20. júla 2021

Aké knihy by ste si mali čítať s malými deťmi a aké odporučiť školákom, aby leto strávili nielen so zábavnými, ale aj poučnými knihami? Na túto otázku nám pomohli nájsť odpoveď Alžbeta Uríková a Viktória Marcinová z projektu Krajina čitateľov, ktorý sa v rámci kníhkupectva Martinus venuje podpore čítania pre deti a mládež. Tu sú ich odporúčania, zoradené podľa vekových kategórií.

3 – 6 rokov: škôlkari a predškoláci

Simona Čechová: František z kompostu, Monokel, 2020

Kompostovanie je jedna z populárnych tém súčasnosti. A kto by vám o komposte vedel povedať viac, než dážďovka? František má však pochybnosti o tom, či je jeho práca dosť užitočná. Pri čítaní sa môžete s deťmi presvedčiť o opaku. Autorská kniha Simony Čechovej je skvelým a krásnym doplnkom každej eko-knižnice. Na záver sa ešte dozviete pár faktov o skutočnom živote dážďoviek aj o samotnom kompostovaní.

Marek Vadas, Daniela Olejníková: Krutá Marta, OZ Brak, 2020

Reklama

Byť ohľaduplný k životu a potrebám iných sa zdá byť jednoduché. Hlavne ak tí „iní“ sú zvieratá. Marta je fajn dievča, ktoré má veľa kamarátov. Prečo teda Krutá Marta? Cez prázdniny ju tak volajú zvieratá na dvore starej mamy. Ťahať mačku za fúzy, kravu za chvost či strašiť kuriatka, to sa skrátka nerobí. Zvieratá si nakoniec poradia a Marta zistí, že báť sa a ubližovať menším nie je nič príjemné.

6 – 9 rokov (1. stupeň ZŠ)

Guillaume Duprat: Zooptika – Ako vidia zvieratá, Ikar 2020

Zistiť, ako rôzne veci vidia iní, je vždy fascinujúce. Možno už viete, že pes je farboslepý, ale ako vidí žaba, krava či netopier? A ktoré zviera si vidí aj za chrbát? To všetko si nielen prečítate, ale aj uvidíte v knihe Zooptika. K radosti z objavovania prispievajú aj obľúbené odklápacie okienka.

Piotr Socha Wojciech Grajkowski: Stromy, Slovart 2018

Knihy Piotra Sochu patria k jedným z najzaujímavejších ilustrovaných encyklopédií pre deti. Veľkolepé obrázky vás ihneď ohromia a množstvo rôznorodých a zaujímavých informácií vás dostane pekne postupne. Ako strom rastie, druhy stromov, ale aj kapitoly z histórie či symboliky nájdete práve v tejto knihe. Ak sa vám štýl autorov zapáči, určite si prečítajte aj Včely.

Monika Kompaníková: Koniec sveta a čo je za ním, Artforum 2019

Ema a Timi žijú s mamou v malom byte obrovského paneláku na kraji veľkomesta. Do ich jednotvárneho života však vnikne záhadný cudzinec, z ktorého sa stane nový priateľ detí. Rozpráva im fascinujúce príbehy o živočíchoch a rastlinách, ktoré vedia prežiť v tých najextrémnejších podmienkach. V knihe nájdete trochu dobrodružstva, napätia a množstvo zaujímavých vecí. Súrodenci nakoniec zistia, že aj na konci sveta sa dá nájsť lúka plná svetlušiek. Hlavne, ak máte priateľa, ktorý vám ju pomôže objaviť.

10 – 13 rokov (2. stupeň ZŠ)

Rosanne Parry: Vlk menom Tulák, Ikar 2020

Tulák je skutočný vlk, ktorý žije v štáte Oregon. Jeho dlhá cesta krajinou inšpirovala autorku, aby napísala výnimočnú knihu o živote vlkov. Všetko je v nej zobrazené bez príkras: drsná príroda, nepriateľskí ľudia, ale aj dôvera, ochrana vlastnej rodiny a potreba bezpečného miesta pre život. Tulák sa počas putovania mení z hravého vĺčaťa na mladého vlka a v závere aj na hrdého partnera, otca a vodcu svorky. Výborný príbeh pre tých, ktorí vedia, že všetko živé má v prírode svoje miesto.

Serena Viola, Gianumberto Accinelli: Efekt domina alebo neviditeľné pradivo prírody, Tatran 202

Hľadanie súvislostí a vzťahov v prírode sa v tejto knihe zdá byť takmer ako detektívne pátranie. Čo majú spoločné komáre so statikou striech, kométy a chobotnice, či prečo pršali mačky z oblohy? Dozviete sa, ako necitlivé zásahy ľudí narúšajú funkčný ekosystém, a že žiaden čin nie je bez následkov. Fascinujúce témy dopĺňajú ilustrácie, ktoré ocenia malí aj veľkí milovníci umenia.

Edgar Bak. Joanna Olech: Egaliterra – Ilustrovaná kniha o rovnoprávnosti, 82 Book and Design Shop, 2019

Reklama

Egaliterra je knihou pre náročnejších čitateľov. Minimalistické ilustrácie s pomocou mála textu trefne zobrazujú našu ešte stále neutešenú realitu. Egaliterra je krajina, kde sú si modrí aj ružoví medvedíci rovní. Zákony však, ako sa zdá na obrázkoch, tak úplne neplatia. Ak hľadáte knihu, ktorou môžete s deťmi otvoriť rozhovory o rovnoprávnosti, táto je ideálna.

Text je súčasťou série článkov, ktorá ponúka praktické tipy a rady, ako si čo najviac užiť leto. Články vám prinášame aj v spolupráci s odborníkmi a ľuďmi „z fachu“:

Chystáte sa na opekačku? Tipy od šéfkuchára, ako ju povýšiť na novú úroveň

Je vám teplo a potrebujete sa schladiť? Lekárka poradí, ako prežiť horúce dni

Vína na leto: ak ho správne zachladíte, osvieži vás aj červené

Ako zabaviť deti? Niekedy pomôže aj tablet, no lepšie je, ak im venujete svoj čas

Ako zvládnuť beh alebo tréning v horúčavách? Radí bežecký tréner

Horúčava a jedlo na každom rohu: Tipy ako si v sezóne grilovačiek nepokaziť žalúdok

Máte chuť na pizzu? 6 tipov na podniky v Bratislave, kde vám pizzu upečú Taliani

Nechce sa vám šoférovať? Zoberte sa a poďte na výlet zážitkovým vlakom

Kam na výlet? Týchto 6 netradičných múzeí na Slovensku si vás získa

Uvarte si niečo chutné a jednoduché: Dva letné recepty od šéfkuchára Michala Konráda

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?