30. novembra 2021

Realizačné ceny nehnuteľností v predposlednom kvartáli tohto roka medziročne vzrástli o osem percent. Rast cien tak bol výrazne vyšší ako v predošlých dvoch kvartáloch a dostal sa na úroveň rastov vlaňajška, keď bolo percento rastu na úrovni 8,5 %. Informoval o tom v utorok Štatistický úrad SR.

K vysokým hodnotám medziročného rastu podľa štatistikov prispeli najmä výrazne vyššie ceny existujúcich nehnuteľností, boli medziročne vyššie o 10,5 %. „Ceny nových nehnuteľností vykázali polovičný medziročný rast o 5,1 %. Podobne ako v predošlom štvrťroku tak ceny nahor ťahali najmä existujúce domy a byty,“ poznamenal úrad.

Ťahúňom boli nové nehnuteľnosti

V porovnaní s 2. kvartálom tohto roka išli ceny nehnuteľností určených na bývanie hore o 4,7 %. „Ide o najvyšší medzikvartálny rast od 2. štvrťroka 2017. Rast v porovnaní s aprílom až júnom ťahali, naopak, nové nehnuteľnosti, ich realizačné ceny stúpli o 8,1 %,“ skonštatovali štatistici.

Je to najvyššia hodnota cenového rastu medzi dvoma štvrťrokmi za sebou do začiatku zisťovania v roku 2011. Ceny existujúcich nehnuteľností vzrástli miernejšie, len o 2,6 %.

Štatistici od 2. kvartálu tohto roka pri výpočte cenových indexov využívajú nový zdroj údajov, databázu Úradu geodézie, kartografie a katastra. Obsahuje ceny nehnuteľností zo všetkých transakcií zapísaných v danom štvrťroku do katastra.

Reklama

Dostupnosť bývania sa čiastočne zlepšila

Dostupnosť bývania pre ľudí s nižšími príjmami sa v 3. kvartáli tohto roka zvýšila, stále si však môžu dovoliť pomerne malé byty. Kým medzi najvyššou a najnižšou príjmovou skupinou je štvornásobný rozdiel, najlepšie zarábajúci ľudia si môžu kúpiť až šesťkrát väčší byt.

Medziročný rast cien nehnuteľností dosiahol podľa dát Národnej banky Slovenska v predposlednom kvartáli tohto roka úroveň až 18,4 %. Odborníci centrálnej banky to pripisujú aj dostupným hypotékam. Na raste sa viac podieľali rodinné domy, ale draželi aj byty.

Drahšie podnájmy

„Na sekundárnom trhu zaznamenali rast cien všetky regióny a všetky typy bytov. Rozloha predávaných bytov sa výraznejšie nemenila. Počet bytov v ponuke na sekundárnom trhu počas roka mierne klesal,“ zhrnula NBS.

Oživenie zaznamenal aj trh nájomného bývania, po cenovom poklese počas vlaňajška pre pandémiu na jar a v lete tohto roka začali ceny opäť mierne rásť, avšak stále sú na úrovni z roka 2017.

NBS tiež dodala, že rast cien nehnuteľností bol vlani a tento rok výraznejší než rast príjmov domácností.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?