21. septembra 2021

Akciový trh sa v pondelok 20. septembra prepadol na najnižšiu úroveň za posledné dva mesiace, po tom, čo čínsky realitý gigant Evergrande varoval, že má problémy získať hotovosť na úverové splátky.

Oznámenie čínskej firmy naštartovalo globálny výpredaj akcií v obavách, že najviac zadlžený developer na svete prestane splácať svoje dlhy, ktoré sú na úrovni 300 miliárd dolárov.  

Po stratách u JPMorgan Chase, Goldman Sachs a výrobcu Caterpillar oslabil Dow Jones Industrial Average o 615 bodov, teda o 1,8 % na úroveň 33 970, čo predstavuje najnižšiu cifru od 19. júla tohto roku. S&P 500 a Nasdaq rovnako klesli o 1,7 %, respektíve 2,2 %.  

Repríza Lehman Brothers?

„Zlé správy stále prichádzajú,” povedal Ryan Detrick z LPL Financial na margo narastajúcich problémov u Evergrande a poukázal na to, že spoločnosť v nedeľu pozastavila obchodovanie so svojimi firemnými dlhopismi po tom, čo analytici úverov varovali pred investovaním do nich. 

Vývoj podľa neho posúva spoločnosť Evergrande „o krok bližšie k reštrukturalizácii alebo k insolventnosti”. Niektorí analytici sa pritom obávajú, že insolventnosť by mohla byť prvým dielom domina, ktoré môže spustiť reakciu podobnú pádu trhov po konci Lehman Brothers pred 13 rokmi. 

Reklama

Ratingová agentúra Standard & Poor’s Global neočakáva, že by v najbližšom čase Peking poskytol akúkoľvek priamu podporu China Evergrande Group.

Najtemnejšie obdobie

„Pevne verím, že vďaka vášmu spoločnému úsiliu a tvrdej práci Energrande prejde cez najtemnejšie obdobie, obnoví rozsiahle stavby čo najskôr a dosiahne kľúčový cieľ dodania realitných projektov podľa sľubov,“ uviedol to v utorok v liste zamestnancom Chuej Kcha Jüan, predseda predstavenstva spoločnosti, pričom neuviedol, ako chce spoločnosť dosiahnuť tieto ciele.

Akcie spoločnosti kótované na burze v Hongkongu v tomto roku klesli už o 84 %. Riziko nesplatenia jej dlhov vyvolalo znepokojenie na globálnych finančných trhoch, keďže investori sa obávajú, že sa „nákaza“ rozšíri na čínsku ekonomiku a môže spôsobiť chaos aj vo svetovej ekonomike.

Napriek tomu, že mnohé ázijské trhy boli zatvorené, hongkonský Hang Seng Index utrpel veľké straty a klesol o 3,3 % na najnižšiu hodnotu v tomto roku.

Len búrka v pohári vody?

V utorok sa však trhy upokojili a portál Fxstreet.com nazval pondelkový výpredaj „búrkou v pohári vody“. Európske trhy sa v utorok doobeda obchodovali v pozitívnom teritóriu. Index Dax vzrástol na poludnie o 1,47 percenta, index STOXX Europe 600 o zhruba jedno percento, britský index FTSE 100 sa posilnil o 1,13 percenta.

„Hoci Evergrande rozbúril vody na akciových trhoch s rizikom rozšírenia nákazy na trhy mimo Číny, väčšina investorov sa spolieha na podporu čínskej centrálnej banky, ktorá sa bude pravdepodobne snažiť dodať novú likviditu a zmierniť tak globálne riziká,“ povedal pre portál morningstar.com Pierre Veyret, analytik spoločnosti ActivTrades.

Investori podľa analytikov teraz vyčkávajú na ďalšie kroky centrálnych bánk. Ďalšou udalosťou, na ktorú sa teraz koncentrujú, je zajtrajšie zasadnutie amerického Federálneho rezervného systému.

Veľké problémy (nielen) vo veľkej Číne

Evergrande je druhý najväčší čínsky developer v oblasti nehnuteľností. Zastrešuje asi 1300 realitných projektov a v Číne zamestnáva asi 200-tisíc ľudí. Navyše tvrdí, že prostredníctvom svojich projektov každoročne vytvorí zhruba 2 milióny pracovných miest. Napriek tomu, že firma vlani zaznamenala príjmy viac ako 100 miliárd dolárov, má tiež dlh vo výške viac ako 300 miliárd dolárov (256,17 miliardy eur), čo predstavuje 2 percentá HDP celej krajiny.    

Napriek tomu, že akciový trh v USA minulý týždeň problémy čínskeho giganta príliš neovplyvnili, v pondelok prišlo k otrasu po tom, čo Bloomberg oznámili, že Evergrande nemusí byť schopná splatiť tento štvrtok splátku úveru vo výške 84 miliónov dolárov.  

Padli aj kryptomeny

Problémy Evergrande ovplyvnili aj trh s kryptomenami, ktorý sa prepadol o 250 miliárd dolárov. Cena bitcoinu poklesla o 9 %, ether klesol takmer o 10 %.  

Ozývajú sa ale aj hlasy, že hoci kríza spojená s Evergrande môže byť obrovská, nebude mať rozmery pádu Lehman Brothers. Na rozdiel od skrachovanej investičnej banky, väčšina dlhu Evergrande je v akciových fondoch a akciách a nie u bánk a iných dôležitých inštitúciách.    

Detrick sa nadôvažok domnieva, že si čínska vláda by zasiahla, keby spoločnosti reálne hrozila insolventnosť. Spoločnosť má tiež majetok, ktorý môže v prípade väčších problémov predať.  

Článok vyšiel v americkom vydaní Forbes a jeho autorom je reportér Forbesu Jonathan Ponciano. Doplnené o informácie agentúry TASR. S prispením Forbes Slovensko.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?