18. júla 2021

Čiernohorská železnička v Čiernom Balogu patrí k najznámejším turistickým atrakciám na Slovensku. Ani zďaleka však nie je jedinou zážitkovou vlakovou trasou, ktorú u nás nájdete. Výletné vlaky nie sú len zážitkom, ale aj ekologickejším spôsobom cestovania a istou formou zábavy i oddychu. Vo Forbese sme vybrali železničné trate, ktoré za sebou skrývajú príbehy a oplatí sa ich navštíviť. Niektoré z nich sú v prevádzke len od tejto sezóny.

Zážitkový vlak Expres 34 tunelov

Ide už o štvrtý zážitkový vlak v Banskobystrickom kraji. Prechádza aj cez Železničnú Trať Slovenského národného povstania. Foto: Banskobystrický kraj Turizmus

Stred Slovenska je známy unikátnymi vlakovými traťami s množstvom prírodných krás. Davy turistov každé leto prilákajú Horehronský, Banícky a Zbojnícky expres. Zážitkové vlaky sú v Banskobystrickom kraji také obľúbené, že s podporou samosprávy stále pribúdajú.

Tohtoročnou novinkou je Expres 34 tunelov. Na trati z Banskej Bystrice cez Kremnicu, Zvolen a späť prejde – ako už názov napovedá – 34 tunelov. Medzi nimi aj tunel Skalica pri Starej Kremničke. Traduje sa, že počas druhej svetovej vojny sa tam vykoľajil vlak s nemeckými vojakmi.

Expres 34 tunelov ide aj po Železničnej Trati Slovenského národného povstania zo Zvolena do Vrútok. Je to technicky mimoriadne náročná trať s 22 tunelmi, ktorých spoločná dĺžka dosahuje viac ako 12 kilometrov.

Považská lesná železnica

Od roku 1916 slúžila železnička na ťažbu dreva. Dnes vozí turistov. Foto: Visit Liptov

V roku 1916 bola na Liptove dobudovaná železničná trať s cieľom vyťažiť z miestnych lesov čo najviac dreva. Dovtedy sa drevo z tejto lokality splavovalo po Čiernom Váhu. Išlo však o zložitý proces, pri ktorom sa veľká časť z neho znehodnotila.

Reklama

Považskou lesnou železničkou sa môžete previezť v rámci návštevy Múzea liptovskej dediny. Zážitková jazda je tak trochu cestou v čase a určite ju ocenia aj deti. V letných mesiacoch vláčik premáva každý piatok, sobotu aj v nedeľu.

Ide síce o súčasť vstupenky do múzea, no pre veľký záujem sa môže stať, že sa doň nedostanete. Preto Múzeum liptovskej dediny umožňuje online rezerváciu jazdy.

Výletné vlaky Pálffy a Štefánik

Jazdu cestujúcim spríjemňujú divadelní herci. Výletné vlaky jazdia plné. Foto: Trnavský kraj zážitkov

Tohtoročnou novinkou sú výletné vlaky Pálffy a Štefánik na trati Bratislava – Smolenice – Trnava. Jazdu vlakom spríjemňuje vystúpenie hercov z Divadla Jána Palárika v Trnave. Tí prostredníctvom príbehov a v dobových kostýmov približujú cestujúcim históriu rodiny Pálffyovcov, s ktorou sa spája zámok v Smoleniciach, ale aj meno Milana Rastislava Štefánika.

Obec Smolenice si pre cestujúcich z výletných vlakov pripravila aj prehliadku pamiatok a prírodných zaujímavostí v Malých Karpatoch alebo požičovňu bicyklov. Ak budete chcieť v ceste pokračovať radšej vlakom, môžete sa odviezť Brezovskou lokálkou do obce Jablonica.

Motorový vláčik Hanička

Spišské Podhradie sa stalo prvou samosprávou na Slovensku, ktorá vlastní vlak. Foto: Mesto Levoča

Koncom roku 2012 železnice ukončili osobnú vlakovú dopravu na trati Spišské Podhradie – Spišské Vlachy. Bola stratová. Miestna samospráva však nechcela, aby turisti prišli o možnosť cestovať vlakom za pamiatkami UNESCO. Vlak preto kúpila a od roku 2017 znovu premáva. Samosprávu vtedy stál viac ako 2-tisíc eur a každý rok doň investuje ďalších 10-tisíc.

Aj keď je Hanička s cenou lístka jedno euro stále stratová, Podhradčania ju považujú za prínos. Motorový vláčik sa stal akousi pojazdnou informačnou kanceláriou a vyhľadávajú ho aj turisti zo zahraničia. Počas svojej piatej letnej sezóny premáva päťkrát denne.

Detská železnica Košice

Detská železnica je od roku 2011 v správe občianskeho združenia, starajú sa o ňu aj dobrovoľníci. Foto: Detská železnica Košice

Prvá rekreačná železničná trať v Československu, Pionierska železnica, bola dobudovaná v roku 1956. Vznikla s cieľom vychovávať a motivovať mladých železničiarov. Dnes ide o turistickú atrakciu.

V roku 2011 prešla pod správu rovnomenného občianskeho združenia. V rámci neho funguje aj Klub mladých železničiarov. Ide o skupinu študentov, ktorí ako dobrovoľníci pomáhajú s prevádzkou detskej železnice.

Na trati s dĺžkou 3,9 kilometra, s unikátnym rozchodom blízkym skôr električkovej trati, premávajú parné aj motorové historické rušne. Katku, ten najstarší a najobľúbenejší, však v tejto sezóne do prevádzky nezaradili – prechádza generálnou rekonštrukciou.

Text je súčasťou série článkov, ktorá prináša praktické tipy a rady, ako si čo najviac užiť leto:

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?