1. decembra 2021

J. R. R. Tolkien a jeho Pán prsteňov, Klamársky život dospelých od Eleny Ferrante či Louise Penny a jej mysteriózne detektívne príbehy, ktoré rieši inšpektor Armand Gamache. To je len pár knižných titulov, ktoré by mali čoskoro dostať filmovú či seriálovú podobu na obľúbených streamovacích platformách. Pripravili sme pre vás výber niekoľkých známych knižných predlôh, na ktorých sfilmovanie sa môžeme tešiť ešte v tomto či budúcom roku.

Dátumy vydania niektorých z nich sú však stále len predbežné, keďže pandémia naďalej spôsobuje komplikácie nielen ľuďom v bežnom živote, ale aj produkčných spoločnostiam.

J.R.R. Tolkien: Pán prsteňov (Amazon Prime)

Dátum vydania: 2. september 2022

Amazon zatiaľ k pripravovanej sérii zverejnil len tento vizuál. Foto: Lord of the Rings, Amazon Studios

Amazon už v roku 2017 ohlásil, že za 250 miliónov zakúpil práva na seriálové spracovanie famózneho diela Pán Prsteňov od J. R. R. Tolkiena. Zaviazal sa pritom, že natočí minimálne päť sérií v hodnote jednej miliardy dolárov. Tvorcovia seriálu teda na produkcii rozhodne nehodlajú šetriť.

Natáčanie však skomplikovala pandémia a až v auguste tohto roka šéfka Amazon Studios Jennifer Salke spresnila, že prvý diel prvej série bude dostupný pre predplatiteľov Amazon Prime Video 2. septembra 2022. Tešíte sa na cestu do Stredozeme?

Reklama

Emily Mandel: Stanica 11 (HBO Max)

Dátum vydania: 16. december 2021

Kniha kanadskej autorky Emily St John Mandel získala viacero knižných ocenení, vrátane ceny Arthura C. Clarka (udeľuje ocenenia knihám v žánri sci-fi). V roku 2015 vyšla aj v českom jazyku. Sfilmovať do seriálovej podoby sa ho podujalo štúdio HBO Max.

Tento post-apokalyptický príbeh sa odohráva 20 rokov po takzvanom Konci, ktorý spôsobila pandémia chrípky a vyhladila 99 percent obyvateľov Zeme. Tí, čo prežili, sa snažia život na Zemi vybudovať znova od základov.

Taylor Jenkins Reid: Daisy Jones & The Six (Amazon Prime)

Dátum vydania: neoficiálne niekedy v roku 2022

Americká autorka Taylor Jenkins Reid vydala v roku 2019 knihu Daisy Jones & The Six, ktorá neskôr vyšla aj v slovenskom preklade (spisovateľka je u nás známejšia vďaka knižnému hitu Sedem manželov Evelyn Hugo).

Daisy Jones & The Six rozpráva príbeh vymyslenej americkej rockovej skupiny a je napísaná nezvyčajnou no veľmi „čítavou“ formou výpovedí jednotlivých aktérov príbehu – členov kapely, agentov či zástupcov produkčnej spoločnosti.

Áno, je to príbeh typu sex, drugs & rock and roll, do ktorého je zakomponovaný príbeh nenaplnenej lásky. Pri čítaní knihy máte dojem, akoby ste práve pozerali hudobný dokument o rockovej scéne v USA zo 70. rokov.

Zaujímavosťou je, že už v roku 2018, niekoľko mesiacov pred vydaním knihy, si Amazon objednal limitovanú 13-dielnu sériu s rovnomenným názvom u filmovej producentky a známej herečky Reese Whitherspoon. Natáčanie série sa začalo v septembri 2021 a portál Oprahdaily.com tak jej uvedenie na trh predpokladá niekedy v priebehu roka 2022.

Elena Ferrante: Klamársky život dospelých (Netflix)

Dátum vydania: koniec roka 2022, resp. začiatok 2023

Netflix po filme založenom na inej knihe Eleny Ferrante (Stratená dcéra) pripravuje aj adaptáciu jej najnovšej knihy Klamársky život dospelých (vyšla aj v slovenčine).

Je to príbeh mladej Giovanny a dej sa odohráva v prostredí neapolskej strednej spoločenskej vrstvy v polovici 90. rokov a hovorí o dvojtvárnosti dospelých, falši a kríze hodnôt v spoločnosti aj v rodine.

Presný dátum vydania série Netflix zatiaľ nezverejnil, predpokladá sa však, že by to mohlo byť koncom roka 2022 alebo začiatkom roku 2023. Príbehy Eleny Ferrante z jej takzvanej Neapolskej ságy už skôr sfilmovalo aj HBO.

Louise Penny: séria Three Pines (Amazon Prime)

Dátum vydania: zatiaľ neznámy

Sma autorka Louise Penny nedávno cez svoj facebookový profil oznámila, že inšpektroa Gamachea v novej sérii stvárni herec Alfred Molina. Foto: Laurent Guérin/Amazon

Amazon Prime nedávno oznámil skvelú správu pre všetkých fanúšikov mysterióznych detektívnych príbehov kanadskej autorky Louise Penny. Ich hlavným hrdinom je inšpektor Armand Gamache.

Reklama

Séria by mala mať názov Three Pines a mala by obsahovať osem hodinových epizód. Väčšina jej kníh vyšla aj v češtine, v slovenčine ich vyšlo len zopár (Dlhá cesta domov, Tak vchádza svetlo). V roli inšpektora Gamachea by sa mal predstaviť herec Alfred Molina a zároveň by malo ísť o prvú lokálnu produkciu Amazon Studios v Kanade.

Bývalá novinárka Louis Penny je osemnásobnou nositeľkou prestížneho ocenenia Agatha Award, naposledy za titul All the devils are here (ktorý bude jedným z ôsmich sfilmovaných príbehov pripravovanej série). Natáčanie sa začalo v auguste a malo by trvať do decembra tohto roka.

Kedy sa bude seriál vysielať zatiaľ Amazon neohlásil. Zaujímavosť: Louise Penny spoločne s Hillary Clinton napísala thriller s názvom State of Terror, ktorý v októbri vydalo vydavateľstvo Simon and Schuster.

Sally Rooney: Rozhovory s priateľmi (Hulu a BBC Three)

Dátum vydania: nešpecifikovaný, niekedy v roku 2022

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Jemima Kirke (@jemima_jo_kirke)

Na svete má mnoho zarytých odporcov, ale aj obdivovateľov. Ešte skôr ako mladá írska autorka Sally Rooney uspela s knihou Normálni ľudia, vydala svoj debutový titul Rozhovory s priateľmi (kniha Normálni ľudia bola aj sfilmovaná, oba tituly vyšli v slovenčine).

Príbeh je o 21-ročnej študentke Frances, jej priateľke Bobbi a manželskom páre Melisse a Nickovi. V knihe sa odvíja príbeh ľúbostného trojuholníka, ktorý je plný smútku a komplikovaných vzťahov. Seriál podľa tejto knižnej predlohy sa už nakrúca pod taktovkou britskej stanice BBC Three a Hulu (kde ho budú môcť diváci sledovať v rámci USA).

Presný dátum zverejnenia pripravovanej 12-dielnej série zatiaľ nie je známy, malo by to však byť niekedy v roku 2022. V hlavných úlohách sa predstavia Jemima Kirke ako Melissa, Joe Alwyn ako Nick, Alison Oliver ako Frances a Sasha Lane ako Bobbi.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?