Veľký rozhovor s Jánom Lunterom, majiteľom a CEO firmy, zameranej na rozpoznávanie odtlačkov prstov a tvárovú biometriu, vychádza tento týždeň v technologickom špeciáli Forbes Next. Pred piatimi rokmi, keď bol tvárou obálky magazínu Forbes, sídlila firma Jána Luntera mladšieho ešte vo vinohradníckom domčeku v Rači. Dnes zamestnáva takmer sto ľudí, sídli v prenajatých priestoroch v širšom centre Bratislavy. Plány však má podstatne väčšie.
„Kúpili sme už pozemok (v Bratislave – pozn.red.) a z vlastných zdrojov chceme postaviť technologické centrum pre nás a menšie firmy. Aktuálne vybavujeme povolenia, máme zámer, aby tam mohlo pracovať tristo – štyristo ľudí. Je možno neštandardné stavať si sídlo z vlastných zdrojov, ale nám ide o dlhodobé fungovanie, máme dlhodobú víziu, myslíme si, že sa nám to vráti.“
Študentov pritiahli do Londýna Eset a Innovatrics
Hlavná časť firmy sídli v Bratislave, v Brne má Innovatrics okolo desať vývojárov, v Banskej Bystrici support centrum. „Primárne u nás pracujú Slováci a Česi, je tu aj Mexičan, máme človeka z Ukrajiny. Je v podstate dvojsečné byť v Bratislave – trh práce je tu menší a o niečo ťažšie sa hľadajú talenty. Na druhej strane máme nižšiu fluktuáciu, títo ľudia majú tendenciu byť u nás dlhodobo, pretože technologických firiem, kde by mohli využiť svoj špecializovaný know-how, je v regióne pomerne málo,“ hovorí Lunter.
FOTO: MIRO NÔTA
Obchodné zastúpenia má Innovatrics už aj v Atlante, Singapure, Mexiku a najnovšie aj v Brazílii. „Južná Amerika je pre nás zaujímavý región, primárne zameraný na projekty v oblasti governmentu, na identifikáciu ľudí, vytváranie dokumentov, pasov či občianskych preukazov. Problém identifikácie a identity je tam na rozdiel od Európy celkom výrazný. V Európe je obyvateľstvo dobre zmapované, vieme, kto sú občania Slovenskej republiky, máme dokumenty ako občiansky preukaz či rodný list. No v rozvojovejších krajinách ide o stále nevyriešený problém – a biometria im vie pomôcť.“
Innovatrics sa rozrástol aj z finančného pohľadu, v posledných dvoch rokoch vykázala firma tržby nad hranicou 7 miliónov eur a vysokú ziskovosť. Vlani získal v rebríčku Diamanty slovenského biznisu, ktorý zostavuje správca private equity Enterprise Investors, ocenenie Inovatívna firma roka.
„V globále stále rastieme asi o 40 percent tržieb ročne,“ hovorí Ján Lunter mladší. „V podstate to platí aj na ročnej báze, keďže máme aj českú firmu, a časť obratu je aj v nej. Snažíme sa o vnútornú efektivitu, firma rastie, mení sa jej charakter. Procesy, ktoré fungovali prirodzene, keď mala dvadsať ľudí, a trochu menej prirodzene, keď mala päťdesiat, už nefungujú, keď má sto. Robíme na systémoch, ktoré nám umožňujú rásť.“