13. novembra 2018

3D kamera, ktorá je vlajkovou loďou slovenskej spoločnosti Photoneo, bola pred pár dňami ocenená ako top inovácia v medzinárodnej súťaži Vision Award. Uspela v konkurencii 50 ďalších technológií z oblasti Machine Vision. MotionCam-3D má nájsť uplatnenie v priemyselnej automatizácii, robotickej navigácii, mobilnej robotike či v miniaturizácii do mobilných zariadení. 

Vďaka kamere MotionCam-3D získajú stroje schopnosť lepšie rozoznávať okolie, keďže jej senzory im dodajú 3D obraz. Zjednodušene povedané, kamera dá oči robotom. Budú tak môcť vykonávať väčší rozsah činností, pričom nasadená technológia Photoneo je v porovnaní s konkurenciou rýchlejšia a presnejšia.

Slovenské nemocnice a roboty?
Toto je 5 oblastí, ktoré menia naše zdravotníctvo

Podľa poroty medzinárodnej súťaže ide o jedinečný produkt s obrovským trhovým využitím. V budúcnosti tak môže nahradiť monotónnu prácu miliónov ľudí.

Spoluzakladateľ startupu Tomáš Kovačovský sa ocitol v rebríčku Forbes 30pod30 v roku 2017
Spoluzakladateľ startupu Tomáš Kovačovský sa ocitol v rebríčku Forbes 30pod30 v roku 2017. Foto: Forbes archív

Neurónové siete môžu pomôcť napríklad pri vyberaní predmetov zo škatúľ či pri ich premiestňovaní z miesta na miesto. „Nezávislá porota potvrdila, že naša 3D kamera pre snímanie objektov v pohybe je v súčasnosti najlepšou na svete,“ hovorí šéf predaja a marketingu spoločnosti Branislav Puliš a verí, že im ocenenie pomôže prilákať aj nových zamestnancov. Spomínaná kamera sa stala hlavným dôvodom založenia startupu, ktorý na jej vývoj doteraz získal investície prevyšujúce dva milióny eur.

Toto je firma budúcnosti.
Saftra Photonics mení vedu na ziskový biznis

Počas vývoja kamery uviedli na trh akýsi medziprodukt, 3D skener PhoXi, ktorý je už nasadený v stovkách projektov po celom svete. 3D skener robí v podstate to isté čo kamera, len je pomalší. Objekt sa pred ním nesmie pol sekundy hýbať, aby ho vedeli vyhodnotiť. Kamera je však schopná nasadenia aj v podmienkach, kde sa objekty rýchlo pohybujú, napríklad v dronoch.

Ocenený produkt má však v súčasnosti k dispozícii len pár najväčších klientov spoločnosti Photoneo. Spustenie predaja je naplánované na prvý štvrťrok budúceho roka, pričom MotionCam-3D sa podľa Puliša stane hlavným technologickým produktom firmy a bude zapracovaná aj do nových, zatiaľ neohlásených zariadení.

Sklenené ocenenie, ktoré spoločnosť Photoneo získala v súťaži Vision Award.
Ocenenie za top inováciu v medzinárodnej súťaži Vision Award si spoločnosť prebrala 7. novembra. Foto: archív Photoneo

Startup Photoneo vznikol v roku 2013 a vyvíja technológie, ktoré roboty učia nielen vidieť, ale aj chápať. V priebehu piatich rokov ich tím narástol na takmer 80 zamestnancov v troch krajinách sveta a medzi najväčších klientov patria spoločnosti  Samsung, ZF či Siemens. Spoluzakladateľ a technický šéf Photoneo Tomáš Kovačovský je členom minuloročného rebríčka Forbes 30pod30.

Unikátne ocenenie

Medzinárodná súťaž Vision Awards ocenila po 23-krát výnimočné inovácie, ktoré však vyhlasujú len raz za dva roky na veľtrhu strojového videnia v Stuttgarte. Šesťčlenná medzinárodná odborná porota vyberala tentoraz spomedzi 50 prihlásených produktov. Okrem súťaže sa na podujatí každé dva roky predstavujú svetoví lídri v strojom videní a sprevádzajú ho mnohé diskusné fóra, prehliadky či výstavy.

Hlavné foto: Predstavitelia Photoneo, druhý zľava VP of Sales & Marketing Branislav Puliš, CTO Tomáš Kovačovský (tretí zľava), CEO Ján Žižka (štvrtý zľava) a piaty zľava Director of AI & Co-founder Michal Malý. Zdroj: archív Photoneo