5. decembra 2021

Čo nám priniesol uplynulý týždeň? Ceny nehnuteľností naďalej rastú, rovnako tak aj inflácia. Ako zvládajú firmy povinné testovanie zamestnancov? Režisér Peter Jackson sa stal miliardárom, avšak nie vďaka Pánovi prsteňov. Tkáč ovládol s J&T legendárnu vinársku oblasť Bordeaux . Traja Slováci získali v USA investíciu na pomoc zdravotníkom a Titans Freelancers pomaly dosahujú na špičku európskeho trhu v IT outsourcingu. Do prestížneho amerického rebríčka sa dostalo 5 mladých Slovákov.  Do Voderád putuje linka na výrobu batérií do elektromobilov a Slovenskom sa rozmáha boj o expresné doručovanie potravín.

Na záver vám prinášame päť tipov na inšpiratívne články, ktoré vás v uplynulom týždni najviac zaujali:

Rodinná firma podľa Baťu

Baťa ako inšpirácia: Rodinná firma z Lučenca si vzdeláva zamestnancov a stavia im byty

Tatiana a Milan Kovalančíkovci vybudovali firmu Mobilonline. Foto: Miro Nôta

Ak by ste si mali vybrať jedného človeka na opustený ostrov, vyberte si Milana Kovalančíka. Je dosť pravdepodobné, že do roka-dvoch bude na pobreží postavená nielen loď, ale aj prístav a štvrť bungalovov s čulým turistickým ruchom. Rodinná firma Mobilonline, ktorú v Lučenci založil spolu s manželkou Tatianou, vďaka skvelým hospodárskym výsledkom už dvakrát získala ocenenie Diamanty slovenského biznisu za stredné Slovensko. No tým sa ich aktivity zďaleka nekončia.

Reklama

Kroky za lepším zdravím

Mýtus zvaný 10-tisíc krokov: Koľko by sme mali za deň odkráčať pre lepšie zdravie?

Pravdepodobne ste za posledné roky niekoľkokrát počuli, že aby ste boli fit, mali by ste denne urobiť 10-tisíc krokov. Mnohé aplikácie to taktiež odporúčajú. Prečo sa v spoločnosti ustálilo odporúčanie 10-tisíc krokov denne a koľko by sme mali v skutočnosti za deň odkráčať, aby sme boli zdravší?

Cigaretové ohorky ako biznis

Z cigariet vyrába nový materiál. Mladý Slovák vymyslel ekobiznis, ktorý podporuje aj Amazon
Hugo Repáň zaujal svojou startupovou ideou o recyklovaní cigaretových ohorkov aj univerzity. Foto: Archív Huga Repáňa

Znečisťujú životné prostredie, váľajú sa po zemi a kontaminujú vodu či pôdu. Cigaretové ohorky. Mladému Slovákovi sa už nechcelo pozerať na chodníky plné zvyškov cigariet, tak sa rozhodol založiť startup, vďaka ktorému sa nielen zníži počet týchto „ekologických bômb“ na zemi, ale nájdu aj svoje ďalšie využitie.

Inšpiratívna rodinná cukráreň

Zákusky krája robot, rúry idú na solárnu energiu. V rodinnej cukrárni pracuje 20 príbuzných

Rodinnú cukráreň Floril založili Liščíkovci – bratia Florian a Tibor s manželkou Beátou – v roku 2011. Aj keď už dnes fungujú ako veľkovýroba, potrpia si nielen na kvalitu, ale aj na moderné technológie či ekológiu. Ich zákusky krája ultrazvukový robot, na streche výroby majú solárne panely.

Seriály pod dekou

Lockdown, seriálov čas. Tu sú naše redakčné tipy na príjemne strávený čas pri telke

Ani v roku 2021 sme sa predvianočnému lockdownu nevyhli. A keďže počasie teraz príliš nepraje ani aktivitám v prírode, mnohí z vás sa zabalia do deky a pustia sa do seriálového maratónu. Ak ešte nemáte svojho favorita, možno vám v rozhodovaní pomôžu tipy našich kolegov z Forbes Slovensko. Nájdete tu novinky aj zabudnuté kuriozity.  

Tip na záver – vypočujte si náš nový podcast

„Človek je jediný živočích, ktorý si dobrovoľne skracuje spánok,“ hovorí neurogenetik Tomáš Eichler v najnovšej epizóde podcastu Nevyhorení, v ktorej rozoberáme jednu z najpodceňovanejších oblastí našich životov – spánok.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?