14. apríla 2018

Jeden z najúspešnejších amerických youtuberov pochádza zo Slovenska. Dávid Dobrík má iba 21 rokov, no už dnes zarába milióny dolárov ročne a spolupracuje s tými najväčšími značkami. Koncom minulého roka získal ocenenie za najväčšiu vychádzajúcu hviezdu internetu na poli vlogovania na Streamy Awards v Beverly Hills. Aj preto sme ho zaradili medzi tridsiatku mladých ľudí s najväčším potenciálom v našom v poradí už siedmom rebríčku Forbes 30 pod 30. 

Dávid Dobrík sa narodil v Košiciach. Keď mal päť rokov, jeho rodičia sa rozhodli presťahovať do USA. Počas strednej školy začal vlogovať, pridával prvé šesťsekundové videá na sociálnu sieť Vine, kde už po roku dosiahol prvý milión followerov. Postupne prešiel na YouTube, kde sa so svojimi štvorminútovými videami zaradil medzi tých najúspešnejších vlogerov. Sleduje ho tam vyše šesť miliónov ľudí.

Za posledné daňové obdobie zarobil 1,3 milióna amerických dolárov, tento rok to bude viac ako 3 milióny. Popri vlogoch a podcastoch zarába aj na spoluprácach s komerčnými značkami – podporujú ho napríklad Coca-Cola, AT&T, HP, McDonald’s či Netflix, s ktorým aktuálne rokuje aj o príprave vlastnej televíznej šou. A v neposlednom rade predáva pod svojou značkou aj merchandise, mesačne na ňom zarobí v rozmedzí od 40-tisíc do 200-tisíc dolárov.

„Nikdy ale nepremýšľam nad tým, koľko peňazí zarábam. Nechápte ma zle, ja mám naozaj rád peniaze, ale nie je to o nich. Pre mňa je dôležité, aby som si udržal to, čo teraz mám, aby som sa neustále zlepšoval a prichádzal s novými nápadmi. Videá robím preto, lebo ma to baví a nie preto, lebo mi to platí účty,“ povedal v exkluzívnom rozhovore pre aprílové vydanie magazínu Forbes.

Dávid Dobrík a jeho fanúšikovia na sociálnych sieťach*:

Reklama

YouTube: 6,4 milióna
Twitter:  2,1 milióna
Instagram: 4,6 milióna
Snapchat: 1,5 milióna**
Facebook: 193-tisíc

* počet fanúšikov k začiatku apríla 2018
** priemerná sledovanosť jedného „snapu“, tie najsledovanejšie dosahujú 2,1 milióna videní

Zdroj: Forbes Slovensko

Instagram

Dávid Dobrík je na fotografii spolu so svojou priateľkou Lizou Koshy. Ide o jednu z mála fotografií, na ktorých sa prezentuje slovenským znakom.

Príspevok, ktorý zdieľa DAVID DOBRIK (@daviddobrik), Takto to vyzerá, keď youtuber pripravuje video. Dávid Dobrík s partiou kamarátov naplnili bazén  635 kilogramami suchého ľadu (vlog má 9,4 milióna videní).

Príspevok, ktorý zdieľa DAVID DOBRIK (@daviddobrik), Vlogy

Dávid Dobrík a jeho priateľka (a taktiež populárna youtuberka) Liza Koshy humorne vysvetľujú, ako sa takmer dostali k svojmu vysnívanému domu a napokon to všetko dopadlo inak. Vlog má 12 miliónov vzhliadnutí.

V jednom zo svojich videí si zadovážil novú Teslu X. Toto video má takmer deväť miliónov vzhliadnutí.

Podcasty

Dávid Dobrík v jednom zo svojich podcastov opisuje, ako ho ovplyvnilo Trumpovo rozhodnutie zrušiť predchádzajúcu legislatívu Baracka Obamu, na základe ktorej legitimizoval občianstvo približne 800-tisíc deťom imigrantov. Dávid má tak naďalej slovenské občianstvo, jeho rodina zvažuje návrat na Slovensko.

Foto: Dávid Dobrík (archív)

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?