19. júla 2021

„Často sa hovorí, že jedlo v prírode chutí inak ako doma. Musím potvrdiť, že je to pravda, vždy mi to hovoria aj ľudia, ktorým v prírode varím,“ hovorí pre Forbes šéfkuchár Ľubomír Šmindák, známy z Instagramu ako Chef from the woods. Ak ste sa rozhodli urobiť si z najbližšej opekačky gurmánsky zážitok, možno vás inšpirujú jeho rady.

Ktoré jedlá sú vhodné na prípravu v prírode?

S troškou fantázie sa na ohni dá pripraviť veľké množstvo skvelých jedál. Záleží len na tom, na čo si trúfame. Skúsenému kuchárovi by nemali robiť problémy ani náročnejšie jedlá. Veľmi však záleží na kvalite náradia, ktoré používame.

Nie je panvička ako panvička a nie je hrniec ako hrniec. Hliník je super, lebo skoro nič neváži, no nikdy na ňom nepripravíme taký steak ako na dobrej liatinovej panvičke.

Tým chcem povedať, že ak disponujeme kvalitným náradím, tak si v horách, lese či na rybách dokážeme navariť čokoľvek. Od palaciniek cez prvotriedne steaky, rôzne druhy cestovín, rýb, burgrov až po slovenské klasiky ako halušky, pirohy či šťavnaté jahňacie kotletky.

Akú výbavu potrebujeme?

Postup je rovnaký ako pri varení doma. Na prípravu steakov s grilovanou zeleninou nám stačí jedna panvička, na ktorej si pripravíme najskôr steak, a kým mäso odpočíva, urobíme si v nej chutnú zeleninovú prílohu.

Reklama

No netreba zabúdať, že zeleninu musíme niečím a na niečom nakrájať. Takže potrebujeme aj dosku na krájanie, nôž a tí, čo si chcú jedlo vychutnať na úrovni, nesmú zabudnúť na tanier, príbor a obrúsky.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @chef_from_thewoods


Je to množstvo malých detailov a často záleží aj na schopnosti improvizovať. Keď si zabudneme varechu, nie je to taký problém, ako zabudnúť nôž či hrniec, v ktorom sme chceli variť orechové šúľance. Preto odporúčam všetko si prekontrolovať aj viackrát podľa toho, čo by som použil doma a či sa viem bez niektorých vecí zariadiť v prírode.

Akých chýb sa vyvarovať?

Tu by som sa zasa pristavil pri výbave. Ak sa rozhodneme variť v prírode, treba počítať s tým, že náradie musí byť o niečo odolnejšie ako bežné, ktoré používame doma. Preto každému radím, že pri výbere náradia do ohňa nemá význam šetriť. Tieto veci sa pri správnej starostlivosti často stávajú dedičnou záležitosťou a roky slúžia pri rodinných stretnutiach či výletoch.

Ktorým potravinám sa vyhnúť?

Výber správnych potravín na varenie v prírode je veľmi dôležitý faktor. Vždy si treba vypočítať, ako dlho pôjdeme na miesto, kde chceme variť, či je tam vodný zdroj na umytie alebo chladenie potravín, prípadne nejaké iné chladné miesto.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @chef_from_thewoods


Nikoho by nepotešilo, keď po niekoľkohodinovom kráčaní príde na to, že má v batohu roztopené maslo, pokazené mlieko alebo páchnuce mäso. Týchto vecí je dôležité vyvarovať sa hlavne v horúcich dňoch, keď mikrobiologické procesy v potravinách prebiehajú podstatne rýchlejšie ako za chladných podmienok. Predísť týmto problémom sa čiastočne dá použitím termotašky alebo termoboxu.

Čo si vziať so sebou?

Často sa hovorí, že jedlo v prírode chutí inak ako doma. Musím potvrdiť, že je to pravda a vždy mi to hovoria aj ľudia, ktorým v prírode varím. Sčasti je to tým, že oheň a dym dodávajú jedlu nezameniteľnú chuť a vôňu. O zvyšok sa postará príroda sama, netreba robiť nič špeciálne.

Zopár smrekových vetvičiek v čaji, hrsť lesného ovocia v čerstvej vode zo studničky, spev vtákov, šum vetra, žblnkot potoka a občas nejaká zvedavá líška vytvoria dokonalú atmosféru, ktorú ťažko budete hľadať aj v tých najlepších zážitkových reštauráciách. Stačí spomaliť, uvedomiť si, že všetka krása a energia je tu a teraz… a je zadarmo.

Recept na steak s grilovanou zeleninou

Kompletný obed vyčaríte na jedinej panvici. Foto: FB/Chef from the woods
  • 1 steak (asi 350 g)
  • soľ
  • čierne korenie
  • mletá rasca
  • jarná cibuľka
  • 1 farebná paprika
  • 1 cibuľa
  • 5 šampiňónov
  • 2 väčšie zemiaky
  • 100 ml olej

Náradie: Akákoľvek dobrá panvica, nôž na krájanie, príbor, doska na krájanie, tanier a niečo na obracanie zeleniny. Pripravíš poriadne ohnisko, na ktorom rozpáliš panvicu na grilovanie.

Odležaný kus steaku jemne potrieš olejom a hodíš ho na rozpálenú panvicu, kde ho griluješ 2,5 minúty z každej strany. Na chvíľku ho necháš odpočinúť zakrytý alobalom. Takto sa pekne uvoľnia šťavy a steak nebude ako podrážka.

Medzitým si na panvici, kde si griloval steak, ugriluješ zeleninu, ktorú si predtým umyl. Trošku ju osolíš, okoreníš a hneď podávaš s odležaným steakom. Ako prílohu môžeš použiť opekané zemiaky, alebo si len tak odkroj kus chleba, však si v lese. Recept je z Ľubomírovej facebookovej stránky Chef from the woods.

Text je súčasťou série článkov, ktorá prináša praktické tipy a rady, ako si čo najviac užiť leto.

Reklama

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?