26. júna 2021

Slovensko ponúka veľa krásnych miest. Popri tých známejších a „mainstreamových“ však stále nájdeme unikátne lokality, o ktorom veľa ľudí možno ani nevie. V spolupráci s travel blogerom Radoslavom Hoppejom, ktorý vedie blog Nie je túra bez Štúra sme pripravili trojdielnu sériu článkov s tipmi na takéto miesta. V tomto texte nájdete 5 odporúčaní na menej známe miesta na východnom Slovensku.

Rozprávkový chodník škriatka Mikluša

Rozprávkový chodník škriatka Mikluša. Foto: archív Nie je túra bez Štúra

Rozprávkový chodník škriatka Mikluša sa nachádza v Miklušovciach, obci ležiacej na južnom okraji Šarišskej vrchoviny, asi 30 km od Prešova. Je to krásne miesto, ktoré vám pomôže vzbudiť záujem detí o prírodu.

Súčasťou chodníka je viacero zastávok, vďaka ktorým sa postupne oboznámite s príbehom škriatka Mikluša a malej Zuzky. Nachádza sa však v mierne náročnom teréne, ktorý nie je vhodný na kočiar.

Zvládnu ho prejsť aj menšie deti, ideálne asi od 3 rokov, pretože budú nielen vnímať príbeh, ale rovnako si budú vedieť užiť aj rôzne interaktívne zastávky, ktoré sú v rámci chodníka pre ne tiež pripravené. Celý okruh je dlhý približne 4,5 km a prejsť sa dá za necelé tri hodiny.

Zrúcaniny továrne v Kluknave

Zrúcanina Kluknava. Foto: archív Nie je túra bez Štúra

Súčasťou obce Kluknava, ktorá je považovaná za stred regiónu Spiš, je aj časť s názvom Štefanská Huta. Nachádzajú sa v nej zrúcaniny prvej továrne v Európe na elektrolytickú výrobu medi, ktorá bola postavená v polovici 19. storočia.

Reklama

Neďaleko týchto zrúcanín sa zas nachádza drevený most z roku 1832. Ten je zaujímavý svojím ojedinelým technickým riešením a je jedným z posledných historických krytých drevených mostov na Slovensku.

Skalný hríb pri Markušovciach

Skalný hríb. Foto: Hikemates.com

Skalný hríb pri Markušovciach na Spiši je považovaný za jeden z najväčších prírodných unikátov na Slovensku a mal by byť aj jediným takýmto útvarom u nás. Nachádza sa približne 30 minút od dediny, v centrálnej časti národnej prírodnej pamiatky Markušovské steny.

Trasa k nemu nie je veľmi dobre označená, takže je lepšie, keď sa opýtate domácich na smer, určite radi poradia. A keď tam už budete, nevynechajte ani návštevu Markušovského kaštieľa, ktorý je, okrem iného, zaujímavý aj tým, že jeho horné poschodie je len domaľované. Je to tak vraj preto, že v minulosti chceli, aby kaštieľ vyzeral väčší a honosnejší.

Rastlinný kostol sv. Ladislava

Kostol sv. Ladislava. Foto: obec Debraď

Slovensko je známe aj veľkým množstvom kostolíkov. Medzi tie najzaujímavejšie a najunikátnejšie patrí bezpochyby aj Rastlinný kostol sv. Ladislava v obci Debraď. Jedinečná sakrálna stavba je postavená na základoch zničeného chrámu z 13. storočia.

Tak ako aj iné stavby, tak aj kostolík podľahol tureckým vpádom. Ak hľadáte tip na zaujímavý výlet, tak tento kostol situovaný v krásnej prírode určite nevynechajte!

Vrch Sivec

Vrch Sivec. Foto: Nie je túra bez Štúra

Sivec je vápencový hrebeň s výrazným ostrým skalnatým bralom a priľahlými strmými svahmi. Východiskovým bodom je železničná zastávka Ružín, odkiaľ sa treba držať žltej turistickej značky.

Nemusíte byť ani zdatní turisti, aby ste zvládli výstup na toto miesto. Túra totiž nie je príliš fyzicky náročná. A ak by sa náhodou stalo, že by ste mali s výstupom problémy, tak výhľady, ktoré sa vám hore naskytnú, budú za tú námahu určite stáť.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?