10. júla 2021

Leto je spojené so slnkom, horúcim počasím, dovolenkou, zábavou a pohodou s rodinou alebo priateľmi. Krásne počasie priam zvádza k tomu, aby ste si urobili pekný večer pri dobrom jedle a víne.

V lete ľudia skôr siahajú po šumivom, bielom alebo ružovom víne, červeným sa vyhýbajú s odôvodnením, že je pre nich príliš ťažké. Dnes existuje široká ponuka vín, ale ako sa orientovať pri ich výbere? Ktoré vína si vybrať k dokonalej letnej atmosfére?

Someliérka Denisa Šutáková z Wineplanet.sk spísala pre Forbes.sk tipy na letné chladivé vína spolu s ich špecifikami a jedlami, ktoré výborne doplnia ich chuť:

Osviežujúce bublinky v pohári

Taká široká ponuka Prosecca, aká je dnes, na Slovensku ešte nebola. Prosecco si podmanilo slovenského spotrebiteľa, od lacného supermarketového Prosecca za pár eur až po tie naozaj kvalitné.

Minulý rok „prosečkárov“ potešilo aj uvedenie Prosecca v ružovej verzii. Výroba Prosecco Rosé podlieha prísnym pravidlám, stanovený je nižší výnos, hrozno musí pochádzať z oblasti Treviso a Prosecco Rosé musí tvoriť 85 – 90 percent odrody Glera (základ bieleho Prosecca) a 10 – 15 % Pinot Nero (Rulandské modré).

Reklama

Teplota vína v lete

Pri vínach je veľmi dôležitá práve teplota. Všeobecne platí, že šumivé vína typu sekt, Cava, Crémant, Prosecco alebo neročníkové Champagne sa servírujú pri teplote 7 až 10 °C. Treba rátať s tým, že pri servírovaní sa zvyšuje teplota vína minimálne o jeden stupeň.

Na zníženie teploty vína sa používa tvz. ice bucket, teda nádoba s ľadom a vodou. Existujú aj chladiace tuby, ktoré sa dávajú priamo na fľašu. Tie sú skôr určené pre domáce použitie.

Tipy na Prosecco od someliérky Šutákovej:

 • Terra Serena Pink Prosecco Rose Millesimato 2019,
 • Reya Valdobbiadene Prosecco Superiore,
 • Santa Margherita Prosecco di Valdobbiadene Superiore Brut.

Leto v bielom šate

Zákazníkov, ktorí si myslia, že už vypili všetky vína sveta, pribúda. Klasické biele odrody ako Rizling, Veltlín alebo Tramín sú dnes nahradené odrodami ako Sauvignon, Devín alebo Pálava so zvyškovým cukrom. Práve v lete by ľudia však mali uprednostniť vína suché. Polosuché a polosladké vína organizmus zbytočne zahrievajú.

V lete je tiež lepšie konzumovať ľahšie jedlá, napríklad ryby (pstruh, šťuka, zubáč, morské plody), grilované mäso (hydinové, bravčové, jahňacie), zeleninové alebo ovocné šaláty.

Grilovaný pstruh z domáceho chovu s citrónovou omáčkou sa výborne hodí s rizlingom alebo veltlínom. S grilovanými morskými plodmi ako sú krevety alebo mušle Svätého Jakuba sa výborne snúbi biele burgundské.

Aj pri bielych vínach je dôležitá teplota. Ľahké biele vína sa podávajú pri teplote 9 – 11 °C. Vína so stredne plným telom, ktoré vyzrievali v dubových sudoch, sa pijú pri teplote 11 – 13 °C.

Tipy na biele vína od someliérky Šutákovej:

 • Villa Maria Private Bin Sauvignon Blanc Organic, Nový Zéland,
 • Mascota Vineyards Unánime Chardonnay, Argentína,
 • Prinz von Hessen Riesling Johannisberger Klaus, Nemecko.

Stále populárne rosés

Pred pár rokmi zasiahol Slovensko trend „rozéčiek“, ako sa im u nás hovorilo. Tie slovenské sú odlišné od klasických ružových vín z oblastí Provence alebo Tavel.

Existuje niekoľko odtieňov ružových vín a tiež i rôznych štýlov. I tu platí, že bohatšia ponuka sa rovná vyššej konkurencii. Dnes nie je problém ochutnať kvalitné ružové víno z Austrálie, Nového Zélandu alebo z Južnej Ameriky a USA.

Svieže, ľahko piteľné, ovocné a správne vychladené rosé sa vynikajúco snúbi s grilovanými rybami (losos alebo steak z tuniaka), plodmi mora, hydinou, k šalátom, cestovinám alebo aj s jahňacím a teľacím mäsom.

Ľahké suché ružové vína sa podávajú pri teplote 9 – 10 °C. Rosé, ktoré môžu vyzrievať aj niekoľko rokov, sú komplexnejšie a podávajú sa pri vyššej teplote.

Tipy na ružové vína od someliérky Šutákovej:

 • Pavelka Rosé cuvée, Slovensko
 • Santa Cristina Cipresseto Rosato, Taliansko
 • Gérard Bertrand Coté des Roses, Francúzsko

Mýtus s červeným vínom v lete

Je pravda, že červené víno si väčšinou spájame so zimou, dajú sa však dokonale spojiť s teplým počasím, vonkajšími grilovačkami a dlhými letnými večermi. Existuje veľa červených vín, ktoré si môžete vychutnať mierne vychladené aj počas letných mesiacov.

Ľudia, ktorí sa venujú vínu, vedia, že každé červené víno potrebuje chlad. Tradičné pravidlo „izbovej teploty“ však stále spôsobuje, že mnoho konzumentov červené vína nechladí, čo je chyba.

Ak sa chystáte v lete grilovať, potrebujete vína so stredne plnou štruktúrou, telom a trieslovinami. Pri výbere ku grilovaným rybám ako losos alebo tuniak, k steaku alebo k hamburgeru si jedlo vyžaduje červenú farbu vína.

Pri výbere vín sa zamerajte na sviežejšie štýly červených vín s primárnym ovocným charakterom. Najlepšie červené vína, ktoré v lete môžete servírovať, sú prirodzene ľahké v tele s nízkym obsahom trieslovín, vyšším obsahom kyselín, nižším obsahom alkoholu, postavené na ovocných tónoch a pôsobia osviežujúco.

Reklama

Chladením sa zvýrazňuje ich živosť a minimalizuje sa vnímanie alkoholu.

Ako chladiť červené víno

Červené vína by sa mali podávať pri 12 – 16 ° C, závisí to od odrody a štýlu. Nebojte sa víno dať na 30 minút do chladničky, aby sa jeho teplota znížila. Víno však príliš nechlaďte, lebo stratí ovocný prejav a taníny budú adstringentné (zvieravé) a v ústach sa môže vytvoriť kovová pachuť.

Tipy na červené vína od someliérky Šutákovej:

 • Planeta Controdanza Sicilia Noto Rosso, Sicília,
 • Mrva & Stanko Frankovka modrá, Dolné Orešany, Slovensko,
 • Prunotto Fiulot Barbera d´Asti, Taliansko.

Text je súčasťou série článkov, ktorá prináša praktické tipy a rady, ako si čo najviac užiť leto.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?