Pred tridsiatimi rokmi hovorili starší ľudia, že „za nich“ sa pred televíziou toľko nevysedávalo, veď v každej druhej rodine ani žiadna nebola. Dnes je to podobné s digitálnym svetom. A tak, či chceme, alebo nie, ťažko sa súperí so zábavkami, ktoré deti zbožňujú, no zároveň ich takéto vysedávanie pred počítačom či hodiny strávené nad mobilom ochudobňujú o fyzickú aktivitu a chuť socializovať sa.
Napriek tomu, aj článok na tému „ako zabaviť deti, keď sa nedá ísť von,“ sa začína digitálne. Argumentov, že čas pred obrazovkou treba deťom dávkovať a obsah, ktorý sledujú, treba kontrolovať, je známych už veľa. Rovnako aj to, že sa treba naučiť kvalitne nudiť.
Výnimkou môže byť cestovanie. Počas dlhších ciest či letov má aj podľa expertov zmysel, ak rodičia časové obmedzenia zrušia, ak pritom zdôraznia, že ide len o „cestovnú výnimku“. Druhá možnosť je, aby si deti svoj „kredit“ na čas strávený na internete museli nejakým spôsobom odpracovať vopred.
Puzzle aj rýmovačky
Čo by však deti mohli sledovať? Bolo by dobré, ak by sa pri sledovaní či hraní aj niečo naučili. Posúdiť, či má hra aspoň nejaký prínos, však nie je celkom jednoduché. Zaujímavosť je často takmer to isté ako návykovosť. Pokojnejšie či „edukačné“ hry treba iste vyskúšať. Možno to z pohľadu detí bude „hrózná núdá“, možno najlepšia hra na svete.
Pre malé deti iste majú zmysel pesničky, rýmovačky a rozprávky, napríklad aj v cudzom jazyku.
Pre trochu väčšie deti? Dievčatá by mohlo zabaviť napríklad „digitálne obliekanie“ bábik či starostlivosť o rôznych digitálnych „plyšákov“. Na chlapcov i dievčatá by na chvíľu mohli zabrať aj úlohy na trpezlivosť a motoriku, ako je „skladanie rozbitého zrkadla“ či iné puzzle úlohy.
Podporte umelecké vlohy
Na YouTube sa nájdu aj kurzy kreslenia pre deti, no aj digitálne maľovanky či obyčajný Paint niekedy dokážu divy.
Väčšie deti by mohli osloviť nejaké „témy“. Napríklad peniaze – simulovaný bankový účet. Alebo hra na detektívov. Snáď sa pritom aj niečo naučia. Väčšie a menšie dieťa spolu si zasa možno radi zacvičia (zatancujú) na nveselú detskú pesničku.
Posledný príklad je už na rozhraní digitálneho a fyzického sveta a prináša aj iné riziká – napríklad rozbitú vázu či rozkývaný luster u susedov pod vami.

Zaujímavé bezplatné online hry pre malých aj väčších nájdete napríklad aj na webe Českej televízie Déčko. Foto: decko.cz
Upratovanie ako zábava?
Úspešný spôsob, ako vyplniť čas, môže byť aj jednoducho si poupratovať hračky (a nájsť pritom nejaké dávno zabudnuté). Baby Bugatti doma asi nenájdete, ale možno budete prekvapení. Akurát si to možno bude žiadať trochu dozoru od rodičov (treba aspoň trochu aj upratovať, nielen rozsypať ešte viac hračiek).
A vôbec, upratovať s deťmi je ďalší príklad pokusu, ako spájať príjemné s užitočným, teda ak na to máte čas a nepotrebujete upratať rýchlo a dobre a máte čas dávať pozor, aby vám nevyliali vedro so špinavou vodou.
Dá sa to aj bez internetu
A čo „offline hry“? Je dobré si občas pripomenúť svet, v ktorom ešte nebol digitál. Čo tak nasimulovať si na chvíľu život bez elektriny (aj bez batérie v mobile). Hrať sa (vraj) dá na všetko a so všetkým: s (nevarenou) fazuľou, varechou a hrncom, ale aj so sadením či varením tej fazule.
So šitím – naozajstným aj „akože“. S obkresľovaním obrázkov, trebárs z leporela, následným vystrihovaním, vymaľovaním a lepením. S kreslením, vyfarbovaním a vystrihovaním, trebárs papierových cestovín – motýlikov či dokonca vrtuliek.
Dá sa hrať „Hádaj, na čo myslím“ aj šach pre jednoduchosť iba s kráľom a pešiakmi. Na „Slnko a planéty“ (ak vás je doma dosť) aj na schovávačku – ak deti popritom dokážu nerozbiť dom. Scrabble proti počítaču aj s ním (deti) proti rodičom.
Čo tak spoločné letné dobrodružstvo?
Nejde o to, vymenovať tu katalóg dobrých, lepších či geniálnych hier – dajú sa jednoducho vygoogliť. Okrem toho opäť platí, že tá istá hra bude pre to isté dieťa v závislosti od nálady geniálna alebo absolútne nezaujímavá.
Ide skôr o toto: pripraviť sa na to, že deti sa úplne samy budú hrať asi naozaj len s tým mobilom (čo asi nechcete), teda budú vás potrebovať. Zamyslite sa nad tým, ako by sa hra dala „predať“ – napríklad špeciálna úloha, projekt či niekoľkodňová dobrodružná misia znie celkom lákavo, čo poviete?
Ak to bude „trojdňový projekt robíme si leporelo“, prípadne letná liga v Človeče, pridá sa to, čo púta deti v online hrách – vyššie levely a celkový cieľ. Môže to byť hocičo, len nech to má nejaký „vyšší cieľ“.
Text je súčasťou série článkov, ktorá prináša praktické tipy a rady, ako si čo najviac užiť leto.