29. septembra 2021

Vysoko zadlžená čínska developerská skupina Evergrande ohlásila, že predá podiel v štátnom správcovi aktív Shengjing Bank v hodnote 1,5 miliardy dolárov (1,28 miliardy eur).

Skupina, ktorej dlh presahuje 300 miliárd dolárov, má problémy s financovaním svojho dlhu. V stredu má vyplatiť kupón dlhopisov v objeme 47,5 milióna dolárov. Evergrande takisto dlhuje platby bankám a dodávateľom.

Evergrande v správe pre burzu v Hongkongu uviedla, že sa dohodla na predaji 1,75 miliardy akcií, ktoré vlastní v Shengjing Bank, štátnej skupine Shenyang Shengjing Finance Investment Group pri cene 5,70 yuanov (0,7556 eura) za akciu.

Tieto akcie predstavujú 19,93 % vydaného akciového kapitálu banky. Evergrande sa už predtým zbavila akcií Shengjing Bank v hodnote 1 miliardy yuanov.

Evergrande uviedla, že jej problémy s likviditou už mali negatívny vplyv na Shengjing Bank. Predaj akcií štátnej investičnej skupine podľa nej stabilizuje operácie banky.

Reklama

Zbavuje sa aj niektorých divízií

Aktuálne problémy s likviditou sa čínsky developerský gigant snaží riešiť  aj predajom ďalších aktív. Dodávateľom a kontraktorom už predal niektoré realitné divízie, aby takto vyrovnala niektoré platby.

Akcie Evergrande sa ráno na burze v Hongkongu posilnili takmer o 10 %.

Skupina už minulý týždeň zmeškala vyplatenie kupónu 5-ročných dolárových dlhopisov splatných v marci 2022 v objeme 83,5 milióna dolárov. Evergrande o tom mlčí a doteraz sa k zmeškaniu vyplatenia úrokov nevyjadrila. Technicky sa však ešte nedostala do platobnej neschopnosti, keďže kupón môže vyplatiť počas 30-dňového tolerančného obdobia.

Niektorí analytici sa pritom obávajú, že insolventnosť Evergrande by mohla byť prvým dielom domina, ktoré môže spustiť reakciu podobnú pádu trhov po konci Lehman Brothers pred 13 rokmi. Iní tvrdia, že podobný scenár nehrozí práve vďaka aktívam a nehnuteľnostiam, ktoré čínsky developer vlastní.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?