10. augusta 2018

Najväčší youtuber zo Slovenska žije v Los Angeles, priamo v centre Hollywoodu. Dávid Dobrík sa síce narodil v Košiciach, no ako dieťa sa presťahoval do USA. Dnes má 22 rokov a na YouTube už zarobil niekoľko miliónov dolárov. Po slovensky sa mu hovoriť nechce, no slovenčine rozumie a autorizoval v nej aj tento rozhovor.

Kedy ste sa presťahovali do USA?

Na začiatku odišiel do USA otec, pozrieť sa, aké to tam je. Medzičasom som zostal doma s mamou, mal som päť rokov. Po roku sa nám podarilo prísť za otcom, presťahovali sme sa do Toleda v Ohiu. Neskôr sme sa presťahovali do Chicaga – a pár mesiacov medzi tým som strávil na Slovensku so starými rodičmi, kým si rodičia našli bývanie a prácu.

Trénuje hollywoodske celebrity. Jeho klientmi boli aj herci z 50 odtieňov sivej

Počas toho obdobia som začal chodiť do prvej triedy, no už po troch mesiacoch som išiel späť za nimi. Starí rodičia ma „naložili“ do lietadla na košickom letisku a  rodičia ma vyzdvihli v Chicagu. Musel som byť otravný, celý let som preplakal. Keď ma chceli letušky utíšiť, dali mi možnosť ísť za pilotom do kokpitu. No bol som hanblivé dieťa, odmietol som. Dodnes si to vyčítam (smiech).

Ako vyzerali vaše školské časy?

Najviac som sa učil od učiteľov. Boli to „skutoční ľudia“ – mali svoje príbehy, ktoré som rád počúval. Navyše, nikdy nás netrestali za to, že sme nemali domácu úlohu. Nebrali to príliš vážne, vedeli, že sú aj dôležitejšie veci. Skrátka, naučili ma vyrovnať sa s problémami s pokojom a rozvahou.

Ďalšiu dôležitú vec ma naučil otec. Či je človek smetiarom, alebo manažérom, otec každému vždy hovorí: „Rob svoju robotu najlepšie, ako vieš.“

Dávid získal prvých fanúšikov ako 17-ročný so šesťsekundovými videami na sociálnej sieti Vine. Dávid získal prvých fanúšikov ako 17-ročný so šesťsekundovými videami na sociálnej sieti Vine. Foto: archív Dávid Dobrík

Práve vtedy ste začali s prvými vlogmi?

Bolo to počas strednej školy, moja spolužiačka Natalie mi ukázala Vine, aplikáciu na robenie šesťsekundových videí (v roku 2013 ju spustila sociálna sieť Twitter). Mne sa to zapáčilo, začal som robiť vlastné videá. Po pár mesiacoch som mal už 100-tisíc followerov. Na začiatku mi najviac pomáhali kamaráti.

Ich živobytím je YouTube. Toto sú najbohatší hráči na svete (rebríček)

Pamätám si, ako sme boli na večeri v Buffalo Wild Wings, keď som dostal ponuku na prvú komerčnú spoluprácu. Môj vtedajší honorár bol 50 dolárov. Boli z toho úplne hotoví, smiali sa, že ich môžem na tú večeru pozvať. To boli prvé peniaze, ktoré som zarobil na internete.

Mali ste medzičasom aj nejakú inú brigádu?

Pracoval som ako čašník v zariadení pre dôchodcov. Bol som tam desať mesiacov, no mzdu som si vypýtal až po tom, čo som sa rozhodol presťahovať do Los Angeles (LA). Mal som už 800-tisíc followerov a v tom čase bolo bežné, že sa úspešní vineri sťahovali do LA.

Mal som vtedy 18 rokov, bol som po prvom semestri univerzity, keď som sa rozhodol s ňou skončiť. No skúste to povedať rodičom…

Ako na to reagovali?

Neboli z toho nadšení. Pamätám si, ako sa na mňa nechápavo pozerali a pýtali sa: „Čo sa chceš presťahovať do Hollywoodu?“ Presne to bol môj plán. Dal som sa dokopy s ďalším vinerom a s dvoma kamarátmi zo strednej školy a nasťahovali sme sa do malého bytu na Hollywood Boulevard.

Dávid získal v roku 2017 ocenenie Breakout Creator pre najväčšiu vychádzajúcu hviezdu na poli vlogovania na Streamy Awards v Los Angeles. Dávid získal v roku 2017 ocenenie Breakout Creator pre najväčšiu vychádzajúcu hviezdu na poli vlogovania na Streamy Awards v Los Angeles. Foto: archív Dávid Dobrík

Ako sa vám zo začiatku darilo uživiť sa?

Keď som prišiel do LA, mal som na účte 1 600 dolárov. To je príšerne málo, ak žijete uprostred Hollywoodu. Hneď prvý deň sme išli s kamarátmi do obchodu, kúpiť si iba arašidové maslo a pár základných potrieb. Pri pokladnici si od nás vypýtali 25 dolárov. Dodnes si pamätám, ako sme na seba pozreli a docvaklo nám to. „Holy shit.“

Podarilo sa vám zakrátko rozbehnúť si kariéru tak, ako ste si predstavovali?

Bol som v zopár reklamách, no to, čo som chcel robiť najviac – videá – mi išlo najťažšie. Na svoju stránku som pridával iba jedno šesťsekundové video týždenne. Bol som presvedčený, že tam môžem dať iba perfektné videá, a tak som radšej nepridával takmer žiadne.

Namiesto toho som začal zarábať na druhom účte na Vine, ktorý som si vytvoril. Pridával som tam zostrihy z najlepších videí na internete. Nevytváral som žiaden kreatívny obsah, robil som čisto biznis. Platili mi rôzne spoločnosti a aplikácie za to, že som ich zdieľal na svojej stránke. Zarábal som tisíc dolárov týždenne. To jediné mi pomohlo platiť nájom v LA.

V čom bol problém?

Neustále ma trápilo, že som nemal dosť dobré nápady na videá. Potom som si povedal, že nemôžem na seba tak tlačiť, a príde to samo, keď sa trocha uvoľním.

Boli ste jedným z prvých vinerov, ktorí prešli na YouTube. Aká bola za tým logika?

Vine postupne upadal a vlogeri sa začínali hromadne presúvať na tento kanál. Bránil som sa tomu, ako sa len dalo, no napokon som prešiel na YouTube aj ja. Postupne sa mi práca s kamerou zapáčila. A po štyroch mesiacoch som si uvedomil, že dokážem z videí na YouTube zaplatiť nájom.

Zmenilo sa nejako vaše fungovanie, čo sa týka pridávania obsahu?

Naučil som sa byť sám sebe šéfom. Tiež som sa rozhodol zmeniť stratégiu a pridávať videá každý druhý deň. Bez ohľadu na to, či pôjde o dobré video, alebo či bude o ničom.

Ako dlho trvá nakrúcanie a strihanie jedného videa?

Pohltí ma to na celý deň, nad ničím iným nepremýšľam, nič iné nerobím. Na konci mám nakrútené aspoň dve hodiny záberov, ktoré niekoľko hodín strihám a vznikne z toho video, ktoré má 4 minúty a 20 sekúnd. Ľudí nezaujíma, že hodinu nakupujete, chcú vidieť tie dva vtipné momenty.

To som sa naučil z Vine, kde bolo každé video obmedzené na šesť sekúnd. Preto sú moje videá také zábavné – je tam natlačeného veľa materiálu do krátkeho času. Pokiaľ mi dáte niekoľko hodín záberov z nakrúcania Titanicu, zostrihám ich do štvorminútovej komédie, to mi verte.

David & Josh visit Uncle Jesse

A post shared by DAVID DOBRIK (@daviddobrik) on

Koľko zarábate dokopy na videách, spoluprácach a na predanom tovare?

Predchádzajúce daňové obdobie som zarobil 1,3 milióna dolárov. Tento rok to bude viac ako 3 milióny dolárov. No nechcem to brať ako nič dané, o pár rokov to môže byť omnoho viac, ale aj omnoho menej.

Na čom všetkom zarábate ako youtuber?

Peniaze mám z predaja merchandise (tovaru, ktorý predáva pod svojím menom, pozn. red.) a z rôznych komerčných spoluprác so značkami. No a, samozrejme, z podcastov a videí na YouTube. Nikdy však nepremýšľam nad tým, koľko peňazí zarábam.

Skúsme si to prejsť postupne. Koľko dokážete zarobiť na videách na YouTube?

Pred rokom som zarábal za mesiac toľko, ako dnes za päť – šesť mesiacov. Dnes zarábam naozaj možno 25 percent z čoho, čo predtým. Boli to šialené peniaze.

Môžete byť konkrétnejší?

Kedysi to boli státisíce dolárov mesačne, dnes je to menej ako 100-tisíc. Najviac mi uškodila minuloročná reklamná apokalypsa na YouTube…

Čo máte na mysli, keď hovoríte „reklamná apokalypsa“?

PewDiePie (najsledovanejší youtuber na svete pôvodom zo Švédska) si pred rokom vystrelil zo svojich fanúšikov, pridal niekoľko videí, na ktorých hovoril vtipy o Židoch. Neskončilo sa to dobre, veľké spoločnosti ako Coca-Cola, Disney, ktoré ho podporovali, boli nútené reklamy z týchto videí (a často aj z ďalších) stiahnuť.

YouTube prišiel v nadväznosti na to s novou politikou, na základe ktorej začal deliť videá na „rizikové“ a „menej rizikové“, a pred tými prvými nehrá reklamu.

Malo to pre vás nejaké následky?

Dostal som od YouTube možnosť „prečistiť“ si kanál a mohol som opäť zarábať toľko, ako predtým…

Prečistiť si kanál znamená spätne videá cenzurovať?

Presne tak. Bolo by treba vymazať nadávky alebo akékoľvek referencie na návykové látky či na sex. No ja nechcem, aby mi niekto hovoril, čo mám a čo nemám robiť. Moje videá sú zaujímavé preto, lebo sú realistické – nahrávam to, čo vidím. Povedal som im, že nebudem nič mazať, radšej zarobím menej.

Čo to teda pre vás znamenalo?

Poviem to na príklade: videá môjho kamaráta majú okolo 10 miliónov videní mesačne, moje majú 100 miliónov mesačne. Napriek tomu, že jeho videá majú iba desatinu z mojich videní, zarába približne polovicu toho, čo ja. Je to preto, že jeho videá sú „čistejšie“, dostáva lepšiu reklamu.

Príjmy z YouTube si teraz kompenzujete predajom tovaru?

Stále zarábam aj na YouTube. Najmä na tých starších, kde je ešte stále reklama, a ľudia sa k nim naďalej vracajú. Na nových videách to nie je nič veľké, môžem mať tri milióny videní a aj tak niekedy zarobím na ňom iba 75 dolárov. Ale áno, čiastočne to vykrývajú iné spolupráce a merchandise.

Dávid zarába aj na mikinách, tričkách, šiltovkách aj na obaloch na smartfóny. Jeho zatiaľ najpredávanejší produkt je červená mikina s nápisom „Clickbait“. Dávid zarába nielen na videách, ale aj na mikinách, tričkách, šiltovkách aj na obaloch na smartfóny. Jeho zatiaľ najpredávanejší produkt je červená mikina s nápisom „Clickbait“. Foto: Instagram Dávida Dobríka

Čo to znamená, keď sa tovaru darí?

Niekedy zarobím na merchandise 30- až 40-tisíc dolárov mesačne. Keď sa darí, vyšplhá sa to na 200-tisíc dolárov.

Pre lepšiu predstavu, koľko tovaru mesačne predáte?

Najpopulárnejším tovarom je moja červená mikina s nápisom Clickbait. Počas posledných niekoľko mesiacov som z nej predal asi 30-tisíc kusov. Je to pritom jeden z troch až piatich najpredávanejších kúskov merchandisu od youtuberov. Z každého predaného kusa zarobím 80 percent.

Ďalšou časťou vášho príjmu sú komerčné spolupráce. Ktoré značky vás podporujú?

Je ich veľa, pracujem s top značkami. Sú to napríklad Coca-Cola, AT&T, HP, Netflix, McDonald´s, Jack in the box, Burger King, Taco Bell…

Objavujú sa ich produkty vo vašich videách?

To určite nie. Dávam si záležať na tom, aby na videách bolo iba to, čo chcem ja. Na vlogu mi nejde o peniaze, nepotrebujem tam žiadne značky. Tie púšťam na svoj Snapchat. Nahrám pre ne štyri videá, zverejním ich na tejto sociálnej sieti a po 24 hodinách odtiaľ zmiznú. Nemám voči nim žiadne ďalšie záväzky.

Pristavím sa ešte pri vašom biznise. Aký veľký tím ľudí okolo seba máte?

Mojím manažérom je Jack Reed (Cycle Media), ktorý dohaduje spolupráce a rokuje s firmami o cene. On je najdôležitejším človekom, ako jediný má podiel na kontraktoch, ktoré podpisujem. Ďalej mám dvoch agentov, ktorí ma zastupujú, právnika, asistentku. Taktiež dvoch ľudí, ktorí so mnou pripravujú podcasty.

A platím aj MCN (multi channel network) – poskytovateľov doplnkových služieb pre influencerov špeciálne na YouTube. No a v mojich videách budete vidieť partiu 15 kamarátov, no im neplatím (úsmev).

A do čoho investujete zarobené peniaze?

Mám vlastný dom v Los Angeles, práve si chcem kúpiť nový bazén. Popritom  stále platím nájom v prvom byte na Hollywood Boulevard, mám k nemu sentimentálny vzťah. Nedávno som zainvestoval do destilérky, ktorá vyrába tequilu – niežeby ma to nejako zaujímalo, ale zainvestoval do nich kamarát, tak som to pre tú srandu spravil aj ja. A mám aj nejaké bitcoiny.

Dávid ešte ako dieťa medzi svojimi rodičmi – Pavlom Dobríkom a Kristínou Dobríkovou. Dávid ešte ako dieťa medzi svojimi rodičmi – Pavlom Dobríkom a Kristínou Dobríkovou. Foto: archív Dávid Dobrík

Koľko držíte v kryptomenách?

(kontroluje ich stav na mobile) Pri súčasnej hodnote asi 25-tisíc dolárov. No a zbožňujem autá, vidíte, plánujem si kúpiť nové.

Bude to ďalšia Tesla?

Premýšľam skôr nad Lamborghini.

Vráťme sa k videám. Predpokladáte, že sa bude celé televízne odvetvie presúvať na YouTube?

Presne tak. Napriek tomu, že sa celebrity na YouTube stále pozerajú ako na niečo druhoradé, myslím, že o pár rokov ho začnú brať vážne. Niektorí to pochopili už teraz, napríklad Will Smith pridáva vlastné vlogy.

Poznám pár ľudí z televízie, a všetci sa zhodujú v jednom: je to loď, ktorá ide ku dnu. Budúcnosť je v internete, povolanie youtuber bude o pár rokov úplne bežné. Nedávno mi napísal jeden učiteľ, že spravili na škole anketu a až 60 percent detí sa chce stať youtuberom. Nie je to úžasné?

A čo vaše dlhodobé plány? Ako vyzerajú?

Chcem sa stať zabávačom v televíznych šou, ako sú Jimmy Kimmel, Conan O´Brien alebo James Corden. Nemôže to prísť hneď, som príliš mladý, no verím, že sa mi to raz podarí. No nemám žiadne ďalšie plány. Chcem sa sústrediť na to, čím žijem teraz, lebo takto ma to baví.

Hlavná foto: archív Dávid Dobrík

Celý rozhovor sme publikovali v aprílovom Forbese.