2. decembra 2021

Testovanie zamestnancov pre firmy predstavuje náklady navyše. Avšak nielen finančné. Upozorňujú najmä na náročnosť celého procesu.

Testovanie zamestnancov vo firmách je súčasťou vládnych opatrení na obmedzenie šírenia koronavírusu. Do platnosti vstúpilo v pondelok 29. novembra, spolu s čiastočným zákazom vychádzania. Na rozdiel od minulého roka vláda upustila od plošného testovania obyvateľov. Nízku mieru zaočkovanosti sa rozhodla riešiť prenesením testovania do firiem.

Desiatky tisíc zamestnancov, ktorí nie sú očkovaní ani neprekonali covid, sa tak musia od pondelka testovať – alebo si vziať dovolenku, či pracovať z domu. Na pracovisko totiž môžu vstúpiť len s negatívnym výsledkom na koronavírus. Testovanie musí zabezpečiť zamestnávateľ, budúci rok mu šesť eur na osobu preplatí štát. Mnohým firmám sa to nepáči.

Organizácia je náročná

„Viac než finančná kompenzácia zo strany štátu nám komplikuje situáciu administratívna a organizačná náročnosť procesu,“ upozorňuje hovorca obchodného reťazca Lidl Tomáš Bezák.

„Dodržanie OTP režimu je organizačne a časovo náročné, a preto by sme skôr privítali režim, ktorý fungoval počas druhej vlny pandémie,“ hovorí Tomáš Potoček, hovorca automobilky Kia Slovakia.

Reklama

Organizácia testovania si podľa neho vyžaduje väčšie úsilie nielen na zabezpečenie plynulosti výroby, ale aj na zabezpečenie vhodných podmienok na testovanie. 

Automobilke sa napriek krátkemu času na prípravu, teda jednému víkendu, podarilo rýchlo adaptovať na nové pravidlá a zabezpečiť všetky tri pracovné smeny. Od pondelka firma testuje zamestnancov samotestami a akceptuje aj výsledky z MOM-iek. Už dlhšie pritom vedie v spolupráci so žilinskou VÚC aj vakcinačnú kampaň, ktorá zatiaľ presvedčila zhruba 250 zamestnancov.

Očkovanie je pre zamestnancov vstupenka na pracovisko. Foto: SITA/Martin Havran

„Firmy nie sú testovacie centrá, priemyselné podniky sú založené preto, aby realizovali priemyselnú výrobu a nie testovali zamestnancov,“ upozorňuje generálny sekretár Andrej Lasz z Asociácie priemyselných zväzov a dopravy.

V podniku, do ktorého na pracovnú zmenu nastúpi 2-tisíc pracovníkov, nie je podľa stanoviska združenia možné testovanie zrealizovať operatívne a rýchlo bez toho, aby nebola zasiahnutá samotná výroba.

Krátkosť času

„Testovanie na Covid-19 je zdravotný úkon, ktorý by mal vo výraznej miere podporovať štát. Firmám by v tejto situácii pomohlo opätovné sprístupnenie systému mobilných odberových miest, kde by mali obyvatelia a zároveň zamestnanci dostupné bezplatné testovanie,“ zdôrazňuje aj manažér korporátnych vzťahov Orange Slovensko Tomáš Palovský.

Viaceré veľké firmy upozorňovali aj na krátky čas, ktorý vláda nechala podnikateľom na prípravu, a tiež na problémy so zabezpečením obrovského množstva testov v priebehu pár dní.

„Situáciu sťažili aj viaceré nejasnosti legislatívneho výkladu opatrenia, ktoré trvali do poslednej chvíle. Nedostupnosť testov je z nášho pohľadu prekážkou,“ vymenúva HR manažérka Schaeffler Slovensko Elena Kolínková. Strojárska spoločnosť zamestnáva v dvoch závodoch v Skalici a Kysuckom Novom Meste vyše deväťtisíc ľudí a dostatočné množstvo testov sa jej podarilo získať až vďaka pomoci skalickej samosprávy. 

Strojári sa pritom na povinnosť kontroly zamestnancov a zabezpečenie fungovania v režime OTP pripravovali v predstihu a v oboch závodoch zriadili internú MOM-ku. Podobne ako v automobilke Kia rozbehli aj očkovanie pre zamestnancov a ich rodinných príslušníkov.

„Doteraz sme zabezpečili očkovanie pre 1300 záujemcov a radi v tom budeme pokračovať. V závode v Skalici je dnes zaočkovaných 63 % a v Kysuckom Novom Meste 50 % zamestnancov, čo je v oboch prípadoch viac ako priemer v okresoch, v ktorých pôsobíme,“ dodala Kolínková.

Firmy zabezpečili aj PCR testovanie

Viaceré firmy pri testovaní stavili na istotu. Antigénové testy totiž majú nižšiu spoľahlivosť odhalenia prítomnosti vírusu v tele ako napríklad drahšie PCR testy. „Testovanie sme zabezpečili už cez víkend PCR testovaním,“ hovorí Martina Klimová z logistickej spoločnosti DHL SK.

Firma poskytla testovanie všetkým zamestnancom – očkovaným aj neočkovaným, pričom testovanie realizovala externá firma v priestoroch DHL. Testy odhalili dvoch ľudí s pozitívnym výsledkom, čo predstavuje menej ako jedno percento z celkového počtu zamestnancov. Ďalšie PCR testovanie čaká zamestnancov počas nasledujúceho víkendu.

Zväčša však firmy siahli po kombinácii samotestov a výsledkov z mobilných odberových miest. „Zvolili sme hybridný systém, a teda interné testovanie antigénovými testami, a pre tých, ktorí pracujú mimo firmy, sme zabezpečili testovanie v externej MOM-ke,“ vysvetľuje Lukáš Vallo zo sučianskej firmy Robotec. 

Firme sa podľa neho podarilo otestovať všetkých neočkovaných zamestnancov, čo je tretina celej firmy, pričom ani tu nezistili nový prípad ochorenia. V testovaní chcú pokračovať v periodicite jedenkrát týždenne, v prípade odhalenia nákazy prejdú na dvojnásobnú frekvenciu testovania.

Samotesty aj externé MOM-ky zabezpečili pre zamestnancov aj v Orange Slovensko. „Náklady s tým spojené plne hradí zamestnávateľ,“ dodáva Palovský. Zamestnanci firmy však chodia do kancelárií minimálne, deväť z desiatich pracuje z domu.

Firmy našli minimum infikovaných

Testovanie podľa informácií z oslovených firiem odhalilo nízky podiel nakazených. „Zo zamestnancov, ktorí podľa vyhlášky museli byť otestovaní, nebol ani jeden pozitívny prípad,“ hovorí Ondrej Šebesta z SPP.

„Podiel zaočkovaných je u nás o niečo vyšší než celoštátny priemer, neregistrujeme žiaden pozitívny výsledok testu,“ uviedol hovorca Lidlu Bezák. Nulový počet pozitívnych prípadov evidoval do stredy 1. decembra aj Orange.

Firmy musia na dohľad nad testovaním v priestoroch firmy vyčleniť zodpovednú osobu. Foto: SITA/A. Čunderlíková

„V pondelok sme otestovali viac ako tritisíc zamestnancov, čo predstavuje 43 percent z celkového počtu. Pozitivita u otestovaných kolegov dosiahla viac ako 1 %,“ uvádza Kolínková zo Schaeffler Slovensko.

Reklama

Najväčší počet pozitívnych nahlásili lekárnici. „Z celkového počtu testovaných kolegov sme zaevidovali päť pozitívnych prípadov,“ hovorí pre Forbes.sk hovorca siete lekární Dr. Max Peter Sedláček.

Firma pritom testovala len malý podiel pracovníkov, keďže eviduje viac ako 80-percentnú zaočkovanosť. „Testovanie zamestnancov pred nástupom na pracovisko sa tak dotýkalo minoritnej skupiny ľudí,“ dodal. 

Nové pravidlá

Vstup na pracovisko je aktuálne možný len v režime OTP. Pracovať teda môžu len osoby, ktoré sú zaočkované, prekonali covid alebo majú negatívny test na koronavírus. Bezplatné pretestovanie zamestnancov je podľa vládou prijatých pravidiel na firmách.

Zamestnancovi, ktorý odmietne test a nevie sa preukázať ani dokladom o očkovaní či prekonaní vírusu, firma nemusí umožniť výkon práce z dôvodu prekážky na strane zamestnanca bez náhrady mzdy. Zamestnávateľ sa však môže s pracovníkom dohodnúť aj na práci z domu, na čerpaní dovolenky alebo náhradného voľna. Je však otázne, koľko firiem si môže dovoliť takýto postup.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?