6. októbra 2021

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v stredu v Štrasburgu diskutovali so zástupcami štátov EÚ a Európskej komisie o možnostiach, ako zmierniť následky prudkého rastu cien plynu pre spotrebiteľov a podniky a prekonať aktuálnu krízu.

Eurokomisárka pre energetiku Kadri Simson skonštatovala, že ceny energií sa po viac ako desaťročnom znižovaní opäť dostávajú na titulné stránky novín, keď ceny plynu dosiahli v októbri rekordné maximá a veľkoobchodné ceny elektriny vzrástli za prvých deväť mesiacov tohto roka o viac ako 200 percent.

Komisárka v pléne EP upozornila, že Európska únia musí reagovať rýchlo a koordinovane. Vo svojom prejave sa zamerala na dostupné opatrenia, ktoré eurokomisia predloží na budúci týždeň. Prostredníctvom nich môžu členské štáty EÚ už teraz pomôcť zraniteľným domácnostiam a malým a stredným podnikom.

Podľa jej slov Európska komisia ešte do konca tohto roka predloží návrh na reformu trhu s plynom s cieľom zvýšiť jeho odolnosť voči rastu cien.

Ochrana najzraniteľnejších osôb

Poslanci počas rozpravy vyzvali na začatie vyšetrovania, ktoré by pomohlo určiť, aký vplyv mali na aktuálny nárast cien energií manipulácie s trhom zo strany štátnych aj neštátnych aktérov a špekulácie na trhu s uhlíkom.

Reklama

Viacero zákonodarcov vyzvalo na okamžité prijatie opatrení na ochranu najzraniteľnejších osôb pred zvyšujúcimi sa účtami za energie, ktoré môže viesť k prehĺbeniu energetickej chudoby Európanov.

Poľská europoslankyňa a expremiérka Beata Szydlová pripomenula, že príčinou zvýšenia cien plynu v Európe je aj plynovod Nord Stream 2. Vyzvala EÚ na prehodnotenie svojej energetickej politiky.

Spoločný nákup plynu

Poslanci sa v rámci debát na túto tému vyjadrili aj v prospech posilnenia kapacít skladovania plynu v Európe. Požadovali tiež naštartovanie programov spoločného, a teda lacnejšieho nákupu plynu, ktoré by mali byť inšpirované nedávnym spoločným obstarávaním vakcín.

Rumunský poslanec a šéf Výboru EP pre priemysel, výskum a energetiku (ITRE) Cristian-Silviu Bušoi, ktorý je  spravodajcom pre túto záležitosť, ocenil nápad eurokomisie vytvoriť ucelený a zosúladený prístup k dovoz plynu na trhu EÚ vrátane spoločnej platformy a spoločných rokovaní s externými dodávateľmi. Za najdôležitejšieho a zároveň „najnebezpečnejšieho“ dodávateľa označil ruský koncern Gazprom.

Zelená dohoda a cenový strop

Európsku zelenú dohodu je podľa časti europoslancov potrebné využiť na zlepšenie energetickej bezpečnosti a posilnenie energetickej nezávislosti EÚ.

Ďalší zákonodarcovia kritizovali súčasný trhový prístup k energetike a špekulácie na trhu, ktoré sú podľa nich zodpovedné za súčasnú krízu, a vyzvali na stanovenie cenového stropu energií.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?