budú spolu s rodinou naozaj aj bývať. “
A kupci sa ponáhľajú, dodáva. Nechcú čakať na to, kým sa dokončí nejaký atraktívny development. „Musia byť k dispozícii okamžite.“ Bohatí ľudia majú zrazu naponáhlo.
Čo sem boháčov láka?
Ako hovorí Kohyar, väčšina jeho klientov pochádza z európskych krajín ako Spojené kráľovstvo, Švajčiarsko či Nemecko. Spomedzi skupiny superbohatých klientov, ktorí si v Dubaji zakladajú rodinné kancelárie, je podľa Clarka väčšina z USA a Británie, kým iní hovoria, že zvýšený záujem je aj zo Singapuru a Hongkongu.
Mnohým ľuďom imponovalo, ako dobre Dubaj zvládol pandémiu. Je tu rýchle tempo očkovania, lacné a dostupné PCR testy a Dubaj zažil krátky lockdown v marci a apríli 2020. V skutočnosti ale pandémia na Dubaj udrela silno. Tisíce ľudí zo zahraničia opúšťali krajinu, pretože prišli o prácu a nemohli si dovoliť platiť čoraz drahšie ubytovanie.
Dubajskí vládcovia si uvedomili, aká zraniteľná je ich ekonomika. Cudzinci sem prinášali obchody, bohatstvo aj zábavu. Hrozilo, že bez nich by sa mohli aj mladí a talentovaní Dubajčania presunúť do zámoria.
Desaťročné zlaté víza udelili aj futbalistovi Cristianovi Ronaldovi. Na fotografii počas galavečera Globe Soccer Awards 2020 v Dubaji. Foto: Globe Soccer Awards
Zlaté víza ako liek
Aby odlivu mozgov zabránili, začali emiráty ponúkať významným ľuďom „zlaté víza“. Program týchto desaťročných víz spustili ešte v roku 2019, no od začiatku tohto roka ich začali vydávať aj špičkovým študentom, úspešným podnikateľom či oceňovaným hercom.
V júli dostalo zlaté víza 45 študentov, ktorých výsledky zo skúšok presiahli 95-percentnú úspešnosť. Jednou z nich bola aj 17-ročná Jordánčanka Raghad Muaiyad Asseid Danawi, ktorá študuje na dubajskej škole Qatr Al Nada. „Je to pre mňa, mojich rodičov aj mojich súrodencov veľká šanca,“ povedala pre denník Khaleej Times.
V júli SAE sprístupnilo aj 100-tisíc víz pre programátorov. Dubaj sa aktuálne snaží vybudovať si povesť technologického centra a v priebehu nasledujúcich piatich rokov chce do krajiny pritiahnuť tisícku najväčších technologických firiem sveta.
Zlatú vstupenku do krajiny dostávajú aj celebrity, vlani ju napríklad udelili futbalovej superhviezde Cristianovi Ronaldovi. Všetko toto zatraktívňuje Spojené arabské emiráty v očiach boháčov.
Útek pred daňami?
Zlaté víza si môžu zakúpiť za 10 miliónov durhamov (asi 2,7 milióna dolárov). Vďaka novej legislatíve, ktorá začala platiť vo februári tohto roka (tzv. Decree Law 19) si spoločne s firmami môžu do Dubaja priniesť aj svoju rodinu.
Asi najlákavejšia je však absencia dane z príjmu. Kým inde vo svete vlády diskutujú o prehodnocovaní daní z bohatstva, aby pokryli náklady na pandémiu, Dubaj opäť vyzerá omnoho atraktívnejší.
Ak sem začnú boháči presúvať svoje podniky a rodinné kancelárie, je pravdepodobnejšie, že tu aj nejaký čas zostanú, myslí si Kohyar: „Momentálne je ten nárast skôr v osobnej rovine, je vyrovnanejší a myslíme si, že bude aj oveľa udržateľnejší, pretože sa sem ľudia sťahujú s rodinami aj s biznisom. Takže určite tu zostanú.“
Autorom článku je Ollie A. Williams z Forbes US.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]