26. novembra 2021

Ak by ste si mali vybrať jedného človeka na opustený ostrov, vyberte si Milana Kovalančíka. Je dosť pravdepodobné, že do roka-dvoch bude na pobreží postavená nielen loď, ale aj prístav a štvrť bungalovov s čulým turistickým ruchom. Rodinná firma Mobilonline, ktorú v Lučenci založil spolu s manželkou Tatianou, vďaka skvelým hospodárskym výsledkom už dvakrát získala ocenenie Diamanty slovenského biznisu za stredné Slovensko. No tým sa ich aktivity zďaleka nekončia.

Energický šéf a zakladateľ spoločnosti Mobilonline, ktorá je dvojkou v predaji mobilných telefónov na slovenskom trhu, nedávno úspešne dokončil rekonštrukciu smaltovne z 19. storočia, presťahoval do nej centrálu firmy a prevzal si cenu Diamanty slovenského biznisu.

Dnes už stavia byty pre zamestnancov po vzore podnikateľskej legendy Tomáša Baťu, rozbieha výkup a predaj použitých laptopov a pripravuje expanziu na maďarský a rumunský trh.

Chceme ďalej rásť a zlepšovať sa, tvrdia spoluvlastníci firmy Mobilonline manželia Tatiana a Milan Kovalančíkovci. Foto: Miro Nôta

„Niekedy musím zasiahnuť a trochu manžela spomaliť, aby sme všetky projekty dokázali dotiahnuť do detailov,“ hovorí Tatiana Kovalančíková, ktorá je polovičnou spoluvlastníčkou firmy.

Začiatky v biznise

Milan Kovalančík v sebe objavil vášeň pre podnikanie už na vysokej škole a hneď, ako mu to úspory umožnili, vrhol sa do vlastného biznisu. Vo Zvolene si v jednom z podchodov prenajal miniatúrny stánok a začal predávať čoraz populárnejšie mobilné telefóny.

Reklama

Obľuba a dopyt po modernom zariadení, ale najmä talent obchodníka, nadšenie pre biznis a prekypujúca energia mladého podnikateľa rýchlo viedli k ďalším a väčším predajniam v regióne. „Časom sme aj vďaka boomu obchodných centier otvárali niekoľko pobočiek ročne,“ hovorí šéf Mobilonline.

Firma aktuálne ponúka telefóny a ich príslušenstvo v sieti 56 kamenných predajní po celom Slovensku.

Novú centrálu Mobilonline v bývalej Rakottayovej továrni na smaltovaný riad rekonštruovali architekti z GutGut. Foto: archív M. Kovalančíka

Chlapec pre všetko

Rozmach z malej na strednú spoločnosť však priniesol tradičné problémy spojené s rastom. „Začiatky boli úžasné, bol som predajca, marketér aj manažér, svoje nadšenie som vedel pretaviť do všetkých oblastí podnikania a zdalo sa mi, že žiadny problém ma nezastaví,“ spomína.

No s otváraním nových predajní a náborom ďalších predajcov postupne zisťoval, že zápal pre vec a nadobudnuté skúsenosti nie je jednoduché preniesť na všetkých. „Postupne sa zo mňa stal chlapec pre všetko, za ktorým každý chodí so žiadosťou o pomoc pri riešení nejakého problému. Zistil som, že nemám čas na rozvoj firmy,“ vysvetľuje.

Nepomohol ani systém zaúčania nových predajcov „starými“. Tí totiž neradi pomáhali menej šikovným kolegom na úkor svojho času, ktorý mohli premeniť na odmeny za predaj telefónov.

Vlastná akadémia

Riešenie našli Kovalančíkovci v systematickom vzdelávaní zamestnancov. Všetky svoje skúsenosti z predaja telefónov či prevádzky pobočky spracovali do podoby praktického manuálu. Ten musia zamestnanci ovládať, aby dokázali samostatne a úspešne viesť „svoju“ predajňu.

„Vždy sa pýtame predajcov, či im návody pomáhajú a či v tom vidia prínos. Niektoré sekcie si ich robili samy, keďže sa v tej práci vyznajú najlepšie,“ podčiarkuje Kovalančík. Systém sa osvedčil, a tak firma plánuje rozšíriť vzdelávanie do podoby trojročnej Akadémie, ktorou by mali prechádzať všetci zamestnanci.

Zamestnanci tu nájdu miesta na sústredenú prácu, oddych aj neformálne stretnutia. Foto: archív M. Kovalančíka

Aby vzdelanie neostalo formálne, pracovníci každý mesiac píšu test, ktorý overuje znalosť firemných „best practices“. Získaný počet bodov má vplyv na pohyblivú zložku mzdy.

„Chceme byť stále lepší, makáme na tom a nenechávame veci na náhodu. Pri 150 zamestnancoch si nemôžeme dovoliť chybu,“ tvrdí Tatiana Kovalančíková, ktorá do firmy prišla napriek dobre rozbehnutej kariére finančnej konzultantky.

Pri plate pracovníkov zohľadňujú aj poriadok na pracovisku či komunikáciu so zákazníkom, ktoré overujú mystery shopperi. Najdôležitejší je však úspech pri predaji telefónov.

„Výsledky meriame detailne a každý deň, preto vieme veľmi flexibilne zistiť, že sa niečo deje, a môžeme situáciu promptne riešiť,“ hovorí Milan Kovalančík. Štatistika navyše pomáha firme objektívne a bez sporov medzi kolegami hodnotiť ich prácu.

Ľudia nadovšetko

Neustále dbajú aj na to, aby do kolektívu pribúdali šikovní kolegovia a vyhli sa tým toxickým. „Chcem pracovať s najlepšími. Som ochotný zamestnancom platiť každý mesiac o sto eur vyššiu mzdu ako konkurencia, ale očakávam od každého prístup vlastníka, poctivosť, čestnosť a pozitívne myslenie,“ hovorí Kovalančík.

Aj v tejto oblasti sa firma snaží vyhnúť chybám pomocou detailného manuálu na výber zamestnancov. Jeho súčasťou je dotazník, ktorý uchádzači o prácu vypĺňajú v prvom kole – priamo na webe Mobilonline alebo na stránke portálu Profesia.

Rekonštrukcia Smaltovne v Lučenci pokračuje, v zadnej časti vyrastú byty pre zamestnancov firmy Mobilonline. Foto: archív M. Kovalančíka

Kovalančík sa pri jeho zostavovaní inšpiroval u najlepších v biznise, dokonca sa prihlásil na pozíciu v Google. Uchádzačov v ňom čakajú neľahké otázky: „Čo vyzerá ako polovica jablka?“ alebo „Čo si myslíte o ľuďoch?“. Kto prejde dotazníkom, čaká ho telefonický pohovor a v treťom kole osobné stretnutie. 

Napriek nedostatku pracovnej sily na trhu práce Mobilonline eviduje na väčšine otvorených pozícií desiatky záujemcov. „Jedna vec je dobrý plat, ale funguje aj to, že artikel, ktorý predávame, je veľmi trendy,“ priznáva pani Kovalančíková.

Pandémia im dala zabrať

Odídete s odstupným, ale navždy. Alebo budete nejaký čas plávať vedľa lode, aby sa nepotopila, a potom vás vezmem späť na palubu. Takúto ponuku dal Milan Kovalančík desiatkam pracovníkov firmy po vypuknutí prvej vlny pandémie a následnom zatváraní obchodov. Vtedy prepustili väčšinu svojich zamestnancov. Dvaja zo sto ponuku vedenia odmietli a našli si inú prácu.

Nekompromisný postup firmu zachránil a umožnil jej udržať si všetky pobočky, vziať späť takmer všetkých prepustených ľudí a úspešne pokračovať v zápase s konkurenciou. 

Reklama
Vzdelávaniu pripisujú manželia Kovalančíkovci veľký význam pre rozvoj a úspech firmy. Foto: T. Nejedlý

Pandémia tiež vystrelila záujem o predaj telefónov cez e-shop. „Cez predajne predávame v normálnom období približne sedem z desiatich telefónov a zvyšok online. Počas pandémie sa ten podiel otočil,“ hovorí Kovalančík.

Napriek tomu považujú manželia za kľúčovú práve sieť kamenných obchodov. Najmä v regiónoch je totiž osobný kontakt a poradenstvo pri výbere telefónu rozhodujúci prvok pre zákazníka.

Digitálnu vetvu predaja chce Mobilonline posilňovať spustením živých streamov z predstavovania nových produktov. Vyše polhodinové živé vysielanie v prítomnosti novinára, influencera a majiteľa firmy je jednou z inovácií, ktorými sa firma usiluje nezaspať na vavrínoch.

Výkup telefónov a laptopov

Ďalšou inováciou je softvér, ktorý bude schopný automaticky naceňovať notebooky. Hotový by mal byť tento rok a Milan Kovalančík chce vďaka nemu spustiť biznis, ktorý sa Slovensku zatiaľ vyhol – výkup, repasovanie a predaj laptopov.

Návštevníkovi stránky stačí naklikať parametre prístroja, ktorého sa chce zbaviť, a aplikácia okamžite ponúkne cenu, za ktorú je firma ochotná kus odkúpiť.

Softvér dokáže určiť cenu 1500 rôznych druhov výpočtovej techniky a Kovalančíkovci ho chcú spustiť začiatkom budúceho roka. „Toto tu ešte nikto nerobí, ale na základe našich dát z výkupu mobilov to dáva skvelý zmysel,“ hovorí Milan Kovalančík nadšene.

Manželia Kovalančíkovci. Foto: Miro Nôta

V predaji telefónov sú síce slovenskou dvojkou, no v ich výkupe sú na prvej priečke. Firma vykúpi približne tisíc telefónov za mesiac, ktoré po ošetrení posiela späť na trh. Ľudia radi akceptujú aj poškodený tovar, ak je funkčný a lacný. Chyby krásy im nevadia, dokonca ani puknutý displej.

Takzvanú déčkovú triedu predáva Mobilonline za zlomok pôvodnej ceny. „Je fajn, že takýmto spôsobom pomáhame aj životnému prostrediu, keďže už vyrobené veci ešte niekomu poslúžia a neskončia kdesi v odpade,“ hovorí šéf firmy. 

Expanzia pokračuje

Nové projekty a ďalší rast siete obchodov majú firmu vytiahnuť k ďalším métam. Lučenecký podnikateľ si predsavzal, že Mobilonline raz dosiahne tržby vo výške sto miliónov eur ročne, teda desaťnásobok súčasného obratu.

„Sme stredne veľká firma, ale chceme byť veľká. Tomu aktuálne prispôsobujeme vnútorné nastavenie firmy, smernice a procesy,“ zdôrazňuje. Najbližším cieľom je Budapešť, keďže firma eviduje rastúci záujem o mutáciu svojho e-shopu v maďarčine.

V budúcom roku plánuje Mobilonline otvorenie premiérovej predajne v Budapešti a v prípade úspechu aj v Bukurešti. „Dostal som do vienka množstvo energie, neskutočne rád budujem nové veci, baví ma ísť neustále dopredu a rád ťahám so sebou aj ostatných,“ vysvetľuje ambiciózne plány Milan Kovalančík.

Našli ste chybu? Napíšte na 

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?