30. septembra 2020

Populárny youtuber David Dobrik, pôvodom zo Slovenska, ktorý je v Spojených štátoch amerických známy najmä pre svoje virálne videá, rozdáva na sociálnych sieťach zdarma nové Tesly. Hoci svojich blízkych bežne rád obdarúva luxusnými autami, jeho najnovší počin má v sebe politický odkaz.

David Dobrik iba včera (29. septembra) na svojom účte na instagrame oznámil, že dá svojim fanúšikom päť novučičkých Tesiel, ak ich to presvedčí, aby sa zaregistrovali a išli voliť v nadchádzajúcich prezidentských voľbách.

Američania pôjdu k urnám v utorok 3. novembra, pričom súčasného republikánskeho prezidenta Donalda Trumpa vyzýva demokrat Joe Biden.

Kto chce novú Teslu?

David Dobrik zverejnil na svojich sociálnych sieťach fotografiu, na ktorej stojí pred piatimi novými Teslami modelu 3 v bielej farbe obviazanými veľkou červenou mašľou.

Pri tomto počine sa spojil s neziskovou organizáciou HeadCount, ktorej cieľom je zvýšiť účasť v nadchádzajúcich voľbách. V popise príspevku povzbudzuje svojich fanúšikov, aby zdieľali jeho príbeh na instagrame, označili v ňom svojho kamaráta a išli na stránku neziskovky, kde si ľahko overia, či je zaregistrovaný ako volič.

Reklama

Nový model Tesly 3, ktorý vyšiel z výrobných liniek iba v tomto roku, sa začína na 35-tisíc dolároch. Dobrik sa teda rozhodol podporiť voličskú účasť darom minimálne vo výške 175-tisíc dolárov.

Ďalej na svojich sociálnych sieťach informuje, že fanúšikovia majú čas registrovať sa až do 4. októbra, keď chce vyhodnotiť, kto získa novú Teslu. Dodáva však, že registrácia vo voľbách nie je pre účasť v súťaži nevyhnutná.

HeadCount, americká neziskovka, s ktorou sa Dobrik spojil, je známa najmä pre svoje aktivity na hudobných koncertoch, na ktorých vyzýva ich návštevníkov, aby sa registrovali a prišli potom voliť. Od svojho vzniku v roku 2004 pomohla zaregistrovať vyše 600-tisíc voličov.

Ďalší úspech Dávida Dobríka.
Pôvodom slovenský youtuber získal sošku na People´s Choice Awards

Dobrik pritom propaguje túto výzvu napriek všetkými svojimi sociálnymi sieťami, na ktorých ho ku koncu septembra tohto roka sleduje už vyše 38 miliónov fanúšikov. Najviac sledovateľov má na youtube (18,4 milióna) a na instagrame (14,1 milióna).

Nezabudol ani na populárnu sieť TikTok, kde nahral video, v ktorom prezradil, že ho k tomuto počinu inšpiroval starší príspevok jedného z jeho fanúšikov z augusta tohto roka. Ten tvrdil, že David Dobrik ma taký veľký vplyv na generáciu Z a mileniálov, a že keby skutočne chcel, mohol by v týchto vekových kategóriách zvýšiť voličskú účasť pokojne aj na 100 percent.

Dobrik voliť nemôže

Zaujímavosťou je, že sám David Dobrik v nadchádzajúcich prezidentských voľbách nemôže voliť. Narodil sa na východe Slovenska a ako malé dieťa sa spolu s rodičmi presťahoval do USA, kde občianstvo získal až na základe DACA (Deferred Action for Childhood Arrivals – zákon, ktorým Obama legitimizoval občianstvo detí nelegálnych prisťahovalcov).

Práve tento imigrantský status často vo svojich videách zmieňuje, rovnako ako aj slovenský pôvod. David Dobrik je pritom jednou z najväčších hviezd na sociálnych sieťach.

30pod30: Najsledovanejší youtuber zo Slovenska.
Dávid Dobrík zarába milióny

Preslávil sa najmä krátkymi, 4-minútovými videami, ktoré nakrúca spolu so svojimi kamarátmi v Los Angeles, aj keď počas pandémie koronavírusu si dal na chvíľu od sociálnych sietí pokoj.

Teda, s výnimkou krátkeho videa, v ktorom rozdával elektroniku okoloidúcim a ktoré vzniklo v spolupráci s herným štúdiom Electronic Arts (EA).

David Dobrik bol aj členom slovenského rebríčka Forbes 30pod30 spred dvoch rokov, pričom pri tejto príležitosti poskytol slovenskej edícii Forbesu rozhovor.

Reklama

Na margo svojej záľuby v rozdávaní darčekov druhým ľuďom povedal: „Mám slabosť pre ľudské reakcie. Dávam im preto darčeky, lístky, poukazy, netradičné zvieratá, občas ich vydesím alebo nachytám. Chcem zachytiť ich výraz, je to moja obsesia sledovať, ako sa ľudia tvária.“

V minulosti daroval svojim blízkym okrem luxuných automobilov aj krokodíla či kenguru.

Autorkou článku je redaktorka amerického Forbesu Carlie Porterfield, ktorá píše o novinkách z celého sveta. Článok vznikol s prispením Forbes Slovensko. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?