2. decembra 2021

Slovenský líder v outsourcingu IT špecialistov Titans Freelancers potvrdil kúpu 75-percentného podielu v českej spoločnosti Bridgewater podnikateľa Jakuba Konečného. Ten si vo firme ponechá štvrtinový podiel a bude aj naďalej riadiť českú časť biznisu. Cenu transakcie sa firmy po vzájomnej dohode rozhodli nezverejniť.

Kumulovaná výška tržieb oboch spoločností za rok 2021 presiahne 20 miliónov eur. Podpis príslušných dokumentov prebehol začiatkom tohto týždňa.

Ďalší krok smerom k expanzii

Ide o ďalší krok smerujúci k už skôr ohláseným plánom Titans Freelancers. Spoločne s ich partnerom, slovenskou private equity spoločnosťou Sandberg Capital, sa chcú vo svojom odvetví dostať medzi špičku európskeho trhu.

Podpis dokumentov prebehol začiatkom týždňa. Zľava Matej Klenovský, Róbert Dusík, Jakub Konečný a Marek Greško. Foto: Antonín Lavrenčík, archív Titans Freelancers

„Našou spoločnou víziou je vybudovať lídra v oblasti IT outsourcingu v regióne strednej Európy. Aktivity, postavenie a spôsob fungovania Bridgewater nám do portfólia výborne zapadajú,“ povedal Róbert Dusík, spoluzakladateľ Titans Freelancers.

Ako doplnil, Bridgewater je rýchlo rastúca a medzi klientmi rešpektovaná firma, ktorá si za necelé štyri roky dokázala vybudovať pozíciu jednej z najstabilnejších IT outsourcing spoločností na českom trhu.

Reklama

„Veríme, že naše partnerstvo s Jakubom a celým tímom Bridgewater bude smerovať k upevneniu našej pozície a ďalšiemu želanému rastu. Nedostatok IT odborníkov už dnes brzdí podniky na slovenskom i českom trhu v rozvoji a dopyt po nich bude rásť v rozmedzí 10 – 20 percent každý rok,“ povedal Róbert Dusík.

Súhra od prvého stretnutia

„Pri plánovaní expanzie bol Bridgewater prioritou číslo jeden. Obe spoločnosti majú podobnú kultúru a víziu, spoločne sme identifikovali množstvo synergií. Pevne verím, že po ich realizácii budeme schopní poskytovať ešte lepšie služby,“ zhodnotil Matej Klenovský, investičný manažér Sandberg Capital.

Možnosť, že by zakladateľ Bridgewater z firmy odišiel, pritom vôbec nebola na stole, práve naopak. „Pamätám si prvý rozhovor s Jakubom ohľadne nášho partnerstva, akoby to bolo dnes. Jakub bol plný nadšenia, odhodlania a pozitívnej energie. Prvý dojem zanechal perfektný. Od prvého momentu sme si sadli po ľudskej, ale aj biznisovej stránke. Hneď po našom prvom rozhovore sme chceli vzájomne spolupracovať, lebo sme mali k sebe hodnotovo veľmi blízko,“ povedal pre Forbes.sk spoluzakladateľ Titans Freelancers Marek Greško.

„Nestáva sa to často a nie je to ani pravidlom, že sa vám podarí nájsť takúto súhru. Jakub je skvelý človek a skúsený líder, ktorému sa podarilo vybudovať úspešnú spoločnosť úplne od nuly a vložil do toho svoje srdce. Neviem si predstaviť, že by nebol súčasťou nášho tímu a že by z firmy odišiel. Preto sme nad týmto variantom ani nikdy neuvažovali. Naopak, jedna z našich hlavných požiadaviek bola, aby Jakub zostal vo firme a naďalej ju riadil,“ dodal Marek Greško.

Aj pre Jakuba Konečného bolo prepojenie s Titans Freelancers ideálnou voľbou. „Titans sú v mnohých aspektoch ďalej ako naša partia Bridgewater. Už od štartu spoločnosti hľadáme inšpiráciu u tých najlepších na svete, snažíme sa poučiť z ich chýb a duplikovať to, čo im funguje tak, aby sme mohli našim klientom dodávať čo najkvalitnejšie služby,“ povedal Jakub Konečný.

Partnerstvo s Titans podľa neho umožní, že sa zužitkuje to najlepšie z oboch firiem, pričom verí, že aj Bridgewater môže Titans v mnohých smeroch posunúť vpred. „Spojenie interných databáz prinesie viac kandidátov na projekty v oboch krajinách, využitie spoločných obchodných kontaktov nás katapultuje k tým najlepším firmám v Európe a zjednotenie technológií, interných procesov, vzdelávania a budovania brandu prinesie oveľa efektívnejšie fungovanie oboch spoločností k naplneniu spoločnej vízie – stať sa stredoeurópskym lídrom v oblasti IT outsourcingu,“ uzatvára Konečný.

Ambiciózne plány

Jakub Konečný založil spoločnosť Bridgewater koncom roku 2017. Spoločnosť od začiatku budoval spolu s Milanom Procházkom zo spoločnosti Topelex, od ktorej Titans Freelancers kupuje podiel. Svoj model firma postavila na otvorenej firemnej kultúre, investícii do rozvoja a znalosti IT trhu. Spoločnosť sa tak veľmi rýchlo stala preferovaným dodávateľom IT špecialistov nielen na českom trhu. Aktuálne zamestnáva 30 ľudí.

Titans Freelancers vznikli v roku 2013 a aktuálne disponujú databázou s viac ako 11-tisíc IT špecialistami. V snahe akcelerovať rast k sebe v apríli tohto roka pribrali investora, slovenskú private equity spoločnosť Sandberg Capital, ktorá vo firme získala minoritný podiel.

V roku 2018 získali majitelia spoločnosti Titans Freelancers – Róbert Dusík a Marek Greško – prestížne ocenenie Diamanty slovenského biznisu, ktorá sa udeľuje najdynamickejšie rastúcim slovenským firmám. Foto: Miro Nôta pre Forbes Slovensko

Práve Sandberg Capital dodal iskru rastovým plánom Titans Freelancers. Potvrdzuje to nielen fúzia s Bridgewater, ale aj ich ďalšie rozpracované projekty v tejto oblasti.

Ako pre Forbes.sk prezradil Matej Klenovský zo Sandberg Capital, už teraz zvažujú viacero ďalších možností nielen v Česku, ale aj v iných krajinách strednej Európy.

„Radi by sme vstúpili aj na nové trhy a jednou zo stratégií je uzavretie podobného typu partnerstva, ako máme s Jakubom a Bridgewater. Momentálne máme otvorených viacero debát, ale nerád by som ich konkretizoval,“ uzatvára Matej Klenovský.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?