27. júla 2021

Oddychové letné čítanie si každý predstavuje inak. Do nášho výberu sme zaradili knihy od autorov z rôznych krajín. Ak náhodou cestujete práve do jednej z nich, určite vám umocní cestovateľský zážitok. Ak aj nie, máme pre vás tip, na akom type dovolenky po tom-ktorom titule siahnuť.   

Ilustrácia: Pistorius & Olšanská

Za letních nocí se tu nespí lehce (antológia poviedok z fínskeho severu)

Autori z: Fínska
Odporúčame k: ležaniu na pláži v letovisku

Poviedky sú skvelý dovolenkový žáner – vyberiete si z ponuky toľko, koľko práve zvládnete, ako v hotelovom bufete. Hoci fínski spisovatelia nie sú na Slovensku takí populárni ako napríklad autori severských detektívok, drsný humor Daniela Katza či Arta Paasilinnu má svojich fanúšikov aj u nás.

V tejto knihe sa prezentuje 12 iných autorov, ktorí píšu o fínskom severe. Čaká vás vtipná sebairónia typická pre ľudí z nehostinných krajov. Chladivé je nielen prostredie, ale často aj zápletka, takže na chvíľu zabudnete na horúčavu okolo vás.  

Ilustrácia: Host

Liou Cch’-sin – Problém tří těles

Autor z: Číny
Odporúčame k: rodinnej dovolenke

Reklama

Sú dovolenky, na ktorých si treba vytvoriť vnútornú dovolenku. Ak ste sa s partiou priateľov odhodlali na veľkú spoločnú dovolenku s deťmi, ich neustály džavot zrejme občasne preruší len ich plač. V tom prípade určite padne vhod román, ktorý aspoň vašu myseľ dostane ďaleko preďaleko.

Toto fascinujúce sci-fi vás zavedie minimálne do Číny, ale pre istotu aj do iných galaxií. Napätie strieda filozofia o ľudskom rode a hoci knihe vyčítajú trochu kostrbaté správanie sa postáv, po pár náročných dovolenkových dňoch preň budete mať pochopenie.  

Ilustrácia: Serpent’s Tail

Simon Rich – The Last Girlfriend on Earth

Autor z: USA
Odporúčame k: výlete vo dvojici

Dovolenka je aj testom vzťahu. Keď vás s polovičkou pochytí „ponorka“, je dobré vedieť, že partnerské krízy sa týkajú aj iných. Akékoľvek napätie uvoľní napríklad text o astronautovi, ktorý žiada NASA, aby mu nariadila experiment, vďaka ktorému by zbalil kolegyňu na vesmírnej stanici.

Simon Rich v 30 poviedkach mapuje trampoty lásky od praveku po ďalekú budúcnosť. „O randení v pred-internetovej ére toho nevieme veľa, ale musel to byť traumatizujúci zážitok,“ píšu v nej archeológovia. Snáď to vďaka knihe bude o niečo menšia trauma.     

Ilustrácia: Absynt

Sergej Dovlatov – Kufor

Autor z: Ruska
Odporúčame k: stopovaniu po Európe 

Stopuje sa väčšinou s ruksakom, ale vy si vezmite aj Kufor. Sergej Dovlatov do takto nazvanej knihy zbalil v niekoľkých textoch svoj život v Sovietskom zväze, kde žil predtým, než emigroval do USA.

Píše aj o tom, ako bolo potrebné preukázať neskutočnú vynaliezavosť, odvahu či drzosť, aby človek v tom režime dokázal fungovať. A aj tak mohol skončiť ako 38-ročný vyhnanec, ktorého majetok sa zmestil do jediného kufra.

V ťažkých chvíľach stopovania v ére korony vás jeho schopnosť zasmiať sa aj na tragédiách určite psychicky vzpruží.   

Ilustrácia: Artforum

Etgar Keret – Porucha na kraji galaxie

Autor z: Izraela
Odporúčame k: mestskej turistike

Ak sa odhodláte po pandémii opäť lietať do Ryanair metropol, nechajte si v príručnej batožine miesto na túto knižku. Izraelský majster poviedky v novej zbierke sviežo opisuje súčasný svet, ktorý sa z roka na rok stáva bizarnejším.

Niektorí komici hovoria, že svet už píše repliky za nich, to však nie je Keretov prípad. Jeho fantázia baví. Ako v poviedke rebrík, kde kritizujú nešťastného anjela, ktorý podozrivo pripomína zamestnanca korporátu: „Nejde o výraz tvojej tváre, ale to, čo je za ním. Všetci sme tu… ako to povedať. Šťastní,“ karhá ho šéf.

Ilustrácia: OZ Brak

Daniel Majling – Zóna

Autor zo: Slovenska
Odporúčame k: blúdeniu po technických pamiatkach

Nik nespravil Gemeru takú reklamu ako združenie Čierne diery, ktoré tu rozvíja viacero aktivít na záchranu pamiatok. Ak sa aj vy chystáte na roadtrip po tejto oblasti, siahnite po skvelom komikse rodáka z Revúcej Daniela Majlinga.

Do príbehu pridruží aj okolité regióny a v tejto tajomnej Zóne rozvíja napínavý a hlavne vtipný príbeh. Už na prebale pobaví mystifikácia, ktorú píše Franz Kafka: „Po pol roku som sa z Rimavskej Soboty vrátil späť do Prahy. Veci, ktoré som napísal v Sobote, som spálil. Boli strašidelne pochmúrne.“

Text je súčasťou série článkov, ktorá prináša praktické tipy a rady, ako si čo najviac užiť leto. Pozrite si aj ďalšie:

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?