11. júla 2021

Čo robiť počas dlhých letných dní? Máme pre vás niekoľko redakčných tipov na nevšedné múzeá, ktoré si určite získajú vaše srdce. Na svoje si prídu deti aj dospelí, milovníci veteránov, zbraní, ilúzií, objavitelia aj historici a dokonca vám poskytnú aj schladenie v podzemí – to vám počas horúceho leta určite padne vhod.

Baňa Starovšechsvätých v Hodruši – Hámroch

V Banskej Štiavnici bude iste veľa ľudí, avšak toto múzeum na druhej strane kopca smerom k Hronu je menej známe a hádam bude aj menej plné. Banícku minulosť prezentuje skutočne veľkoryso, budujú ho už celé desaťročia baníci zo spoločnosti Slovenská banská, ktorá v ťažbe dodnes podniká.

Hodrušské hlbiny sú otvorené každý deň od 9.00 hodiny (dostupnosť voľných termínov si treba overiť). Expozície prezentujú tak minerály a horniny, ako aj archeologické nálezy, množstvo baníckych nástrojov či oblečenia – a predovšetkým je tu podzemná expozícia.

Foto: Baňa Starovšechsvätých/Hodrusskehlbiny.sk

Pred tromi či piatimi storočiami boli stredoslovenské banské mestá skutočnou baníckou veľmocou – a v Hodruši to je vidieť.

Technické moto múzeum/Múzeum veteránov – Nováky

Technické moto múzeum alebo Múzeum veteránov v Novákoch ponúka nevšedný pohľad do minulosti. Okrem vyleštených retro motocyklov tu nájdete aj iné skvosty z čias starých otcov, ktoré boli kedysi bežnou súčasťou našich životov, no dnes by sa deti pri pohľade na ne len spýtavo pozerali. V areáli je aj múzeum hračiek, ktorého návšteva je už v cene.

Reklama

Milovníci a obdivovatelia technických skvostov z minulého storočia si určite prídu na svoje. Expozícia veteránov je naozaj široká – od legendárnej Škody Tudor zo štyridsiateho deviateho cez elegantnú „Čezetu“ 98 z roku 1934 až po Tatru 603 zo 70. rokov a množstvo ďalších. 

Niektoré veterány si dokonca môžete prenajať na svadbu. Príchod nevesty ako z retro filmu v ikonickom Renaulte Celtaquatre z roku 1936 je zážitkom na celý život. A ako hovorí majiteľ múzea: „Najkrajší kus nábytku v obývačke je auto alebo motorka z čias prvej československej republiky.“

Foto: Technické moto múzeum/Muzeumveteranov.sk

Otvorené je každý deň od 10. do 17. hodiny a vstupné je takmer symbolické – 5 eur pre dospelého a 3 eurá pre deti do 12 rokov. Pri príchode sa treba nahlásiť na čerpacej stanici vedľa múzea (aké trefné).

Galéria optických ilúzií Tricklandia – Starý Smokovec

Keď budete v Tatrách, ale počasie sa nevydarí, alebo sa vám už nebude chcieť chodiť po horách, Tricklandia je výborným náhradným programom.

Hodinový vstup je ideálne dlhý aj pre deti. Tie sa vďaka ilúziám a vizuálnym efektom budú cítiť ako v rozprávke. Dospelým však tiež dobre pande presvedčiť sa, že nie vždy je všetko také, ako sa na prvý pohľad zdá.

Otvárajú o deviatej, no v letnej sezóne je dobré si lístky dopredu zarezervovať. Pre ešte lepší zážitok si pred návštevou môžete stiahnuť mobilnú aplikáciu. Určite si nezabudnite mobil alebo fotoaparát. Niektoré ilúzie totiž vyniknú až na fotkách.

Petržalské bunkre – Bratislava

V 30. rokoch minulého storočia vybudovali na hraniciach Československa sústavu vojenských objektov, ktoré mali chrániť republiku pred útokom zo strany jej susedov – podľa vzoru známej francúzskej Maginotovej línie. Časť opevnenia sa vybudovala aj v Petržalke.

Počas vojny napokon bunkre do bojov nezasiahli a ďalšie štyri desaťročia boli v nedostupnej pohraničnej zóne. Pred schátraním ich však v 21. storočí zachránili nadšenci.

Prehliadku dobových fotografií, zbraní a vybavenia bunkrov nájdete hneď v dvoch múzeách, ktoré sa nachádzajú priamo v bunkroch. Neďaleko hraničného priechodu Berg už 10 rokov funguje Múzeum Petržalského opevnenia (B-S 4 Lány), ktoré je otvorené od apríla do októbra počas sobôt od 14. do 18. hodiny.

Vedľa vojenského cintorína na Kopčanoch, kde sú pochovaní vojaci z 1. svetovej vojny, zase nájdete vojenské múzeum v bunkri B-S 8 Hřbitov. Otvorené je denne od 14. do 18. hodiny. Vyberte sa na bicykli po starej pohraničiarskej ceste a navštívte oba.  

Múzeum bábkarských kultúr a hračiek – Hrad Modrý Kameň

Tradičné marionety kočovných bábkarov, rodinné bábkové divadlá s originálnymi dekoráciami či artefakty z tvorby profesionálnych bábkových divadiel na Slovensku. Hradný areál Modrý Kameň v okrese Veľký Krtíš, ktorý tvorí zrúcanina gotického hradu z 12. storočia a barokový kaštieľ z roku 1730, je u nás jediným špecializovaným múzeom so zameraním na bábkové divadlo a hračky.

Zbierkový fond múzea vystavuje viac ako 17-tisíc predmetov. Organizujú tam však aj viacero podujatí, ako Bábkové divadelné dni či tvorivé výtvarné dielne. Nachádza sa tu aj stála expozícia o histórii hradu a zakladateľskom uhorskom rode Balašovcov. Podzemie ukrýva rozsiahle chodby ručne vysekané do pieskovcového masívu.

Slovenské múzeum máp – Banská Bystrica

Zaujíma vás kartografia? Ak by aj nie, na tomto mieste sa určite nudiť nebudete a zabavia sa aj vaše ratolesti. Toto totiž nie je iba výstava máp, ale interaktívne múzeum. Môžete si vyskúšať, ako sa pripravuje mapa, vytvoriť si vlastný model krajiny a dozviete sa tiež, čo robí geodet či aká je história kartografie, alebo to, či je zem naozaj guľatá.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Slovenské múzeum máp (@slovenskemuzeummap)

Reklama

Oficiálne otváracie hodiny sú od pondelka do piatka medzi 9. a  15. hodinou, ale dobré je zavolať si a informovať sa, prípadne si vopred rezervovať termín návštevy.

Text je súčasťou série článkov, ktorá prináša praktické tipy a rady, ako si čo najviac užiť leto.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?