5. októbra 2021

Ďalšia čínska developerská spoločnosť sa dostala do finančných problémov. Stredne veľká Fantasia Holdings Group v pondelok neuhradila splátku z dlhu vo výške 205,7 milióna dolárov , čo je v prepočte 176,78 milióna eur. Problémy ďalšej developerskej spoločnosti ešte viac zhoršia situáciu v tomto odvetví čínskeho priemyslu, ktorým už otriasla hrozba bankrotu druhého najväčšieho developera v krajine, spoločnosti Evergrande.

Evergrande, najzadlženejší zo súkromných staviteľov v krajine, zápasí so záväzkami vo výške viac ako 300 miliárd dolárov a smeruje k rozsiahlej reštrukturalizácii. To vyvoláva obavy zo šírenia „nákazy“ v čínskej ekonomike.

Fantasia Holdings vo vyhlásení vydanom prostredníctvom hongkonskej burzy oznámila, že platbu zmeškala. Nepodala pritom žiadne vysvetlenie. Uviedla len, že požiadala o pozastavenie obchodovania so svojimi akciami.

Evergrande čaká „veľká transakcia“

Niektorí čínski developeri majú problémy so splatením dlhu po tom, ako regulačné orgány v minulom roku sprísnili limity pre používanie peňazí z úverov. Hoci je Fantasia menšia ako Evergrande, jej ťažkosti ešte zvýšili obavy investorov z ďalších kolapsov čínskych firiem. Agentúra Fitch Ratings v pondelok znížila ratingovú známku Fantasie na „CCC-“, čo je krok, ktorý ukazuje na možnosť bankrotu.

Táto správa prichádza v čase, keď investori čakajú na informácie o Evergrande po tom, ako v pondelok pozastavila obchodovanie so svojimi akciami, kým sa nevyhlási „veľká transakcia“. Podľa správ v médiách hongkonská realitná spoločnosť Hopson Development Holdings plánuje kúpiť 51-percentný podiel v divízii služieb Evergrande v oblasti nehnuteľností.

Reklama

Ratingová agentúra S&P Global Ratings, znížila zase rating ďalšej čínskej realitnej spoločnosti – Sinic Holdings s tým, že jej „schopnosť obsluhovať svoje dlhy je takmer vyčerpaná“.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?