1. decembra 2021

Hollywoodsky gigant Weta, ktorý poskytuje počítačom generované snímky, oznámil, že za 1,6 miliardy predal časť svojich aktív spoločnosti Unity Software. Zo spoluzakladateľa Petera Jacksona je tak miliardár.

Zmluva medzi Wetou a Unity Software zahŕňa sadu nástrojov vizuálnych efektov a základných technológií. Po uzavretí dohody sa tieto časti Wety presunú pod záštitu Unity. Ich cieľom je prostredníctvom cloud-one softvéru poskytnúť prístup k týmto efektom tvorcom po celom svete.

V hotovosti a v akciách

Podľa oficiálnych dokumentov má Peter Jackson, spolu s jeho životnou partnerkou Fran Walsh, vo Wete 60-percentný podiel. Spoločnosť Unity Software slávnemu režisérovi za odkúpené aktíva zaplatí jednu miliardu v hotovosti a zvyšok v akciách. Pre Petera Jacksona to tak znamená zisk v hodnote 600 miliónov dolárov a ďalších 375 miliónov dolárov v akciách.

Hollywoodsky režisér bol bohatý už pred predajom sady efektov Weta. Podľa zdrojov Forbesu na každom z troch filmov zo série Pán prsteňov zarobil 10 miliónov dolárov. Ďalších približne 10 miliónov získal z tržieb každého filmu. Trilógia bola ocenená 17 Oscarmi a celosvetovo na hrubých tržbách zarobila takmer 3 miliardy dolárov.

Wolverine aj Avatar

Nadväzujúca trilógia Hobit Jacksonovi priniesla ďalších 60 miliónov. Na zisku z každého filmu mal 20-percentný podiel. Hobit celosvetovo zarobil 3 miliardy dolárov.

Reklama

Okrem Pána prsteňov a Hobita pripravovala spoločnosť Weta vizuálne efekty napríklad aj do moderného remake Planéty opíc alebo do filmov Wolverine, Lady a Tramp či Smrteľné stroje. Stojí aj za rozsiahlymi bojovými scénami v seriáli Hra o tróny alebo modrými bytosťami Na’vi z filmu Avatar.

Článok pôvodne vyšiel na Forbes.com.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?