6. novembra 2019

Ak sa niektorej slovenskej firme podarí vyrásť na svetovú veľkosť, takmer isto to bude IT spoločnosť. Tu je prehľad desiatky, z ktorej by raz mohol pochádzať nasledovník či nástupca dlhoročnej slovenskej jednotky.

Už viac ako desaťročie je Eset jedinou slovenskou IT firmou, ktorá sa stala relevantným hráčom na globálnom trhu. V podstate je nielen jedinou IT firmou, ale jedinou svetovou firmou zo Slovenska vôbec, keďže v tradičnejších odvetviach sa našim firmám na zahraničné trhy preniká ešte ťažšie ako v IT.

Eset
Začiatky budúcej najväčšej slovenskej IT firmy Eset v 90. rokoch. Foto: ESET

Kto by ho mohol nahradiť? Minulý rok sa vo štvrtej desiatke rebríčka najväčších firiem Slovenska Forbes Top 50 po prvý raz objavila aj ďalšia (aspoň čiastočne) slovenská IT firma, Asseco Central Europe. Tá je pôvodne slovenským projektom, ktorý sa počas prieniku na stredoeurópske trhy vlastnícky diverzifikoval. Konsolidované čísla skupiny už hovoria o tržbách v stovkách miliónov a viac ako 20-tisíc zamestnancoch.

Nadácia Eset ocenila top slovenských vedcov: vyhral Ján Tkáč s firmou Glycanostics

Tento prehľad sa pozerá na firmy, ktoré až takú veľkosť ešte nedosahujú, ich (spolu)zakladatelia však v nich majú vlastnícky alebo manažérsky významnú pozíciu a ich firmy majú potenciál ďalej rásť. Každá si, zhodou okolností, zvolila trochu iný prístup a trochu iný, ale poriadne veľký trh.

Reklama

Zoradené sú podľa abecedy. Začíname trošku menej tradičným príbehom.

1. (ex)Azet: Milan Dubec, Karol Gogolák a ďalší

Azet ako samostatná firma už neexistuje, jeho spoluzakladatelia však v biznise majú úspech – a rôznym spôsobom.

Milan Dubec, ktorý portál Azet.sk zakladal ako stredoškolák, ho ešte v roku 2010 predal vtedajšiemu vydavateľovi Nového Času, Ringier Axel Springer (RAS). V roku 2015 sa stal generálnym riaditeľom vydavateľstva. Na začiatku minulého roka 2018 odpredal RAS svoje tlačové médiá a sústredil sa na digitálne, v ktorých je najväčšou značkou na Slovensku. V júni Dubec odišiel z funkcie CEO, naďalej však je spoluvlastníkom.

Už druhý vydarený pokus o prienik v IT má za sebou aj ďalší z niekdajších spolumajiteľov Azetu Karol Gogolák, presnejšie jeho skupina G4 Investments. Včas totiž investovala do rumunsko-amerického giganta v oblasti robotickej automatizácie UIPath, ktorý dosiahol už niekoľkomiliardovú valuáciu.

2. Exponea: Peter Irikovský (CEO)

Tento príbeh je investičnou a firemnou stávkou na populárny technologický trend. Exponea, ktorú podporil najbohatší Slovák, väčšinový majiteľ realitného developera HB Reavis, Ivan Chrenko, má skutočne svetových klientov – od Desigualu, cez Victoriu Beckham až po maďarský Bónusz Brigád.

Predajcom v oblasti (najmä) módy ponúka marketingový cloud, ktorý sa profiluje ako „end to end“, čiže úplné riešenie. Ponuka analytiky, A/B testingu či centra pre riadenie kampaní, je v oblasti e-commerce horúcim produktom, keďže firmám sľubuje, že budú schopné rýchlo rásť a zlepšovať konverziu svojich e-predajní.

Konkurencia v oblasti je veľká, hráčmi sú tu Google, IBM či Salesforce. Exponea zatiaľ stavila na rýchly rast tržieb bez ohľadu na priebežnú (ne)ziskovosť.

3. Innovatrics: Ján Lunter (CEO)

Ani v tomto prípade rozhodne nie je problémom rozsah trhu. Biometrické systémy Innovatrics sú podľa slov zakladateľa firmy nasadené už v takmer každej krajine na svete. Od identifikácie ľudí pri voľbách v Paname, cez bezpečný banking v Iráne, občianske preukazy a pasy v Jordánsku alebo Peru až po podpisovanie klientov Tatra banky.

Innovatrics postaví tech centrum pre stovky ľudí. Z vlastných zdrojov

Kedysi firma začínala vďaka algoritmu vtedy ešte študenta Jána Luntera, ktorý zlepšoval systém vstupu do budovy skenovaním odtlačkov prsta. Najnovšie už riešenia na rozpoznávanie tvárí s použitím umelej inteligencie dosahujú vyššiu presnosť ako ľudia. Innovatrics je príkladom, ako rýchly vývoj v technológiách postaví na hlavu tradičnú oblasť, v ktorej dlho neprebiehali zásadnejšie zmeny.

4. Kiwi.com: Jozef Képesi (CTO)

Tento firemný úspech je o tom, ako sa dalo dokopy pár programátorov (Jozef Képesi prišiel do vtedajšieho Skypickeru na inzerát) a „naprogramovali“ firmu, ktorá sa po siedmich rokoch prekročila miliardové tržby – a dosiahla štvrťmiliardovú valuáciu.

Nové akvizície aj zmiešané triedy leteniek. Čo ešte pripravuje letenkový gigant Kiwi?

Museli kvôli tomu spojiť vyhľadávač či skôr „prepájač“ leteniek nespolupracujúcich aerolínií so službou podobnou helpdesku cestovnej kancelárie – keďže zákazníkov lákajú na záruku, že ich do cieľa dostanú aj keď sa „niečo pokazí“. A to všetko by mal byť len začiatok, keďže cieľom Kiwi.com po vstupe investora, fondu General Atlantic, je „definitívne zjednodušiť“ celé cestovanie: z domova až do hotela, od nápadu, cez kúpu leteniek a dopravu batožiny až po vernostnú zľavu.

5. Pixel Federation: Šimon Šicko (CEO), Marián Fridrich

Firma Pixel Federation robí obrat 600-tisíc eur mesačne a zisky rastú, znel úvod titulného rozhovoru Forbesu v decembri 2013. V minulom roku už prekročili 30 miliónov, čistý zisk dosiahol takmer päť miliónov eur.

Dvaja z troch pôvodných zakladateľov veľkého herného štúdia sú od začiatku roka (v súčte) aj väčšinovými vlastníkmi firmy. Po vyplatení časti bývalých investorov a odchode tretieho spoluzakladateľa Filipa Fischera hrá Pixel Federation ďalší level. Spoluhráčmi sa stali aj niekoľkí kľúčoví ľudia vo firme, ktorí dostali zamestnanecké podiely.

6. Photoneo: Tomáš Kovačovský (CTO), Ján Žižka (CEO)

Táto slovenská tech firma ide do sveta (aj) cez Čínu, kde v septembri otvorila pobočku. Nedávny víťaz ceny startup roka na CESAwards vyvíja už dlhší čas 3D kamery, ktoré majú v priemyselnom prostredí pomôcť robotom pri linke, aby „videli aj rozmýšľali“.

Reklama

V lete prezentovalo Photoneo aj autonómneho mobilného prepravného robota pre priemysel, ktorý odvezie náklad do 100 kilogramov a vďaka kamerám nepotrebuje magnetické či iné vodiace pásky na podlahe. Firma už získala viac ako dva milióny dolárov od fondu Credo Ventures a ďalšiu investíciu, ktorej výšku oficiálne nepotvrdili, vlani od fondu EarlyBird.

CTO firmy Tomáš Kovačovský je členom rebríčka Forbes 30pod30 za rok 2017.

7. Resco: Radomír Vozár, Marcel Šaffa, Eduard Kirchner (spolumajitelia)

Prísť s vlastným softvérom, ktorý využíva veľké platformy od svetových tech firiem, je ďalšia možnosť, ako sa uchytiť na svetovom trhu. V tomto prípade ide o mobilný CRM softvér, čiže riešenia vzťahov so zákazníkmi prispôsobené pre prácu v teréne.

Od korporácií po charitu. Aplikáciu slovenskej tech firmy používajú aj v Ugande

Resco sa do sektora CRM pustilo až po desiatich rokoch existencie a dnes jeho riešenia používajú asi dve tisícky svetových firiem. Nedávno vyhralo na podujatí Diamanty slovenského biznisu, ktoré oceňuje najrýchlejšie udržateľne rastúce slovenské firmy, cenu pre inovatívnu firmu roka.

8. Slido: Peter Komorník (CEO)

Táto firma rieši (možno zdanlivo) o čosi menší trh: digitalizáciu komunikácie organizátorov konferencií s účastníkmi. V roku 2018 však mala viac ako sedem miliónov používateľov a stala sa aj štvrtou najrýchlejšie rastúcou v rebríčku Deloitte tech firiem strednej Európy.

Slido už použil Elon Musk aj Steve Wozniak. Peter Komorník o tom, ako majú namierené na svetovú jednotku

9. Sygic: Michal Štencl (spolumajiteľ)

Navigácia je už (relatívne) starý vynález, stále nevyriešená však zostáva otázka, čo všetko sa s ňou dá v aute prepojiť a ako celok zlúčiť do jedného biznisu. „Verím, že vývoj v navigáciách pôjde smerom k verejnej doprave, kde je pokrok zatiaľ nulový,“ prognózoval Michal Štencl ako vôbec prvý slovenský tech podnikateľ na titulke Forbesu v júli 2011.

Sygic už nechce byť „len“ svetová dvojka. 5 oblastí, kde rozšíri biznis

Aktuálna odpoveď pre Sygic však znie – tankovanie. V apríli vstúpila do tradičného slovenského výrobcu navigácií firma Eurowag, špecializovaná na palivové karty biznisových zákazníkov. Produkty Sygicu používa viac ako 200 miliónov vodičov, v popredí medzi slovenskými technologickými firmami sa drží už viac ako desať rokov.

10. startupy Andreja Pančíka a jeho spoločníkov

Posledný biznismodel znie „vybuduj a predaj.“

Prizeo, Represent a najnovšie Blue Vision Labs, čiže startupy, ktoré „sériovo“ spoluzakladá Andrej Pančík, smerujú rovnako „sériovo“ k úspešnému predaju za vysoké desiatky, ak nie nízke stovky miliónov. Ten posledný, ktorý robí z mobilov praktický nástroj na zdieľanie rozšírenej reality, sa na jar stal súčasťou veľkej zdieľanej taxislužby Lyft.

A Pančík sa stal prvým človekom, ktorý sa pred tridsiatkou dostal už druhý raz na titulnú stranu slovenského Forbesu.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk