Americký Forbes 30 pod 30 je každoročný rebríček tridsiatich úspešných ľudí z 20 kategórií, ktorí majú menej ako 30 rokov – a tento rok je výnimočný. Ide totiž o jeho desiate výročie. Ktorí Slováci sa v ňom doteraz umiestnili?
V rebríčku za rok 2021 sa umiestnil David Dobrik. Rodák z Košíc sa s rodičmi do USA presťahoval ako šesťročný. Prvých milión fanúšikov získal ešte počas strednej školy, keď prerazil so šesťsekundovými videami na sociálnej sieti Vine. Neskôr sa presunul na YouTube, kde si vďaka vtipným videám, z ktorých každé trvá 4 minúty a 20 sekúnd, vybudoval obrovskú základňu fanúšikov.
Preraziť sa mu podarilo aj na TikToku, kde ho aktuálne sleduje viac ako 24 miliónov followerov. Dnes má 24 rokov a podporujú ho svetové značky ako Burger King, McDonald´s, Coca-Cola, AT&T či HP.
Pozornosť Američanov si získal aj vďaka masívnej registračnej kampani proti bývalému prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi. David Dobrik je totiž jedno z detí imigrantov do USA, ktoré v krajine môžu zostať vďaka legislatíve Baracka Obamu s názvom Deferred Action for Childhood Arrivals. Ten bol terčom Trumpovej kritiky. V rámci registračnej kampane Dobrik rozdal päť áut od Tesly náhodne vyžrebovaným zaregistrovaným.
Šikovní Slováci
David Dobrik je prvý Slovák, ktorý sa v rebríčku Forbes 30 pod 30 umiestnil v hlavnom americkom rebríčku. Redakcia Forbes.com však každoročne zostavuje aj tridsiatku úspešných Európanov a Ázijčanov. A v európskom rebríčku sa za ostatných 10 rokov umiestnili aj ďalší štyria Slováci – startupista Andrej Pančík, vývojár Tomáš Kovačovský, profesionálny hráč Counter-Strikeu Ladislav Kovács a umelkyňa Natália Trejbalová.
Andrej Pančík pochádza z Banskej Bystrice, no po gymnáziu odišiel študovať na Oxford. Jeho dva projekty Prizeo.com a Represent odkúpili svetové giganty za milióny eur. Prizeo.com je nástroj, ktorý zapojením celebrít zjednodušuje získavanie peňazí na charitatívne účely.
Represent zasa umožňuje známym osobnostiam vytvoriť dizajn trička a cez stránku ich priamo predávať svojim fanúšikom. Výťažok z nich putuje na charitu. V roku 2016 ho kúpil americký producent oblečenia CustomInk – údajne za 100 miliónov dolárov.
Startupy aj umenie
Tomáš Kovačovský založil startup Photoneo, ktorého technológia učí roboty vidieť. Vďaka tomu sa mení tradičný spôsob 2D strojového videnia v priemyselnom prostredí. V slovenskom rebríčku 30 pod 30 sa umiestnil v roku 2017. Jeho 3D kamera bola v roku 2018 ocenená ako top inovácia aj v medzinárodnej súťaži Vision Award.
Ladislav Kovács kariéru profesionálneho hráča začal pred ôsmimi rokmi, počas ktorých vystriedal päť tímov. CS hrá pod nickom GuardiaN. Najväčšie úspechy zaznamenal počas trojročného pôsobenia v ukrajinskom tíme Natus Vincere. Od septembra 2019 je súčasťou tímu Natus Vincere.
Natália Trejbalová sa narodila v Košiciach. Výtvarné umenie študovala na akadémii v Bologni a neskôr v Bere. Absolvovala aj niekoľko workshopov v Miláne, kde svoje diela aj vystavovala. Okrem toho mala výstavy v Prahe a Stuttgarte. Mimoriadne oceňovaná je aj jej videotvorba.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]