Z každej strany na nás číhajú motivačné či povzbudzujúce články o tom, ako byť lepší a ako nezlyhávať. V tomto mori návodov na zlepšenie vlastného ja sa často strácajú aj dospelí a množstvo zásad sa snažíme preniesť aj na svoje deti.
Ráno šport, potom škola, popoludní krúžky, domáce úlohy, inteligentné hračky, čítanie knihy, osem hodín spánku a tento kolotoč odznova. Množstvo rodičov v snahe, aby deti vychovali čo najlepšie, si možno často ani neuvedomuje, že na svoje ratolesti už vyvíja neúmerný tlak. A hranicu, ktorá delí bežnú motiváciu za lepšími výsledkami a preháňanie, dávno prekročili.
Dnes sú na internete dostupné články na množstve odborných psychologických portálov, ktoré odporúčajú deťom napríklad aj nudu. A to z jednoduchého dôvodu. Majú zistiť, čo to je nuda a aké to je. Pripomínať by si to však mali aj dospelí.
Krúžky sú pre dieťa, nie pre rodiča
Forbes sa preto pýtal úspešných slovenských podnikateľov, aké sú ich tipy pri výchove šikovných detí, čo pre nich znamená nuda a či sa neobávajú, že to s množstvom aktivít pre svoje deti preháňajú.
„Deti by mali poznať aj koncept nudenia sa, keď nemajú program nalinkovaný zo školy, alebo od rodičov, ktorý využijú podľa vlastného uváženia,“ vysvetľuje pre Forbes Lucia Šicková, spoluzakladateľka spoločnosti Pixel Federation a matka troch detí. Ako zdôrazňuje, voľnočasové aktivity by mal rodič nastavovať spolu s dieťaťom, určite nie tak, aby si plnil svoje dávne sny.
CEO Martinusu Michal Meško. Foto: Peter Brichta
Pri téme nudenia s ňou súhlasí aj šéf siete kníhkupectiev Martinus, Michal Meško. Aj on so svojou manželkou reguluje množstvo krúžkov svojich detí, pretože veria, že sa musia naučiť aj nudiť.
„Jednak je to užitočné na duševnú rovnováhu a oddych hlavy, a zároveň z vlastných skúseností vieme, že práve keď sa nudíme, neraz prídeme na najlepšie nápady, pretože vtedy sa hlava často musí prepnúť z pohodlného do kreatívneho módu,“ vysvetľuje pre Forbes. S úsmevom dodáva, že ak mu dieťa povie, že sa nudí a spýta sa, čo má robiť, odpoveď nedostane.
Prirodzene, všetkého veľa škodí. Lucia Šicková sa snaží podporovať talent svojich detí aj výberom krúžkov. „Vždy sa ale snažím zabezpečiť, aby nemali priveľa aktivít a aby mali čas aj na voľné hranie a na zdravú nudu,“ dodáva.
Stačí aj obyčajné kreslenie
Na druhej strane je však dnes populárne aj zdravé hranie nahrádzať napríklad hraním sa s inteligentnými aplikáciami na iPadoch, prípadne rozvíjanie jazykov. Tieto aktivity samé o sebe nie sú, prirodzene, zlé, avšak s bežným hraním nemajú nič spoločné.
Okrem toho, že si deti trénujú kreativitu napríklad aj tým, že objavia nudu, v tomto prípade veľkú rolu zohrávajú bežné radosti ako kreslenie, vyfarbovanie maľovaniek, jednoducho čokoľvek, čo si dieťa samo zvolí.
„Primárne sa snažíme nezavadzať a nezabíjať zvedavosť a kreativitu v našich deťoch. Nám sa celkom osvedčilo nechať tempo na samotné deti. Takže keď si chcú hodinu kresliť a nemusíme práve ísť niekde preč, nech si hodinu kreslia,“ hovorí Michal s tým, že okrem kreslenia sa radi venujú písaniu, počítaniu či sudoku.
Na čom si však aj pri takýchto bežných detských aktivitách dáva záležať je, aby začaté veci dokončili. Podľa jeho slov sa jemu a jeho manželke najviac osvedčili Montessori zásady a metóda, „pomôž mi, aby som to dokázal sám“.
Lucia Šicková sa pri výchove detí pridržiava troch zásad. Foto: Archív Forbes
Čo sa týka konkrétnych aktivít, Šickovci si napríklad zaužívali spoločné plávanie, ale aj návštevu kín či galérií, aby sa u detí rozvinula túžba nielen po športe, ale aj po kreatívnom vyžití.
Priateľský vzťah a rešpekt
Lucia na záver odporúča tri zásady, ktorých sa ako rodič drží.
- Vytvorenie partnerského vzťahu s deťmi. To znamená o veciach diskutovať, zaujímať sa o to, čo robia a zdieľať spoločné zážitky. „Rešpektujeme ich individuálnu osobnosť, hľadáme najlepšie možné prístupy pre každého z nich. Najdôležitejšie je ich počúvať,“ hovorí.
- Porozumenie kauzalite, teda dôsledkom svojich činov. „Ak nejaké pravidlo niekto poruší, prichádza konzekvencia, nie trest, a vždy sa uisťujeme, že dochádza k porozumeniu a uvedomeniu.“
- Konzistentnosť. „Ak sa na niečom dohodneme, je potrebné to dodržiavať. Ako zo strany detí, tak zo strany rodiča,“ vysvetľuje s tým, že inak sme pre deťmi zlými príkladmi my sami.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected].